En Sıcak Konular

7 Milyon Yıl Önce Dahi İki Ayak Üzerinde Yürüyebildikleri Keşfedildi

25 Ağustos 2022 19:26 tsi
 7 Milyon Yıl Önce Dahi İki Ayak Üzerinde Yürüyebildikleri Keşfedildi Bilim insanları, 7 milyon yaşındaki bir fosil üzerinde yaptıkları yeni çalışmada çarpıcı bir kanıta rastladı. İnsanların en eski atası olduğu düşünülen bu canlının iki ayak üzerinde yürüyebildiği keşfedildi.

Atalarımızın 7 Milyon Yıl Önce Dahi İki Ayak Üzerinde Yürüyebildikleri Keşfedildi


Bilim insanları, 7 milyon yaşındaki bir fosil üzerinde yaptıkları yeni çalışmada çarpıcı bir kanıta rastladı. İnsanların en eski atası olduğu düşünülen bu canlının iki ayak üzerinde yürüyebildiği keşfedildi.

Evrim teorisi, türümüzün dört ayaklı canlılardan iki ayağa evrildiğini öngörüyor. Fakat bu geçişin tam olarak ne zaman yaşandığı halen kesin olarak bilinmiyor. Yeni yapılan bir keşifse bu tarih hakkında çarpıcı bir bilgiyi ortaya koydu.


Orta Afrika ülkesi Çad’ın Toros Menalla bölgesinde 2001 yılında keşfedilen ‘Sahelanthropus tchadensis’ hominin türüne ait fosili inceleyen bilim insanları, fosillerin uyruk ve önkollarını gözlem altına aldılar. Bilim insanları, uyluk ve önkol fosillerini insan, şempanze ve goril kemikleriyle karşılaştırarak bu kemiklerin nasıl kullanıldığını ve nasıl hareket ettiğinin mekaniğini çözmeyi başardılar.


Canlı, insanlarla aynı hareket özelliğine sahipti:

İnsan soy ağacının en eski temsilcisi olduğuna inanılan türün fosilindeki 20 karakteristik nokta, canlının dört ayaklı mı yoksa iki ayaklı mı olduğunu ortaya koydu. Elde edilen sonuçlar, bu canlının insanların da sahip olduğu standart iki ayaklılık formu olan ‘habitüel ikiayaklılık’ hareket özelliğine sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte canlının ağaçlara da tırmanabildiği paylaşıldı.


Bu sonuçla birlikte bilim insanları, bazı türlerin şempanze ve gorillere göre ağaçlara tırmanma şekillerinin de farklılık gösteriyor olduğunu açıkladı. Bu türler, goril ve şempanzelerin parmak ve ayak ucu kemiklerinden ziyade daha çok sıkı el tutuşuyla ağaçlara tırmanıyordu.

 

Fosili bulunan canlının 7 milyon yıl önce yaşadığı paylaşıldı. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.


Aynı bölgede daha önce şu kafatası da bulunmuştu:

Bilim insanları, fosilin bulunduğu aynı bölgede yine aynı türe ait bir kafatasını keşfetmişti. Bu kafatası da maymun benzeri bu canlıların iki ayaklı olabileceğini ortaya koymuştu. Fakat kesin bir sonuç elde edilememişti. Bu türün muhtemelen yiyecek ve su ararken hem iki ayak üzerinde yürüdüğü hem de orman, palmiye ve otlaklarla karışık bir ortamda yaşadıklarından ağaca tırmandıklarına inanılıyor.

 

www.webtekno.com Bu haber 1,636 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,205 µs