En Sıcak Konular

Avrupa'yı Çin mi Kuratacak?

13 Eylül 2011 19:31 tsi
Avrupa'yı Çin mi Kuratacak? Emir Yıldız'dan Çin'in dolar savaşını açıklamıştı.

 
 Çin ABD'ye gözdağı mı veriyor? Emir Yıldız'dan romanında Çin ve ABD arasında yaşanan gizli savaş açıklanmıştı. http://www.onaltiyildiz.com/haber.php?haber_id=1020

İşte yaşanan sıcak gelişmeler:

 
Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya, bütçe açığını denkleştirmek için Çin’den tahvillerini satın almasını ve İtalyan şirketlerine yatırım yapmasını istedi.

İtalya Hazine Bakanlığı yetkilileri, Ekonomi Bakanı Giulio Tremonti ile bir grup Çinli yatırımcının bir araya geldiğini doğruladı.

Bakan Tremonti, görüşmeye ilişkin herhangi bir yorum yapmazken, ekonominin büyümesini sağlamak için yeni önlemlerin gündeme gelebileceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jiang Yu da düzenlediği basın toplantısında, ekonomik problemler ve diğer bölümlerle ilgili sorunların sadece kendi bakanlığının sorumluluğunda olmadığını söyledi.

Jiang, Avrupa’nın Çin’in ana yatırım pazarlarından biri olmaya devam edeceğini belirterek, Pekin hükümetinin Avro Bölgesi ülkelerinin Çin’in yatırımlarının güvenliğini sağlamak için etkin önlemler alacağını umduğunu ifade etti.

Financial Times ve Wall Street Journal gazeteleri, İtalyan yetkililerin geçen hafta Roma’da dünyanın en büyük yatırım fonlarından Çinli CIC’le görüştüğünü yazmıştı. 

ÇİN'DEN GELEN HABERLER HEYECAN YARATIYOR 

Çin, Avrupa'nın ülke tahvilleri piyasasında uzun dönemli yatırımcılardan biri olarak öne çıkıyor. Küresel ekonominin zor döneminde Pekin yönetiminden gelen her haber Avrupa'da olumlu karşılanıyor.

Financial Times gazetesi, Çin'in İtalyan tahvilleri ve İtalyan şirketleri satın almak için görüşmeler yaptığını yazdı. Haberin etkisi piyasalarda hissedildi; Amerikan borsaları kayıplarını azaltırken ve endekslerin artıya geçmesini sağladı.

Bloomberg'in İtalyan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre ise İtalyan yetkilililer bir kaç hafta önce Çinli yetkililerle Avrupa’nın üçüncü büyük ekonomisine yatırım için görüşmeler yaptı. Bloomberg'e konuşan kaynağa göre İtalya-Çin görüşmeleri, İtalyan bonolarının alımına odaklanmadı.

İtalya Maliye Bakanı Giulio Tremonti haber ile ilgili yorum yapmazken, Financıal Times,  Çinli heyetin geçen hafta Tremonti ile de görüştüğünü iddia etti.

İtalyan bir heyetin 2 hafta önce Pekin'e gittiğini yazan gazete, İtalyan ve Çinli heyetlerin önümüzdeki dönemde de görüşmelere devam edeceğini öne sürdü.

Avrupa tahvilleri alımı, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Haziran ayındaki Avrupa ziyaretinde de gündeme gelmişti.

Avrupa bir borç krizi yaşarken, ülkesinin Avrupa ve euroya desteğini sunduğunu söyleyen Jiabao, ''Çin, Avrupa ve euroyu sürekli destekleyecek'' demişti.

Ekonomistler ise Pekin hükümetinin, yabancı yatırımlarını çeşitlendirerek ABD'nin uzun vadeli tahvillerine olan bağımlılığını düşürmeye çalıştığını belirtiyor.

Öte yandan Çin'in Avrupa'nın borç sorununun çözümüne katkısının çok büyük olmayacağı ve  daha çok moral boyutuyla sınırlı kalacağı uyarıları da bulunuyor.

 İTALYA AVRO BÖLGESİ TARİHİNDEKİ EN YÜKSEK FAİZLE BORÇLANDI

İtalya, bugün düzenlediği hazine tahvili ihalesinde yaklaşık 6,5 milyar avro borçlandı. İtalyan Hazinesinin düzenlediği 5 yıl vadeli hazine tahvili ihalesinde ortalama getiri oranı yüzde 5,60’a ulaştı. Bu rakam, Avro Bölgesi kurulduğundan bu yana 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde ulaşılan en yüksek faiz oranı.

Hazinenin düzenlediği bir önceki 5 yıl vadeli hazine tahvili ihalesinde ortalama faiz oranı yüzde 4,93’tü. Hazine, bugünkü 5 yıl vadeli tahvil ihalesinde 3,87 milyar avro borçlandı.

Bugün düzenlediği 7 yıl vadeli ihalede toplam 688 milyon avro borçlanan Hazine, şubat 2020 vadeli ihalede 740 milyon avro, eylül 2020 vadeli ihalede ise 1,19 milyar avro borçlandı.

Hazine’nin 7 yıl vadeli tahvil ihalesinde ortalama getiri oranı yüzde 4,95’ten yüzde 5,59’a, şubat 2020 vadeli ihalede yüzde 3,58’den yüzde 5,49’a, eylül 2020 vadeli ihalede ise yüzde 3,92’den yüzde 5,47’ye yükseldi.

İhalede 5 ila 7 milyar avro arasında borçlanma hedefleyen İtalyan Hazinesi dün düzenlediği 3 ay ve 1 yıl vadeli tahvil ihalesinde 11,5 milyar avro borçlanmıştı.

Milliyet

 

 



Bu haber 3,924 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,183 µs