En Sıcak Konular

Discovery Skandalı

1 Aralık 2023 11:47 tsi
Discovery Skandalı Emir Yıldızdan Yazdı: Discovery Skandalı

Discovery Skandalı

 

Uzun zaman oldu yazmayalı. Yazmadığımız için gelişmeleri ve olayları takip etmediğimiz sanılmasın. Mücadeleye devam…

Bugün sizlere ABD’deki Discovery Uzay Mekiği skandalını anlatacağım. Öyle ki bunun için NASA kendi çalışanlarını bile öldürmekten çekinmedi.

Bu konuda ilk işaret fişeğini Kambaba 29 EKİM 2023 tarihinde yani Cumhuriyet’in 100. Yılında  https://www.onaltiyildiz.com/?haber,9232 eşi olmayan belgesel-film videosunda vermişti. Videoda (1.22’den itibaren)   bu konuda kısa bir bilgi verilmişti. Şimdi biz konuyu biraz daha açalım.

Başlayalım:

NASA'ya ait olan  Uzay Mekiği Discovery ilk uçuşunu 1984 yılında yapmıştır.

Discovery; uzay araştırmalarında ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yapım aşamasında, uydular, modülleri ve mürettebatı taşıma konularında  görev almıştır.

Bilindiği gibi ABD’nin iki uzay mekiği kazaya uğramış ve parçalanmışlardı.

Challenger Uzay Mekiği 1986’da, Columbia Uzay Mekiği ise 2003 yılında kaza geçirmişti.  Bu iki uzay mekiğinin kazaları büyük bir infial yaratmış,  milyarlarca dolar maddi kaybın yanında ABD’nin uzay programları ise prestij kaybına uğramıştı.

Bu kayıplar; ekonomik kayıpların yanı sıra ABD’nin uzay savaşlarında başarısızlığı olarak uzun süre tartışılmıştı. Challenger ve Columbia’nın başarısızlıkları aslında ABD’nin uzay programlarının iflası gibi olmuştu. Bu facialardan sonra uzay mekikleri güvenli kabul edilmiyor, yeni mekiklerin yapılması konusunda tereddütler yaşanıyordu. Bu başarısızlıklar ABD’nin bu alandaki itibarını da yerle bir ediyor ve birçok iddia sümen altı ediliyor, komplo teorileri devreye giriyordu; Uzay mekiklerine sabotaj yapıldı vs…

Şimdi  ABD’nin karanlık dehlizlerinde yok ettiğini sandığı  Discovery dosyasını açabiliriz.

Discovery’in ilk görev alanı haberleşme uyduları üzerineydi. Yayınlanan uçuş görev planlarına bakacak olursak; genelde haberleşme ve uzay istasyonu çalışmaları için tasarlanmıştı. ABD’nin dünyayı izleme ve haberleşme istihbaratını elinde tutma, diğer ülkelerin haberleşme uydularına istediği zaman müdahale etme, bu sahayı tekel altına alma isteği konusunda Discovery görevlendirildi. Ancak burada bu karmaşık gibi görünen uzay mekiği sanıldığı kadar ultra gelişmiş bir araç da  değildi.

Uzay mekikleri ile aslında dünyanın gözü boyanıyordu. Şişirilen bu programlar üzerinden algı operasyonları yapılıyordu. Discovery ile ilgili skandallar NASA ve Pentagon tarafından sürekli sümen altı ediliyor, saklanıyordu. Aşırı maliyeti ABD kongresinde gündem oluyor,  kurumlar adeta birbirlerine savaş ilan ediyordu. Aşırı maliyet tartışmaları bitmiyordu. Sonunda  bu yüksek maliyete bir çare buldular: Suudi Arabistan.  Maliyetin büyük bölümünü meçhul yollarla Suudi hanedanlığı finansa ediyordu. Hanedan kim bilir hangi şantajlara maruz kalıyor, uzay programının finansmanı için şahsi servetlerini buraya akıtıyorlardı. Sultan bin Salman Al Suud 17 Haziran 1985'te NASA'nın Discovery Uzay Mekiği ile  Dünya atmosferini  terk etmişti. Pazarlama hazırdı: Uzaya çıkan ilk Arap, Müslüman vs. Arka planda ise bu uçuşların maliyetini karşılayanlar…

Maliyetlerin artmasıyla diğer gelişmiş ülkelerin haberleşme ve uzay projelerine yardım etme maskesiyle üstü kapalı mekiğin kiralanmasının önü açılmıştı. Mesela Japon deney modülü Kibo’nun Uluslararası Uzay İstasyonuna taşınmasını da dünyaya sözde ortak proje altında yutturmuşlardır. Uçuş maliyeti Japonlar tarafından karşılanmıştır. Hatta uzay dolmuşu programı adı altında zenginlerden ciddi miktarlarda bağış toplanmıştır. 

Discovery hakkındaki skandalları yazsak, kalın bir kitap olur. Meraklanmayın o kadar uzun yazmayacağım,  herkesten gizledikleri ikisini bu yazımda ifşa edeceğim.

Hollywood’un yarattığı sahte kahramanlar ülkesi ABD, Rambo filmleri ile kahramanlık hikâyeleri yazdığını  sanıyor. Oysa bunlar sadece film olarak kalıyor. ABD, “her konuda bir numara ve dünyanın kurtarıcısı” algısını hep işliyor. Uzay teknolojilerinde de aynı propaganda devam ettirildi. ABD, “uzayda da bir numara” algısı sürekli empoze edildi.

Uzayda bir numara algısı için Discovery uzay mekiği de kullanıldı. Discovery’in uzaydan çekilmiş fotoğrafları bile gülünçtü. Çünkü fotomontajdı. Sözde uzay istasyonundan çekilmiş kenetlenme fotoğrafı mesela. Oysa bunların aynı açıdan çekilmiş videosu bugüne kadar yayınlanmadı. Böyle bir kareyi alabilmek için uzay mekiğinin üzerinde başka bir hava aracı olması gerekiyor ki mekiği o açıdan fotoğraflasın veya filme alsın tabi çarpışmazlarsa…

Asıl skandala daha gelmedim.

Artık başlayalım:

Discovery bir kazada tahrip oldu. Görev dönüşü düştü. Görev dönüşü rota şaşırması sonucu  iniş sırasında yere 200-300 metre kala gerçekleşti bu kaza. Üstelik inmesi gereken yerden uzak bir alana düştü. Ancak dünya kamuoyundan bu düşüşü gizlediler ve Discovery’in başarısızlıklarını örtmek için sinsi bir plan hazırladılar.

 

 

Ve ifşa:

 

Bu düşüşü gizlemek için Discovery’e yeni bir görev yazdılar. 4 Temmuz 2006 Uluslararası Uzay İstasyonu "ekip devri" görevi. Güya Discovery Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 12 gün görev yapmıştı. 

Uluslararası uzay istasyonunda görev yapan aslında Discovery değil, Atlantis uzay mekiği idi. Kazadan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ - International Space Station) gönderilen Atlantis’i Discovery diye yutturdular. Bu sırada Discovery’i onarmaya çalıştılar. Bu kazadan sonra uçuş listesinde Discovery’in görevleri görünüyor, acaba burada onarılıp mı gönderildi yoksa Atlantis ile uçuşlara devam edilip, Discovery uçuşu olarak mı gösterildi bilmiyoruz. Ama kesin olan bir şey var ki; “4 Temmuz 2006 STS-121   Uluslararası Uzay İstasyonu'nun ekip ve malzeme teslimi. 12 gün, 18 saat, 37 dakika, 54 saniye  süren bu uçuşu dediğimiz gibi Discovery değil Atlantis yaptı.

Discovery’in bakımsız ve harap hali dikkatlerden kaçmıyor:

 

Emekli olunca Smithsonian Enstitüsü'nün ABD'nin Virginia eyaletindeki National Air and Space Museum’a  götürüldü. Ancak akan boyaları ve harap hali yüzünden uzun süre sergilenemedi. 

 Bu sahte Discovery uçuşundan sonra gelelim ikinci ifşaya:

 2007 yılına gidelim: Gazete başlıkları:  NASA'da Cinayet ve İntihar!

https://www.yenisafak.com/dunya/nasada-cinayet-ve-intihar-41576

https://www.nbcnews.com/id/wbna18248153

Bu haberler çıkmaya başladı ve Discovery’in skandallarını bilenler tek tek infaz edildi. İnfaz edilmeyenlerle ilgili ise başka hikâyeler anlatıldı. Yani bu sahte uçuşu bilenler bir şeklide susturuldu.

Şimdi işi bilenlere kritik bir soru daha  soralım: Acaba bu konularla ilgili belgeler “WikiLeaks Belgelerinden” neden çıkarıldı? Neye karşılık? Onu da siz araştırın.

Bu film senaryosunu aratmayan olayların arka planı için müracaat edeceğiniz tek yer Yüce Türk Devleti’nin ilgili birimleridir. Onlar da zamanı gelince ve istedikleri takdirde çıkartırlar.

Kambaba’ya selamlar. Kambaba, belki de "Discovery dünya etrafında beş bin tur atmamıştır," ne dersin.

 Emir Yıldızdan         

buulkem@gmail.com   

Twiter:@EmirYildizdan 

Instagram: EmirYildizdanBu haber 8,441 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,434 µs