En Sıcak Konular

Bilim İnsanları, Kimyasal Bir Bileşenin Tıpkı Beynimiz Gibi Bilgi 'Depolayabildiğini' Keşfetti

27 Ağustos 2022 11:18 tsi
Bilim İnsanları, Kimyasal Bir Bileşenin Tıpkı Beynimiz Gibi Bilgi 'Depolayabildiğini' Keşfetti Bilim insanları, daha önce hiçbir cansız materyalde görülmemiş olan 'bilgi depolama' yeteneğini bir materyalde keşfetti. Eğer her şey planlandığı gibi giderse gelecekte çok daha hızlı ve büyük kapasiteli depolama birimlerine sahip olabiliriz.

Bilim İnsanları, Kimyasal Bir Bileşenin Tıpkı Beynimiz Gibi Bilgi 'Depolayabildiğini' Keşfetti

 

Bilim insanları, daha önce hiçbir cansız materyalde görülmemiş olan 'bilgi depolama' yeteneğini bir materyalde keşfetti. Eğer her şey planlandığı gibi giderse gelecekte çok daha hızlı ve büyük kapasiteli depolama birimlerine sahip olabiliriz.

Veri depolama teknolojisi, her geçen gün büyüyor. Önceleri sadece birkaç kilobayt depolama yapabilmek için araba büyüklüğünde makinelere ihtiyaç duyuyorduk, şimdi ise minnacık cihazlara terabaytları sığdırabiliyoruz.


Günümüzde artık iş sadece depolamanın büyüklüğü olmaktan çıktı ve depolanan verilerin ne kadar hızlı transfer edildiğine doğru ilerledi. Bilim insanları, bu konuda devrim yaratabilecek bir keşfe imza attılar.


Bir materyalin, bilgileri adeta beynimiz gibi depoladığı keşfedildi

Araştırmacılar, canlı olmayan, beynin karmaşıklığının yanından bile geçmeyen bir yapıya sahip olan 'vanadyum dioksit' bileşeninin, önceki dış uyaranları tıpkı beynimiz gibi ‘hatırlayabildiğini’ keşfettiler. Bir etkinliği veya bilgiyi depolayabilme yetisi, ilk defa bir materyal üzerinde görülüyor.


Vanadyum dioksit (VO2), yarı iletken olarak kendinden sonraki materyalden daha iyi performans gösterme potansiyeli nedeniyle, elektronik cihazların temeli olarak silikona alternatif veya tamamlayıcı olarak yakın zamanda kullanılmaya başlanılan bir materyaldi.


VO2'nin en ilgi çekici özelliklerinden biri, 68 santigrat derecenin (154,4 derece Fahrenheit) altındayken bir yalıtkan gibi davranmasıdır. Ancak metal-yalıtkan geçişi olarak bilinen bir değişiklikle bu kritik sıcaklığın üzerine çıktığında iyi iletkenliğe sahip bir metale dönüşür. Bilim insanları, bu geçişler sırasında yaptığı ölçümlerde VO2'nin son etkinliği ‘hatırladığını’ keşfetti.


Ekibin çalışması, VO2'nin en son uygulanan akım hakkında en az üç saat boyunca bilgi sakladığını ortaya çıkardı. Hatta belki de VO2'nin bu ‘bilgiyi’ saklama süresi daha da uzun olabilir ancak araştırmayı yapan bilim insanları, süreyi ölçmek için gerekli ekipmana sahip değil.


İLGİLİ HABER

Rusya'da Büyük Veri Depolama Krizi: Bulut Sağlayıcıların Rusya'dan Çekilmesi Sonrası, Ülkenin İki Aylık Depolama Alanı Kaldı

Ancak bilim insanlarının öngörülerine göre VO2 sayesinde daha hızlı, daha büyük kapasiteye sahip ve genişleyebilen depolama birimleri elde edebiliriz. Yani bu keşifle birlikte elektronik cihazların, özellikle de veri işleme ve depolamanın gelişimine büyük katkılarda bulunulabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın. 

 

www.webtekno.comBu haber 1,835 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,158 µs