En Sıcak Konular

Yetkililerden Kız Kulesi Açıklaması

6 Eylül 2022 10:27 tsi
Yetkililerden Kız Kulesi Açıklaması Kız Kulesi'nin Restorasyonundan Sorumlu Mimardan Açıklama: "Kulenin Yenilenmesine Karar Verildi. Balkon ve Kubbe Ahşaptan Yapılacak"

Kız Kulesi'nin Restorasyonundan Sorumlu Mimardan Açıklama: "Kulenin Yenilenmesine Karar Verildi. Balkon ve Kubbe Ahşaptan Yapılacak"

Kız Kulesi'nde gündem olan restorasyon çalışmasına ilişkin görevli mimardan yeni bir açıklama geldi. Mimar, kulenin neden ve nasıl yenileneceğini açıkladı.
Geçtiğimiz aylarda restorasyon çalışması altına alınan Kız Kulesi, hafta sonu paylaşılan bazı görüntülerle sosyal medyada gündem olmuştu. Söz konusu görüntülerde Kız Kulesi’nin kule bölümünün yıkıldığı görülüyordu. Görüntülerin ardından sosyal medyadan büyük tepkiler gelmişken, resmi açıklamalar da peşi sıra paylaşılmıştı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün açıklamasının ardından bugün Kız Kulesi hakkında yeni bir açıklama geldi. Restorasyon projesinin danışmanlığında yer alan mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada kulenin neden yıkıldığını ve proje kapsamında neler yapılacağını paylaştı.

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay’ın açıklaması:

“1944'te yaşanan bir yangından sonra kulenin üst kısmı betonarme olarak yeniden yapılmış. Kız Kulesi, lodoslara açık ve deniz kenarında rutubetli bir yer. 1944'ten beri kullanılan betonarmenin içerisindeki demirler paslanmış ve depreme dayanıklılığını yitirmişti.

Yangından sonra yapılan restorasyon belgeleme olmadan, kendi malzemesiyle yapılmadan olmuş. Şu an yapılan restorasyonla kule, II. Mahmut dönemine ait olan haline geri döndürülecek. Proje kapsamında o döneme saygı göstererek kulenin yenilenmesine karar verildi. Dolayısıyla balkon ve kubbe ahşaptan yapılacak.”

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü de açıklama paylaşmıştı:


“1940’lı yıllarda Kız Kulesi'nde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta.

Özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır.”

https://www.webtekno.com/kiz-kulesi-restorasyon-mimar-aciklama-h127567.html

 Kız Kulesi'nin altında gizli geçit olduğu doğru mu? Büyük iddia

 https://www.yenicaggazetesi.com.tr/kiz-kulesinin-altinda-gizli-gecit-oldugu-iddialari-dogru-mu-575936h.htm#4Bu haber 3,450 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,004 µs