En Sıcak Konular

İçimdeki Tanrı’ya Dair

6 Mayıs 2021 11:02 tsi
İçimdeki Tanrı’ya Dair Zafer Yavuz Yazdı...

İçimdeki Tanrı’ya Dair.

 

 

Sevgili Kam Babam, Kağanım Oktan Keleş’in     “İçimdeki Tanrı” eserini soluksuz okudum. Bazı bölümlerini tekrar tekrar okudum. Öncelikle Allah razı olsun diyor, ellerinden öpüyorum.

Bu eserin hele ki günümüzde çok ama çok önemli olduğunu söylemeliyim. Hatta Bekir ÖZTÜRK ağabeyimin de dediği gibi gençlerimize okutulması gerektiğini düşünüyorum. Gazi Paşamızın “Bütün ümidim Gençliktedir.” Dediğini hatırlarsak zihni bulanmış gençlerimizin bu kıymetli eseri okuması gerekir ki kendini bilsin. Aslında kendini bilmenin Tanrı’yı tanımak, bilmek için  açılan bir yol olduğunu bulabilsin.

İnsanda olan tüm yaratılmışlık âlemi, sende bir cüz olmayı seçti de ondan. Sende olan varlık âleminin ‘hakkını’ yemektir bu. Sen bir kategori değilsin, tüm kategorileri kendinde bütünleyensin. Öyleyse tüm yaratılmışlığın hakkı üzerinde. Kendini tanımlarken, “ben” derken, tüm varlığı neden ötelersin? İnsan tüm varlıkla ‘var’ olansa, o “benin” içinde, neden tüm varlığı yok sayarsın? Varlık, tüm yaratılmışlık, sormaz mı sana, sen kimsin? Sen, ‘bizle’ sensin. Sen sadece sensen, biz sende ne arıyoruz? Yine demez mi varlık, Yaradan teklif ettiğinde, bütün yaratılmışlık; insanda ‘var olmayı’ seçmedi mi? Bu mütevazılık karşısında öyle ise bu kibir niye? https://www.onaltiyildiz.com/?artikel,412/ Yokla Kendini

 

Kambaba ‘Yokla Kendini’ yazısında içimizdeki Tanrı’nın hep var olduğunu bizim onu tanıyamadığımızı söylemişti. Yunus Baba’nın da dediği gibi “Bir ben var benden içeru.”

Tek olan O var. Hu’ olan O var. dan  , ‘Nefsini bilen Rabbini bilir.’e kadar geçen seyri bu eserde ilmek ilmek işlendiğini görüyoruz.

Kıymetli Kağanımız bizi sırlar kıraathanesinde bizi nasıl eğittiğini de bu eseri okuyunca bir kere  daha anladım. Allah razı olsun İyi ki varsınız…

Bu eser aynı zamanda soruyu soruyor cevabını veriyor, bu cevaptan sonra oluşacak soruları da soruyor ve  o sorulara da cevap veriyor. Adeta konuşan kitap gibi. Sohbet havasında yazılmış çok düşündüren ,tefekkür ettiren bir eser.

Hint Filmi “PK” da bir replik var. Oyuncu bir tv programına katılıyor orada şu cümleleri söylüyor. İki Tanrı var 1. Gerçek Tanrı 2. Sizin yarattığınız Tanrı. İşte “İçimizdeki Tanrı” eseri de TanrıIyı algılayış biçimimize ışık tutuyor.

İkamet ettiğim bölgede İmam Hatip Lisesi var. Buraya bir tanıdığımın oğlu gidiyor. Bu genç kardeşimizle  bir karşılaşmada; “Abi ben  bir yaratıcının olduğuna inanıyorum fakat bu dinlere inanmıyorum.” Demişti. Neden böyle düşünüyorsun diye sorduğumda ; Siyer dersimize X hoca,Hadis dersimize Y hoca,Kuran dersimize Z hoca giriyor. Bu üç kişi de farklı tarikat mensubu ve hepsi de birbirini kafirlikle suçluyor, kendi fırkaların daha doğru olduğunu söylüyor. Bu kadar ayrık birbirine zıt ve üstelik hepsi de Müslümanım diyor. Ama  diğerlerini sapkınlıkla suçlayıp kabul etmediğini söylüyorlar  dedi. İşte zihni bulanmış bir gençlik örneği… Ama bu ve bu durumdaki gençlerimize “İçimdeki Tanrı” eserini ulaştırabilirsek zihinleri berraklaştırmada büyük bir mesafe kat edileceğini düşünüyorum.

Bence sadece imam hatip liseleri değil bütün okullarda İlahiyat Fakülteleri dahil okutulmalı. İnsanın kendini bilmesi ve içindekini hissetmesi açısından çığır açacak bir eser.

İçimdeki Tanrı’da da dediği gibi ; Kişinin zihniyeti dinidir. Unutma! Bir insanın din, önemli değildir, önemli olan dini için ne yaptığıdır.

 

Yunus Baba ne güzel demiş. “Bir ben var benden içeru.”

Herkesin kendini yoklayarak içindekini bulması temennisi ile .

 

‘‘Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi,

Gah inerim yeryüzüne seyreder alem beni.’’ (Nesimi)

 

Allah sizden razı olsun, iyi ki varsınız. Hürmetle ellerinizden öperim.

Sevgi,saygı,hürmet,muhabbetle…Selam ile.

 

                                                                            Zafer YAVUZ

                                                                            06/05/2021

 

 

         Bu haber 1,748 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,980 µs