En Sıcak Konular

Kazakistan’da Sıradışı Piramit

26 Eylül 2023 11:56 tsi
Kazakistan’da Sıradışı Piramit Kazakistan’da Bulunan Piramit, Sıradışı Özelliklere Sahip

Kazakistan’da Bulunan Piramit, Sıradışı Özelliklere Sahip

 

Kazakistan’daki arkeologlar, Tunç Çağı’nda mezar alanı olarak hizmet veren, sıradışı bir altıgen piramit keşfettiler.

Kazakistan’daki altıgen şekilli piramidin havadan görünümü. İçteki taş duvarlar, merkezdeki mezar alanına doğru giden labirent benzeri bir yol oluşturuyor. 
Kazakistan’da arkeologlar “piramit” olarak tanımladıkları 3.800 yıllık altıgen şekilli bir yapı keşfettiler. Labirent benzeri yapı, Mısır’daki anıtlar kadar yüksek olmasa da şu anda yaklaşık 3 metre yüksekliğinde ve muhtemelen elit bir mezarlık alanı olarak hizmet veriyordu.

Kazakistan’daki Avrasya Ulusal Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre keşif, “Avrasya bozkırlarında daha önce bulunan” hiçbir şeye benzemiyor.


Avrasya Ulusal Üniversitesi’nin arkeoloji ve etnoloji bölümü başkanı ve bölgedeki kazıları yürüten Ulan Umitkaliyev, “Doğu Kazakistan topraklarındaki bu piramit bu yıl bulundu. Altıgen şeklinde ve her köşesine yaklaşık 1 ton ağırlığa sahip megalitler yerleştirilmiş.” diyor.

Arkeologlar bu yapıyı tanımlamak için “piramit” veya “basamaklı piramit” terimini kullanıyor, ancak bu Tunç Çağı anıtı Mısır’da bulunan piramitlerden farklı. Dış taş duvarları altıgen oluşturan yapının iç duvarları, ortasındaki mezara giden bir labirenti andırıyor. Bir zamanlar bazı kısımları toprak bir tümsekle kaplıydı. Yapının bazı yerlerinde çatı olup olmadığı ya da tamamen açık olup olmadığı ise belli değil.


O dönemde bu bölgede yaşayan insanlar çok sayıda mezar ve taş anıt inşa etmişlerdi. Ayrıca metal işleme ve takı yapımıyla uğraşmışlardı. Ekonomileri kısmen göçebe çobanlığa dayanıyordu ve Avrasya bozkırlarında çok sayıda hayvanı güdüyorlardı.

Açıklamaya göre piramidin dış duvarları petrogliflerle veya develer ve çok sayıda at da dahil olmak üzere çeşitli hayvanların kaya resimleriyle süslenmişti. Piramidin hemen dışında at kemikleri keşfedildi ve o dönemde bölgede muhtemelen bir at kültü vardı.

Umitkaliyev, piramidin organik kalıntılarının radyokarbon tarihlemesinin, yapının MÖ 19. yüzyılda inşa edildiğini gösterdiğini söylüyor. “Benzer anıtlara Kazakistan topraklarında, özellikle Orta Kazakistan’da da rastlanıyor.”

Alandaki kazılar ve kalıntıların analizi devam ediyor ancak arkeologlar şu ana kadar çömlekler, altın küpeler ve başka takı parçaları buldu. Herhangi bir insan kalıntısının mevcut olup olmadığı belli değil.

New York Üniversitesi Antik Dünya Araştırmaları Enstitüsü’nden Karen Rubinson, arkeologların bulgu hakkında daha fazla bilgi edinmek için istekli olduğunu ancak bilimsel olarak değerlendirilmeden önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Rubinson bu araştırmaya dahil değil ancak bölgenin arkeolojisi konusunda uzman.

Rubinson, kazıya dahil olmayan bilim insanlarının anıtı doğru bir şekilde analiz edebilmesi için eserlerin ve petrogliflerin bilimsel kayıtlarının ve fotoğraflarının yayınlanması gerektiğini söylüyor.

Yeni keşfedilen piramit, çok sayıda antik mezar ve anıtın bulunduğu Kyrykungir’de bulunuyor. Söz konusu piramit, Avrasya Ulusal Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 2014’ten bu yana kazı yaptığı Toktamys köyünün yakınında yer alıyor.

https://arkeofili.com/kazakistanda-bulunan-piramit-siradisi-ozelliklere-sahip/


Bu haber 3,111 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,015 µs