En Sıcak Konular

Tavşan Kaç, Tazı Tut Politikası'na Devam

18 Haziran 2013 10:20 tsi
Tavşan Kaç, Tazı Tut Politikası'na Devam Oktan Keleş analizleri ile yine 12'den vuruyor...


Oktan Keleş; "Şeytanilerin Yeni Planı: Önleyici Darbe Konsepti" yazısında      http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2438

"Şeytaniler uzun vadede Esad’ın devrilmemesi üzerine planlar kurdu, ama Arap baharının oraya sıçrayacağını aptallar bile bilirdi. Bunun için de tavşana kaç, tazıya tut planını devreye sokuyorlar. Mezhepsel taraflar netleşince de, Suriye’ye ABD planı doğrultusunda, düşmanca tavır alan ülke, bu rolünü aşarsa, uyarılacaktı.  Yaşananları bir düşünün, bunlar olmadı mı? Başbakan son ABD gezisinde, ABD’ye Suriye’ye müdahale talebi ile gitti, kendi beyanatı var, gidince ABD  ne dedi  “Dur bakalım, elindeki veriler bizde mevcut değil, Cenevre sözleşmesini işleteceğiz”  dedi. Başbakan ne dedi? “Fikrim değişti ve gelişti.” Peki fikrini kim değiştirdi ve geliştirdi? ABD. Yani planı bizzat kuran. (Ah birde milleti fikrini değiştirse) neyse. Yani ABD baktı ki Suriye’ye müdahale olacak, veya Suriye’nin düşme riski arttı, hemen uyarı verdi, yani tavşanın hemen yakalanmasını istemiyor, kovalanmasını istiyor. İşte bizim stratejik derinciler, bu derinliğe inemedikleri gibi… neyse…. İleride inşallah burayı belki yazarım." demişti.

ABD Tavşana Kaç Tazıya Tut Politikasına Devam Ediyor:

Obama'dan Suriye Değerlendirmesi
 

ABD Başkanı Obama, "Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunun ne olacağını söylemedim." dedi.
 

- ABD Başkanı Obama:

"(ABD'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırma kararı) Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunun ne olacağını söylemedim"

"Şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD'ye karşı pek dostça olmaması ve onları rastgele silahlandırmak, uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil"

Amerikan PBS kanalında Charlie Rose'un sorularını yanıtlayan Obama, Suriye'de rejimin kimyasal silahlar kullanması halinde, buradaki muhasebesinin değişeceğini belirttiğini ve şimdi bunun değiştiğini kaydetti. 

Amaçlarının Suriye'de hem siyasi hem de askeri muhalefetin bir araya getirilmesi ve desteklenmesi olduğunu belirten Obama, hala bir tür siyasi çözüm bulunabileceğine yönelik ümidinin bulunduğunu dile getirdi.

Obama, "ABD'nin daha önce ve daha güçlü bir müdahalesinin, Suriye'deki bu trajedilerin yaşanmasını önleyeceğine" dair eleştirilerle ilgili olarak, "Bu düşünce yanlış" dedi. Ortadoğu'da iyice düşünülmeden bir savaşa girmenin sonuçlarının ne olduğunu daha önce gördüklerini söyleyen Obama, insanların olayın içinde olmadan konunun karmaşıklığını anlamasının zor olduğunu ifade etti. Obama, Suriye'de olaylar çıktığında Devlet Başkanı Beşşar Esed ve Suriye ordusunu hızlı ve kesin biçimde yenilgiye uğratacak hazırda bekleyen eğitilmiş bir ordu bulunmadığına işaret etti. Barack Obama, kimyasal silahların yeriyle ilgili doğru bilgiler olmadan acele verilmiş bir kararla rejimi bombalarken tam da istemedikleri şeyin gerçekleşip yanlışlıkla kimyasal silahları vurma tehlikesi bulunduğu gibi riskleri hatırlattı. 

Obama, şöyle konuştu:

"Bazıları da Irak dolayısıyla çok korkuyor. Irak'tan ders almamız ve Suriye konusunda hiçbir şey yapmamamız gerektiğini söylüyor. Bu görüşü de reddediyorum. Oraya önemli ilgimiz var, bu sadece insani açıdan bir ilgi değil, İsrail'in komşusu Ürdün ile sınırı paylaşan büyük bir ülkede devam eden bir kaos durumunu kaldıramayız. Suriye'ye dahil olmamız meşru ihtiyaçtan kaynaklanıyor."

Uçuşa yasak bölge

Obama, kendilerini artık harekete geçiren nedenleri "rejimin kimyasal silahları kullanması ve Suriye'de siyasi çözüm olamayacağına yönelik kaygıların varlığı" olarak sıraladı.

Suriye'de amaçlarının Sünni veya Şii gibi mezhepsel taraf seçmek olmadığını, aşırılara karşı modernlik, hoşgörü, temsil hükümeti ve Suriye halkının refah ve istikrarını isteyenlerin yanında olmaya çalıştıklarını kaydeden Obama, Suriye'deki nihai amaçlarının da "istikrarlı, mezhepsel olmayan, barışçıl yollarla halkın ihtiyaçlarına cevap veren bir temsil hükümeti" olduğunu kaydetti.   

Obama, şimdi muhalefete yönelik daha iyi bilgilerinin bulunduğunu, kimin ılımlı, kimin El Kaide gibi örgütlere yakın olduğunu daha iyi gördüklerini belirterek, "Ancak şu andaki zorluklardan biri, muhalefetteki en etkili savaşçıların ABD'ye karşı pek dostça olmaması ve onları rastgele silahlandırmak, uzun vadede Amerikan çıkarları için iyi bir reçete değil" dedi.

Obama, Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmasına yönelik soru üzerine, "Muhaliflere desteğimi artıracağımı söyledim, spesifik olarak bunların ne olacağını söylemedim" diye konuştu.

Suriye üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasına da şüpheli yaklaşan ve bunun sorunu çözmeyebileceğini belirten Obama, "Ölümlerin yüzde 90'ı hava saldırılarında olmadı. Suriye'nin hava operasyonları o kadar iyi değil. Olaylar sahada oluyor" ifadesini kullandı.  

Esed'in, İran ve Rusya'nın da desteğinin etkisiyle siyasi dönüşüme girme gereği duymayıp, halkını şiddetle bastırmaya devam ettiğini hatırlatan Obama, bunun da Suriye'deki durumu çözmeyi zorlaştırdığını sözlerine ekledi. - Washington DC

http://www.sondakika.com/haber/haber-obama-dan-suriye-degerlendirmesi-4741086/Bu haber 6,958 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,712 µs