En Sıcak Konular

Fakir Dede Destanı-3: Arifler

14 Haziran 2013 08:47 tsi
Fakir Dede Destanı-3: Arifler Fakir Dede Destanı: ARİFLER REZZAK PEŞİNDE, HALK RIZIK PEŞİNDE KOŞAR

ARİFLER REZZAK PEŞİNDE, HALK RIZIK PEŞİNDE KOŞAR


Camiden çıktık. Birkaç esnafa selâm vererek tekrar kıraathaneye geldik. Fakir Dede köşesine geçerek çubuğunu közledi. Bana dönerek sordu: “Zanaatın var mı?” “Demircilik,” diye cevap verdim. “Peki, sanatta marifetin var mı?” “Hat ve ebruda icazetim var, kitap cildi işinde de çıraklığım var,” dedim. “Alâ. Ya mûsikî ile olan alâkan?” “Ney üflerim,” diye cevapladım.

Yine; “Alâ!” diyerek konuşmasını sürdürdü: “Benim de sanatım tespih yapmak. Musikî ile alâkalı olarak da saz ve ney ile ilgilenirim. Her Âdemoğlunun bir zanaatı ve bir sanatı olmalı. Zanaatım saatçilik. Ben de yıllar önce Galata Mevlevihanesi’ne ısmarlandığımda, Dede tarafından saatçiliğe sevk edildim. En son saatimi yapalı on yıl oldu. Artık vakit bulamıyorum. Amma evde tespih yapar, satarım; bazan tüccara bazen da köşelerde sergi açıp alıcıya. Memlekette, Allah’ın emaneti, babadan kalma ufak tarlalar var. Onları işleyenler birkaç akçe yollarlar. Kimseye yük olmak yok. El emeğinden yaptığın hayır, Yaradan’ın en sevdiği ameldir. Esnafla hoşbeş yap, ufak siftahlar yap, bunlarda hikmetler vardır. ‘Rızkın onda dokuzu ticarettedir’ buyuruyor Muhammed Mustafa’m (sav). Onda biri; zanaatta, hamallıkta, sanatta ve diğerlerinde. Allah’ın Rezzak isminin bir sırrını, hikmetini görmek için ticaret ehli uğraşır. Nedir o? Rezzak ismi şerifinin bir mânâsı da; ‘hiç ummadığı yerden rızık veren,’dir. Burada avam hep maddi rızık verilir zanneder. Oysa manevi rızık da verilir. Nereden? Hiç ummadığın yerden. Rızkın sırrının onda dokuzu ticarettedir. Rezzak’ın bu ticarette hiç ummadığı yerden vereceği ise manevi rızıktır. Bir misâl dinle:

Bir gün, Haydar-ı Kerrar İmam Ali’nin (ra) evinde yiyecek kalmaz. Yiyecek alacak cevherde yoktur. Kimseden de istemez. Çöle vurur kendini. Allah’a dua eder: ‘Ey Rezzak’ım, sana el açtım, sermayem sendedir, senden dilerim’ der. Gezer, gezer, gezer… Tam eve dönmeye karar verir ki; bir bedevî ipini tuttuğu devesiyle İmam Ali’nin (ra) yanına gelir ve deve pazarını sorar. İmam Ali (ra) pazarı tarif eder yaşlı bedevîye.

Bu yaşlı bedevî, İmam Ali’ye (ra) : ‘Ya seydi, bu deveyi benim için pazara götürüp satar mısın? Ben yaşlıyım, çölden geldim. Ben dinleneyim,’ der. İmam Ali (ra); ‘inşallah’ der. Yüzünde tebessüm ifadesi belirir, deveyi yaşlı bedeviden alır. Deve sahibi, ‘Ben devemden 10 altın isterim. Neye satarsan üstü senin olsun’ der. İmam Ali (ra) deveyi alır, Rabbine şükrederek, deve pazarının yolunu tutar. Pazara varır; bekler, bekler, bekler… Tam deveyi alıp geri dönmeye karar verir ki, o an; orta yaşta, iyi giyimli birisi deveye talip olur. Deveye 15 altın verir. İmam Ali (ra) Rabbine şükrederek, kendine ait 5 altının, birini hemen sadaka olarak verir. Pazardan evine götürmek için nafakasını ayırır. Siftah etmemiş satıcılardan, siftah etsinler diye kendi işine yaramayan mallardan alır. Her aldığı mal için şükreder. Döner çöle, deveyi getiren yaşlı bedeviye 10 altınını verir. Heybesi dolu olarak eve dönerken, Muhammed Mustafa’sına rastlar, Aleyhisselatu Vesselam’a hayretle olanı biteni anlatır. Allah’ın hikmetine olan hayrettir bu. Ve Muhammed Mustafa’sı (sav) şöyle der: ‘Ey gözümün nuru Ali’m, sana yanına gelip deveyi satasın diye veren yaşlı bedevî Cebrâil dosttu. Pazardan deveyi senden satın alan orta yaşlı tüccarda yine Cebrâil dosttu. Ne güzel ticaret yapmışsın,’ der. İmam Ali (ra) anlar ki, Rezzak sadece maddi 5 altını vermemiş, hiç ummadığı yerden Cebrâil ile muhatap edip, manevi rızkı da vermiş. Lâkin bunun hikmetini Muhammed Mustafa’sından (sav) öğrenir.

Demek ki, sırlara ermek Muhammed Mustafa (sav) ile mümkün. Demek ki, her ticarette nice sırlar var.Rezzak ismi şerifi, hiç umulmayan yerden manevi rızıklar da veriyor ve buna ticareti sebep kılıyor. Kişinin hiç ummadığı yerden, hiç ummadığını. Onun içindir ki, ticarette aldatmak haramdır, tartıda hile yapmak haramdır. Ne diyor Muhammed Mustafa’m (sav) ıslak buğdayları çuvalın dibine, kurularını üste koyan tüccara; ‘Bizi aldatan bizden değildir.’ Ee sırlara ermek için Muhammedi olmak, ondan olmak şartsa, sırlara ermek O’nunla mümkün ise; demek ki, ticarette doğru dürüst, ahlâklı, temiz olmak gerekir. Çünkü bütün bunlar bu hallere, sırlara ermek isteyen tüccarın abdestidir. Abdestsiz namaz olmazsa, bu hallere vakıf olmayan tüccarında ticaretinde Rezzak ismi şerifinin sırr-ı hikmeti olmaz. Hem Rezzak ismi şerifi ile haşır neşir olacaksın, hem de abdestsiz olacaksın… Olur mu yahu?”

Öyle sırlar öğreniyordum ki, Elhamdülillahi Rabbül Âlemîn… Ârifler Rezzak peşinde koşarken, rızıklarını da buluyorlardı. Halk ise, rızık peşinde koşarken Rezzak’tan bihaberdiler…

Oktan Keleş

(Derûnî Devlet-Kutsal Halı Kitabı'ndan)

Fakir Dede Destanı-1: http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2416

Fakir Dede Destanı-2: http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=2419


 Bu haber 6,773 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,394 µs