En Sıcak Konular

Kripto Ermeniler Çözülüyor...

26 Nisan 2012 13:29 tsi
Kripto Ermeniler Çözülüyor... Türkiye’nin değiştiğine dikkat çeken “Kripto Ermeni” olarak bilinen vatandaşlar, artık kendilerini gizleme gereği de duymuyor.

Oktan Keleş 28 Ocak 2012 tarihinde "Sorun, Kripto Ermeniler" demişti. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1302

Oktan Keleş o yazısında:

"Ermenicilik yapan Kürtler vardır, bunları Devlet deşifre etmelidir. 5-6  yıl sonra bunların açıklanması geç olabilir. Yine şu  konuya açıklık getirmeliyim; Burada anlattıklarımdan  daha önce Osmanlı tebaasında olup da gerçekten Müslüman olmuş veya Türkiye’de olup da, kendi halinde yaşayan, kanunlarımıza saygılı ve ülkemize düşmanlık beslemeyen Ermeni asıllı vatandaşlarımızı kastetmiyorum.

 

Burada öne çıkardığım: Ermenicilik yapan, kendine sorulduğunda; “Türk’üm, Kürd’üm” diyenlerdir. Ve -sözde- “Büyük Ermenistan” hayali peşinde koşan  ve bu fikre destek veren şirketlerdir. İşte bunların açıklanmasını talep ediyorum. Mesela soruyorum: “Böyle gazeteciler var mıdır? Bu organizasyonun her alanında  yer alanlar kimledir?”

 

Bu şer organizasyon bir an önce deşifre edilmelidir! Asıl çare budur." demişti.

 

Konuyla ilgili haber:

 

'Gizli' Ermeniler gerçek kimliklerine dönüyor

 
Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı, Dersimli Ermeniler İnanç ve Soyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Miran Pirgiç ile gizli Ermeni kimliği üzerine konuşuyor. İhlas Son Dakika sitesinde yayımlanan haberde Pirgiç, Ermenilerin kimliklerini hala gizlemesini anlamsız bulduğunu, olmadığını" düşündüğünü dile getiriyor.

 
Ermeniler gerçek kimliğine dönüyor
 
Ermeni asıllı vatandaşlar birer birer özüne dönmeye başladı. Türkiye’nin değiştiğine dikkat çeken “Kripto Ermeni” olarak bilinen vatandaşlar, artık kendilerini gizleme gereği de duymuyor. Kilisede vaftiz olup gerçek isimlerini alıyor. Ermeni cemaatinde de tartışma konusu haline gelen Kripto Ermenilerden asıl kimliklerine dönenler yaklaşık iki yıldır bir dernek çatısı altında faaliyet gösteriyor. İsmini değiştirip, kilisede vaftiz olarak Ermeni kimliğine dönenlerin kurduğu Dersimli Ermeniler İnanç ve Sosyal Yardımlaşma Derneğinin geçtiğimiz ay İstanbul’da düzenlediği yemekli davete yaklaşık 550 kişi katıldı. Gazetemize konuşan Dersimli Ermeniler Derneği Başkanı Miran Pirgiç Gültekin de Selahattin olan ismini 2 yıl önce değiştirerek kilisede vaftiz olmuş.

 Gültekin’e göre halen Türkiye’de çok sayıda asıl kimliğini saklayan Ermeni var ancak takiye yaparak kendilerini gizliyorlar. Ermenilerin hâlâ kimliğini gizlemesini anlamsız bulan Gültekin, “Bugün artık korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Biz iki yıldır açık bir şekilde kamu önünde faaliyet gösteren bir derneğiz. Hiç tepki görmedik” diye konuştu. 1960 Tunceli doğumlu olan Selahattin Gültekin yaklaşık 50 yıl bu kimlikle yaşadıktan sonra 2 yıl önce kilisede vaftiz olup Miran Pirgiç ismini almış. Ardından da kendisi gibi Ermeni kimliğine dönen 70 kişi ile Dersim Ermenileri Derneğini kurmuş. Ermeni kimliğine resmen dönerken çevresinin “bizi deşifre ediyorsun” tepkisiyle de karşılaşmış. Ancak, kendisi tam tersini düşünüyor. Aslen Ermeni olduğunu ilkokul çağlarında öğrenen Miran Pirgiç Gültekin, Tunceli’nin daha çok Ermenilerin yaşadığı eski adı Gazik olan Cumhuriyet mahallesinde büyüdüğünü, Ermeni olduğunu da çocukken akranlarıyla kavgaya tutuştuğunda kendisine “Ermeni” diye bağırılmasıyla öğrenmeye başladığını söylüyor.

 
KİMLİĞİ GİZLEMEK YANLIŞ
 
Yaklaşık bir ay önce düzenledikleri yemeğe 550 kişinin katıldığını kaydeden Gültekin, “Bu toplantıya yaklaşık 200 tane Sason Ermenisinin yanı sıra Hemşin, Vakıflı, Malatya Ermenileri de geldi. Bunlar hep kendilerini saklayan Ermeniler. Biz çıkıp asıl kimliğinizi kullanın diyoruz” dedi. Kimliğini gizleyen çok Ermeni olduğunu söyleyen Gültekin, “Ama takiyye yapıyorlar. Asıl kimliklerini saklıyorlar. Adam her şey oluyor ama Ermeni olduğunu gizliyor. Her şey oluyor ama kendisi olmuyor. Madem Ermenisin, kimliğini saklamayacaksın. Ermenilerin alevi kültüründen veya diğer kültürlerden kopması lazım. Ermeni gibi yaşamaları gerekiyor” diye konuştu.
 
500 BİN KRİPTO ERMENİ
 
Türkiye’de 500 bin Kripto Ermeni olduğunu söyleyen TTK Eski Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğu, “Kimliğini gizleyen pek çok Ermeni, Kürt veya Alevi olarak biliniyor” diyor.
 
 http://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?haberid=523875Bu haber 7,100 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,793 µs