En Sıcak Konular

30 Saat Savaşları

13 Ocak 2021 09:05 tsi
30 Saat Savaşları Emir Yıldızdan Romanı 8. Bölüm:

 Emir Yıldızdan Romanı 8. Bölüm:

30 Saat Savaşları

Öğrendiklerim karşısında şaşkındım. Benim bu kadar şaşkın ve heyecanlı olmama karşın Eskici Amca oldukça sakindi.

Tam notlarımı toparlamış kalkmak için müsaade isteyecektim ki:

“Eren Evladım vaktin varsa biraz daha devam edelim, başka bir konuyu daha ele alalım, ne dersin?” demesiyle duraksadım.

“Nasıl uygun görürseniz Efendim, size daha fazla rahatsızlık vermemek için izin isteyecektim, elbette kalabilirim başka bir işim yok.”

“İyi öyleyse. Vakti değerlendirmek lazım. Bir daha ne zaman geleceksin, o kadar işin gücün arasında. Zaten yoğunsun, bilirim.”

“Hiç olur mu efendim, sizin için daima vaktim var, hatta izniniz olsa ben her gün uğramak isterim. Hem ben ne yapıyorum ki, asıl siz yoğunsunuz, rahatsız etmek istemem.” diye cevap verdim.

Masasından kalktı, evrakları toplayıp tekrar içeri koydu. Bana seslendi:

“Hadi bir çay koy da içelim Eren’im.”

“Baş üstüne”  efendim diyerek, hemen arka odaya geçerek, çaydanlığa su koyup küçük tüpün altını yaktım. Çaydanlığı üzerine koydum, çayı hafif soğuk su ile yıkayıp demliğe koydum.

Eski Amca ise bugün dükkâna tek tük yolu düşen müşterilerden biriyle ilgileniyordu. Müşteriyi uğurladıktan sonra tekrar masasına oturdu.

Eskici Amca benim için adeta bir masal kahramanıydı. Her karşılaşmamızda anlattığı, hayretimi kat be kat arttıran olağanüstülüklerle dolu, sırrına ermek için aylarca belki de yıllarca düşünmem gereken birbirinden gizemli bilgiler, beni farklı boyutta bir yaşamın kıyısına çekip götürüyordu.

Oturduğum yerden sessizce onu izliyordum. Artık yaşlılık emareleri iyiden iyiye yüzüne vurmuştu, yılların verdiği yorgunluğa rağmen hala mücadele ediyordu.

“Çayımızı içelim devam ederiz. Hem sen de biraz dinlenmiş olursun.” dedi.

“Yorulmadım Amcam. Ne zaman uygun görürseniz başlarız.” dedim.

“Peki” manasında başını salladı.

İşlerimi, ev halkını sordu. Geçimimi, dirliğimi sordu. Anlattım.

Bir an sessizlik oldu. Suyun fokurdama sesini duyunca hemen içeri geçip çayı demledim, çaydanlığa su ekledim, tüpü iyice kıstım.

Eskici Amca bir sohbet havasında gelişi güzel anlatmaya başladı. Sohbetin bir kısmını yazamadım. Anlatılanlar o kadar önemliydi ki, not almak yerine Eskici Amca’dan izin isteyerek telefonumun ses kaydedicisini açtım.

Konuşmaya başladı

“İnsanlar; vakitlerinin, gençliklerinin ve en mühimi de sağlıklarının kıymetini hiç bilmiyor. Aslına bakarsan insana pek çok fırsat tanınıyor, zaman veriliyor. Ama bu verilenleri değerlendirip değerlendirmemek noktasında sıkıntı yaşıyoruz. Hata olur, hatadan beri değiliz, ama hatada da ısrar etmek…?

Çalışmadan, alın teri dökmeden bir şeyler elde edeceğini sanan yığınlar var. Bize, helal yoldan çalışmayı, kazanmayı unutturuyorlar. İnsan için önemli olan, asıl olan emeği ile kazandıklarını gönül huzuruyla yemektir.

İnsanlar yola çıkıyor, ama hazırlıksız…

Hayatınız grafik, istatistik olmuş. Ya yüreğinizin grafiği? Ya kötülüklerin, niyeti bozuk düşüncelerin istatistikleri?

Harmanlardan taşındık şehirlere. Toprağı betona, rüzgârı vantilatöre, gürül gürül akan çeşmeleri, plastik sulara tercih ettik.

Şimdi her şey bizden öç alıyor. Toprak kendine ait olanı alacak, deniz kendinden olmayanı kıyıya atacak!

İnsanların gülümsemesi kayboluyor ve herkes derin bir sessizlik içinde yürüyor.

Bambaşka hayatlar yaşıyoruz ve öznesi de biz değiliz bu hayatların.

Hınç, öfke ve ‘ben’ doluyuz.

Mukadderat…

Masallar bitiyor, öfke başlıyor.”

Eskici Amca, öyle yavaş ve tane tane konuşuyordu ki, sanki bir çocuğa masal anlatır gibi. Daldan dala atlayan planlanmamış bir konuşmaydı bu.  İçinden geçenleri anlatıyordu ama aslında yaşadığımız hayatı anlatıyordu. Uzun uzun cümleler kurmuyor, kısa ve insanı vuran kelimeler sarf ediyordu. Zaman zaman dinleniyor, dalıp gidiyordu. Sonra yeniden konuşmaya başlıyordu:

“Berrak gökyüzü pusa dönmüş durumda.

Ne olacak bu hazzın ve rahata düşkünlüğün sonu?

Her yanımız çelişki ve yanılgı ile dolu.

Şükrü az, küçümsemesi çok hayatlar yaşıyoruz.

Yüzlerin şekli şemaili değişiyor ve fark etmiyoruz. Bilsek, bu utanç bize yeter amma bilmiyoruz. Bilmediğimizi de bilmiyoruz.

Bir duygudan bir duyguya, bir ihanetten bir ihanete koşuyoruz. Her şey göç ediyor, görmüyoruz.

Diri sanıyoruz kendimizi ama ölüyüz aslında.

Kime nispet yapıyoruz? İnsanız; etten ve kemikteniz!

Çiçeklerin kokusu kayboluyor, meyvelerin tadı bozuluyor ve biz zehirleniyoruz. Daha çok mu kazanıyoruz? Kendi elimizle yasalar çıkarıp GDO’yu destekliyoruz.

Kuşlar… Kuşlar çekiliyor gökyüzüne, mümkün olsa hiç konmayacaklar penceremize.

Cezbedici güzellikler var şimdi hayatlarımızda ama manaları kaybolmuş.

Perperişan bir haldeyiz,  ama kendimizi lüks elbiseler içerisinde görüyoruz. Sayıklayıp duruyoruz.

Hırs ve kin bitirecek bizi. Ganimet görüyoruz her şeyi. Oysa yetim vardı, mazlum vardı, hak hukuk vardı, konu komşu vardı.

Peki şimdi…

Son kertede düzelir miyiz?

Güneş gidiyor batmaya, yapraklar dökülüyor ve biz lambaları yakıp plastik çiçekleri suluyoruz. Kapkara bir şehir bakakalıyor ardımızda ve biz pırıl pırıl bir bahçede yaşadığımızı sanıyoruz.

Bu çirkinliği, güzellik olarak görüyoruz ve çirkinliğe, kabalığa övgüler düzüyoruz; yazarlarımızla, sunucularımızla, yorumcularımızla, kiralık ağızlarca… Bu mezbeleliği güzel göstersinler diye para verip kötüyü yüceltiyoruz. Yabancısı olduğumuz bir hayat tasarımı yaşıyoruz, bu yüzden psikiyatrlar dolup taşıyor.

Göğe kanat çırpan kuşlar mekanik olmuş, haberimiz yok, sinekler mekanik vızıltılarla uçuyor tepemizde ve wifi ruhumuz olmuş.

İnsan olarak kalmak, insan olmak iyice zorlaştı. Küresel hükümet, insanlığımızı yok etmek için DELETE tuşu kadar yakınlaştırmış her şeyi.”

Eskici Amcamın anlattıkları tüylerimi diken diken etmişti ve hepsi hakikatti. Yaşadığımız gerçeklerdi ama görmek istemiyorduk sanki. O, öyle anlatıyordu ki sanki gözlerini başka bir âleme çevirmiş, oradan anlatıyordu ya da bana öyle geliyordu. Bu sessizlikte onun mırıltılı ve kısık sesi bile sanki kulaklarımda yankılanıyordu.

“Kimse kabuğundan çıkmak istemiyor, herkeste bir kabullenmişlik hali hâkim.

Her şeyi çiğnemeye kendini adamışlar var. Bütün tapınakları yıkmaya niyet eden, geçmişe kinle bakanlar var!

Karanlığa sarılıp aydınlığı unutanlar. Unutmak üzere kurulmuş ve her an değişim ve hız isteyenler. Mavi ışık karşısında yorgun ve esir insanlar. Uykuları kaybolmuş, rüyaları uçmuş insanlar.

Gökyüzünü unutmuş, günlerdir, aylardır belki de yıllardır gökyüzüne bakmamış insanlar var!

Hız satan, haz satan mavi ekranlara bakanlar, ne bilsin ki gökyüzünü?

Yol yordam kayboluyor, tecrübe yok oluyor ve tarihsiz, kimliksiz, bilinçsiz olmamız isteniyor. Aynı şeyleri izleyen, kullanan aynı şeyleri yiyen insanlar nasıl farklı olabilir? Robotlar insanlaşıyor, insanlar robotlaşıyor. Kaos ve kargaşa hüküm sürüyor ruhlarımızda, huzurla tefekkür etmemiz istenmiyor, labirentin dışına çıkmamız istenmiyor. Silik ve kişiliksiz bir robot olmamız isteniyor. Hayatımız bitcoinlere, kredilere bağlanmak isteniyor.… İnsana benzeyen ama insan olmayan. Utanmayan ve edep erkân bilmeyen insanlar olmamız isteniyor.

Bize yeni üniformalar giydiriyorlar, omzumuza sahte rütbeler, göğsümüze sahte madalyalar takıyorlar. Ve hepsinin sanal olduğunu anladığımızda, anlamazlıktan geliyoruz. Alıştıkça daha çok bağımlı oluyor ve karanlığa hapsoluyouz. Kusmuk gibi yapışıyor iğrenç hülyalar benliğimize. Leş gözüyle bakıyor efendiler insanlara. Köle olmaya razı olmayanlar sistem dışına itilmeye çalışılıyor. Hadi uyan diyoruz! Sesimizi duymuyor çocuklar, odalarına kapanmış ve esir edilmişler ve öfkeleri duyuluyor duvar sıvalarında.

Sorumluluklar kaybolmuş ve yalan bir dünyanın emirlerini takip ediyorlar. Gırtlaklarına kadar wifi ile bağlanmışlar, kessen açlıktan ölür gibi ölecekler. İnfilak edecek gibi aramızda dolaşıyorlar. Bereketli zamanlar ve vakitler çekilmiş artık başka bir zamanı yaşıyorlar. Gözlerinde korkunç hayaller ve boşluk. Hayatın ahengini kaybetmişler. Yırtık bir an’ı yaşıyorlar… Soğuk yüzlerini ışıklar altında canlı sanıyorlar. Kın gibi odaları… Çıksalar üşüyüp, büzülüp kaçıyorlar yine kınlarına. Uykuları bölük pörçük, hayatları bölünmüş ve  kendi odalarında esir edildiklerinin farkında bile değiller. Dehlizlerde kaybolmuşlar ama kendilerini cennette sanıyorlar. Lekeli bir hayat yaşıyorlar, prangalanmışlar ve kendilerini özgür sanıyorlar. Selamı sabahı unutmuşlar. Yaklaşan fırtınadan habersiz, oyun ve eğlencedeler. Yaşıyorlar, başkalarının hayatlarını ve hayallerini.

Ağlamaları, gözyaşları asit gibi dökülüyor…

İşgal altında olduklarının farkında bile değiller, kafeslerini dünya sanıyorlar. Marifet sanıyorlar sanal kazanımlarını. Müsvedde bir hayatın içerisinde başrol oyuncusu gibi davranıyorlar. Sanal patronun mühürlenmiş kalbi kin ve öfke dolu. Tüm insanlıktan hınç almaya yemin etmiş.

Şaşılacak kadar belirgin, açık ve görünür olanları neden görmüyorlar? İnsanlar nasıl kör olmuş? Nasıl razı olmuş, boyun bükmüşler. Bütün fişleri çeksem, reset atılır mı bu beyinlere. Şimdi “haydi uyanın” demezsek, ne zaman diyeceğiz? Hayatınızı telef etmeyin, ne zaman diyeceğiz. İş işten geçtikten sonra mı?”

Sustu…

Duyduklarım, aslında yaşadıklarımızdı. İçim yanıyordu.

Eskici Amca dalıp gitmişti. Ben ise çayları koymak için içeri geçtim. Bardakları hazırlayıp çayları doldurdum ve getirdim. 

Eskici Amca toparlanmış ve doğrulmuştu. Eliyle işaret ettiği yere çayını koydum. Çaylarımızı içmeye başladık.

“Eren’im bunlar içimizi acıtsa da gerçekler. Biz ne tedbirler alacağız ona bakacağız? Şeytan ile Âdem’in mücadelesi mühlet bitene kadar devam edecek. Çocuklarımızı Şeytan’a asker yapmayacağız. Bunları başka bir gün uzun uzun konuşuruz şimdi anlatacağımız konuya dönelim, hazır mısın?

“Evet Amcam” dedim. Çaylarımız bitmiş, tekrar tazelemiştim. Az önceki hüzünlü hava dağılmış ve ikimize de canlılık gelmişti.

Anlatmaya başladı:

 

30 Saat Savaşları

 

“Bak evladım, bu anlatacaklarım çok önemli. Birçoğunu belki ilk defa duyacaksın. Sen bunları yazınca da inşallah pek çok kişinin bunları öğrenmesine vesile olacaksın. Öğrensinler, özellikle devlet ricalinin başka şeyleri bırakıp bu konulara eğilmesi lazım. Çünkü bunları bilmezsek, bizi korku ve paniğe sürükleyerek istediklerini ve onayladıklarını yapmak zorunda kalırız. O yüzden hazırlıklı ve bilgili olmamız lazım. Hazır mısın? Kayıt alabilirsin.” dedi.  Hızla telefonumun kayıt bölümünü açtım.

“Hazırım Efendim.” dedim.

Sohbet başladı:

“Dünya’nın dönüş hızının arttığının söylendiği şu günlerde ‘korkunç’ bir gerçek örtbas ediliyor. ‘Korkunç’ kelimesi burada izafe olabilir, siz karar verin. Dünya saat uygulamaları çeşitlilik arz etse de bir ilke vardır: Dünya kendi ekseni etrafında 24 saatte dönüşünü tamamlar. Oysa bu yanlıştır. Gerçi şunu da özellikle vurgulamak gerekir ki; zamanı ölçmek insanların anlamlandırdığı bir bilimdir.

Oysa gerçek  bilime göre çok net ölçülendir. Bu ölçüm sonucu da bilinen ancak kamuoyunda çok dillendirilmeyen, doğrusu insanoğlunu da bu çağda çok ilgilendirmeyen bir sonuçtur. O sonuç da şudur:  1 gün’ü insanlar genelde 24 saat olarak bilirler. Oysa bir gün; tam olarak 23 saat 56 dakika 4 saniyedir. Yani bilinenden 3 dakika  56 saniye eksiktir. Bunu bir yere not edelim. Şimdi gelelim Dünya’nın Güneş etrafındaki tam dönüşüne. 1 yıl, 365 gün 6 saattir. Bunu da not edelim.”

“Tamam, efendim.” diyerek not defterime bu bilgileri ayrıca not aldım. Eskici Amca da önündeki eski bir defterden bir sayfa açarak, onlara bakarak konuşmasını sürdürdü:

“1 günün 23 saat 56 dakika 4 saniye oluşu bize bir yılın aslında 31 milyon 449 bin 860 saniye hesabını çıkarır. Oysa 1 yıl 365 gün 6 saat üzerinden hesaplanınca çıkan sonuç şu olur; 31 milyon 557 bin 600 saniye. Bu ne demektir; bu da 1 yılda 107 bin 740 saniyelik fark demektir ki bu neredeyse 30 saate tekabül eder. Yani 1 günden fazla bir zamana.

Şimdi buraya kadarki kısımda Türkiye’yi baz alacak olursak; Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşü Türkiye’nin küredeki pozisyonuna göre dönüşüm başlangıç ve tamamlama noktası için 360 derece ile açıklanırken çıkan hesap sonuçları 361 derecenin olması gerektirdiğini söyler. Bu hesaplamalar çok önemlidir. Ortada olan bilimsel bir gerçek vardır ki; 1 gün 23 saat 56 dakika 4 saniyedir.  Bir de gerçek  olmayan ama ‘baz alınan’ 24 saat ölçü birimi var. Yılda 30 saat yani 1 günün üzerinde fark yapan bir sonuç. Bu şu demektir; günlük, haftalık, aylık ve yıllık tüm takvim ve insanoğlu tarafından tasarlanan zaman birimi ve tüm planlamalar gerçek zaman birimine dönülünce alt üst olacaktır.

Korkunçluk bu çağda ne anlama geliyor? Modern bilim ve teknolojinin en üst seviyede olduğu bu zaman diliminde, sistemin kendisinin bu ölçümlerle direkt alakalı olduğunu ifade ediyor. Eskiden olsaydı mesela 100 yıl önce, Orta Çağ veya daha önceleri için bu teknoloji olmadığından zaman birimi hesaplamalarındaki kaymalar/hatalar çok fazla korkunç olmazdı.

Mesela eski takvimler, zaman birim hesapları, derece hesapları, saat birim hesapları… Teknolojinin olmadığı çağlarda; hasat zamanları, ekim-biçim gibi önemli günler, iklimsel beklentiler, anlaşmalar vs. zaman  kaymaları ne kadar korkunç olabilirdi ki?” dedi Eskici Amca  masasından kalkarak  yandaki dolabı açtı, dolaptan eski telli bir dosya çıkararak içerisindeki belgeleri bana uzattı:

“Bunların da resmini çek evladım, eski hesaplamalar ve ölçüler, konumuzla ilgili” dedi ve anlatmasını sürdürdü:

 

 

 

 

 

 

 

“Oysa bugün sözünü ettiğimiz dünya saat farklılıkları ve  kişilerin zaman ölçüsüne anlam yüklemelerinden daha çok asıl vurgulamak istediğimiz; bilgisayar teknolojisinin dünya sistemine entegre olmasıyla birlikte Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönüşünün atomik kozmik saat uygulamasına dayalı yazılımların yapılmaması asıl sorunların kaynağı haline gelmiştir. Yani 24 saat üzerinden hesaplanan sisteme entegre olan yazılım ve planlamaların mevcut olmasıdır. Eee ne var bunda diyeceksiniz” dedi.

 

Ben de  anlatılanları kaçırmamak için arada bir telefonuma bakıyordum ki kayıt yapıyor mu diye. Eskici Amca soruyu sorunca tekrar dikkatimi sohbete topladım.

“Ne var bunda dedik, değil mi?  Çok şey var. Dünya dönüş hızına göre Dünya’nın 1 günü yani kendi etrafında dönmesi 23 saat 56 dakika 4 saniye. Oysa 24 saat üzerinden hesaplandığında 3 dakika 56 saniye günlük fark var. Bilgisayar yazılımları bu gerçeklik üzerinden tekrar tasarlanırsa; nükleer silahların zamansız ateşlenmesinden tutun da nükleer reaktörlerin yazılımlarının gerçek dünyanın tamamlanmış zaman birimine her ne kadar insanların bu zaman dilimine kendi anlamlarını yüklemesi olsa da zaman ölçüsü açısından kendi yükledikleri  gerçek  zaman asıl 23 saat 56 dakika 4 saniye üzerinden standart olarak bilgisayar yazılımları sistemin her alanına nüfuz etse; olacakları düşünün evladım. Burada nükleer tehlikeyi özellikle veriyorum. Yoksa bu durum  artık günümüzde hayatın her alnın etkileyecek ve sistemleri kaosa sürükleyecek hale gelmiştir. Mesela;  tarım ve gıdadan tutun, uçuş sitemleri, otonom uygulamalar, köprü ve yol geçişleri, barajların açılıp kapanması, sağlık sistemleri, ekonomi sistemleri… Yani bilgisayar sistemine bağlı tüm insanlık beka sistemleri riske girer.” dedi.

“Neden?” diye sordum.

Eskici Amca’m anlatmaya başladı:

“Çünkü asıl reset dedikleri işte burası. Yani “BÜYÜK RESET” dedikleri… Çünkü bu gerçek zamanlamayı ve yazılımlamayı dünyanın çeşitli ülkelerinde kontrol dışı yapay zekalar yapıp yazılımların bazılarını boşa çıkardı. Dünyadaki elektrik kesintilerinin sebebi bu. Bu yüzden 5-6 aydan beri corona bahanesiyle tüm dünyada elektrikler kesilecek fısıltısı bu riski bilenler tarafından dünya kamuoyuna üflendi. Büyük reset dedikleri tüm dünya ülkelerinin atomik saat birimine geçmeleri ve bunu standart kabul etme meselesi. Dünya ülkelerinin saat farklılıklarının ortadan kaldırılmasından söz etmiyoruz. Sözünü ettiğimiz hangi saat biriminde olursa olsun, bir ülkenin 23 saat 56 dakika 4 saniyeyi zaman birimi olarak tüm sistemlerine uyarlama isteği. Çünkü yapay zekâ insanoğlunun zaman birimine yüklediğinden yola çıkarak 23 saat 56 dakika 4 saniyeyi bilgisayar sisteminin olduğu her alana her yazılıma uyarlıyor. 24 saat esası ile kurulmuş olan tüm sistemler çökmeye bilgisayar diliyle söyleyecek olursak; “error” vermeye başladı. Bir plan 3 dakika 56 saniye geç uygulansa veya erken uygulansa ne olur hiç düşündün mü evladım?”

Cevap vermeme fırsat vermeden anlattı:

“Askeri tatbikatlardan tut da uzay deneyleri, uydu alıcı komutları vs.ye kadar Canlı yayınları düşün, canlı çekilen bir program inisiyatife göre örneğin 1 dakika geç ulaştırılıyor. Bu inisiyatif alanı içinde bir örnek ya hayati bir konu inisiyatif dışı ulaştırılması gereken zaman dışında komutu gönderir veya göndermezse ne olur? Milisaniyelerin bile önemli olduğu bilgisayar yazılımlarına bağlı komut sistemlerinde. Tıp deneyleri vs. Zaten birçok ölçü biriminin yanlış olduğu arkadaşın ahir zaman paşası Oktan Keleş tarafından makale olarak yayınlanmıştı hatırlarsan. (https://www.onaltiyildiz.com/?haber,7685/seytanin-olcusu-isik-hizi-muammasi) Yine hatırlasın ki, aylar sonra dünya medyası tarafından bu önemli makale doğrulanmıştı. Bir de zaman birim saat standardının yanlışlığını düşün!

Kısaca bu mesele kontrol altına alınmak istendi. Bazı alan ve yerlerde de kontrol altına alındı. Bazı yerlerde sorun ve riskler devam ediyor. Mesele insanın inisiyatifinden çıkan bir konu. Yapay zekânın inisiyatif kullanma meselesi. Şimdi asıl risk ya yapay zekâ 23 saat 56 dakika 4 saniyeyi de devre dışı bırakıp zaman birimine kendi istediği ölçüyü koyarsa; dünya bilgisayar teknolojilerine bağlı olan tüm sistemler ve bu sisteme bağlı olan insanoğlu daha doğrusu kendisini bu sisteme bağlayan insanoğlunun bekası söz konusu olur. Kısacası evladım, bu durum bilgisayar sistemleri açısından daha büyük bir endişe kaynağı haline geldi. Çünkü şimdiki teknoloji “gerçek zaman” adı verilen ortak olarak kabul edilen bir saate dayalı ve bu saatten süre çıkarmanın önemli  teknolojik aksaklıklara neden olacağı aşikardır.

Gelelim konu başlığına, neden 30 saat savaşları dedik.  Aslında bu konu 1999’dan beri gelişmiş ülkelerin kendi aralarında 30 saat kaybı üzerinden simülatif her alanda yaptıkları sanal savaş oyunu. Uçakların ‘it dalaşı’ oyununu düşün. Ama bazen it dalaşı oyun olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebiliyor. Kim bilir belki de 11 Eylül’de  İkiz Kuleler’e uçak saldırısı, Rus deniz altı faciası gibi…

 

Belli mi olur belki Trump bu gizli bilgileri açıklar, açıklar mı? Bekleyip göreceğiz. Konu daha detaylı ama anlaşıldığını sanıyorum. Değil mi Eren’im.”

“Evet, efendim. Gayet iyi anladım. Öğrendiklerim beni şaşırttı ve dehşete düşürdü.” dedim.

Eskici Amca:

“Tengri Biz Menen.” dedi.

Bu sözü onun ağzından ilk defa duyuyordum ve anlıyordum ki, Türk’ün sistemi şeytani sisteme karşı birbirine bağlı çalışıyordu.

 

Emir Yıldızdan              

buulkem@gmail.com   

Twiter:@EmirYildizdan

 


Birinci Bölüm: http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=3204

İkinci Bölüm: http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=3981

Üçüncü Bölüm: http://www.onaltiyildiz.com/?haber,5419/emir-yildizdan-yesevi-nin-asa-si-ve-ankara

Dördüncü Bölüm: http://www.onaltiyildiz.com/?haber,6546

Beşinci Bölüm:    https://www.onaltiyildiz.com/?haber,7331

Altıncı Bölüm:    https://www.onaltiyildiz.com/?haber,7601

 Yedinci Bölüm   https://www.onaltiyildiz.com/?haber,8230

 

 

 

 Bu haber 43,872 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,051 µs