En Sıcak Konular

Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor

5 Kasım 2017 08:48 tsi
Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor Türkiye Antarktika'ya Üs Kuruyor

 

Emir Yıldız'dan Romanının 11. Bölümü'nde konunun önemine dikkat çekmiştik:

...

"Türk Devlet’i, tıpkı Sultan Abdülhamit Han’ın yaptığı gibi bu meseleleri yakından takip etmelidir. Bugünkü teknik imkânları kullanarak muhakkak kutuplara araştırma gemileri göndermesi gerekir. Eğer bunu  tek başına yapamıyorsa, araştırma gemilerine ortak olarak, muhakkak bu çalışmaların içersinde yer almalıdır.”"

 http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1366

    Antarktika üs parası tamam

Ön çalışmalar tamamlandı. Şimdi, nereye konuşlanacağız, üssün büyüklüğü ne olacak? İşin fizibilitesi çıkarılıyor. Örneğin, üs kurulması planan bölgede Şili var. Bölgede bulunan ülkelerle nasıl işbirliği yapılacak? Bunlara bakılıyor. Yer bilimleri, uzay bilimleri seçeneği var. Foklar ve penguenlerle ilgili bilimsel çalışmalar da olabilir.

TÜRKİYE’nin Antarktika’da üs kurma hazırlıkları kamuoyunun büyük ilgisini çekerken, ikinci seferin tarihi kasımdan ocak ayına çekildi. Türkiye’nin Antarktika Anlaşması’nın imzalanmasının ardından 9 bilim insanı, ön incelemeler için ilk seyahatlerini mart ayında yapmıştı.

Türkiye’nin, Antarktika’da üs kurabilmesi için zorunlu olan şartları yerine getirmesi yolunda gerekli adımlar atıldı. 29’u danışman statüsünde 53 ülkenin bulunduğu Antarktika’da üs kurmak için bütçeden 5 milyon lira ayrıldı. İstanbul’da yapılan Antarktika Çalıştayı’nın ardından 7 üniversitenin bilim insanları ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kurulacak üste yapılacak bilimsel araştırmanın başlığının belirlenmesi için çalışma yaptı. Bunun tamamlanmasının ardından ikinci seyahatin Ocak 2018’de yapılması planlandı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilim insanlarının Türkiye’nin Antarktika için ulusal programını hazırladıklarını ve Kalkınma Bakanlığı’nın bu projeyi desteklemek için gerekli parayı sağladığını dile getirdi. Özlü, şunları söyledi: “6-7 üniversiteden bilim insanları ve bakanlığımızın temsilcileri ulusal program için çalışıyor. Seferi yapmak için paramız var. Program tamamlandıktan ve bilimsel çalışmanın konusu belirlendikten sonra yılbaşı gibi yola çıkılacağını düşünüyoruz. Ulusal program, hangi proje için çalışılacağını belirleyecek. Ön çalışmalar tamamlandı. Şimdi, nereye konuşlanacağız, üssün büyüklüğü ne olacak? İşin fizibilitesi çıkarılıyor.

Örneğin, üs kurulması planan bölgede Şili var. Bölgede bulunan ülkelerle nasıl işbirliği yapılacak? Alt yapının ortak kullanımı gibi konular var. Bunlara bakılıyor. Ulusal programda 4-5 başlık var. Türkiye, Antarktika’da hangi konuda çalışma yapacak, ona karar vereceğiz. Yer bilimleri, uzay bilimleri seçeneği var. İklim ve su araştırmaları olabilir. Foklar ve penguenlerle ilgili bilimsel çalışmalar da olabilir. Bunlardan birine karar verilecek. Dünyanın tatlı su kaynaklarının yüzde 3’ü orada, bütün bunlar karar verilmesi gereken önemli başlıklar.”

http://www.hurriyet.com.tr/antarktika-us-parasi-tamam-40634238

 

Bu haber 5,121 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,416 µs