En Sıcak Konular

Masal Masal İçinde

21 Ağustos 2022 08:10 tsi
Masal Masal İçinde Zafer Yavuz Yazdı:Masal Masal İçinde

MASAL MASAL İÇİNDE

Bir varmış, bir yokmuş.
Zaman zaman içinde, kalbur saman içinde.
Deve tellal iken, horoz imam iken,
Manda berber iken, annem kaşıkta, babam beşikte iken…
Ben babamın beşiğini tingir mingir sallar iken,
Babam düştü beşikten, alnını yardı eşikten…
Annem kaptı maşayı, babam kaptı küreği,
Gösterdiler bana kapı arkasındaki köşeyi…

Büyücü kurutuyor, Yeşil Çocuk yeşillendiriyordu.

Bu yazıda Kambabam Oktan KELEŞ’in ‘’Deruni Devlet’’adlı eserinin sonundaki Yeşil Çocuk masalından günümüze aktardıkları derslere dair düşündüklerimi aktarmak istiyorum. Yazacaklarımın doğruluğu, kesinliği yönünde bir iddiam yoktur. Yanlışlar bana doğrular Onaltıyıldız ailesinedir.

Bu kıymetli masalı https://www.onaltiyildiz.com/?haber,6633 defalarca kez kendime,öğrencilerime ve çocuklarıma okudum.Müsadenizle çıkarımlarımı paylaşmak istiyorum.

Masalda yaradanın dünyayı yarattığı sınırların olmadığı sınırların daha sonra insanlar tarafından çizildiğini sebebinin de dünyaya musallat olan Şeytan ın neden oluğundan bahsetmekte.Tek millet Türk ATA ile şeytanın mücadeleye giriştiğini görüyoruz. Başka kavimlerden gelenlerle şeytanın işbirliği yaparak yeryüzünde bozgunculuk çıkardığını anlatıyor masal.Şeytan ve avanelerinin Türk Ata nın kavmindenmiş gibi sızıp kara tohum ile sınırlarda insanları çocukları hasta ediyor kimilerini de öldürüyordu.

Masalı okuduğumda bir olumsuz bir durum var ve bunu kötüler yapıyor.Yeryüzünde bozgunculuk çıkartıyor. Masallarımızda olduğu gibi giriş bölümünde bir olumsuz durum anlatılmış, gelişme bölümüne gelince bir kahraman çıkacak değil mi? Aynen öyle Yeşil Çocuk geliyor olumsuz bir durumu iyiye çeviriyor. Ve şeytaniler şekerle kandırmaya çalışıyor çocuğu.

Burada şekeri metafor olarak düşünmenizi istiyorum. Şeytan onlara amellerini güzel gösterdi…” (Neml Suresi,  24) ,

…Onlara emredeceğim de Allah’ın yaratışını değiştirecekler...” (Nisa Suresi, 119)

Ayetlerini de düşünürsek ;

Şekerle tatlı gösterilmesi bugün kullandığımız ilaçlar (antibiyotik,ağrı kesiciler,,horman ilaçları…) bize kullanmazsak olmazsa olmaz durumuna getirme olayı olabilir mi? İlaç firmalarına baktığımızda kimler ve neye hizmet ettiklerine baktığımızda şüphe uyandırıyor. Bu dev şirketler hem petrol hem de kimya endüstrisini ellerinde tutması manidar değil midir? Rahmetli Osman Nuri KOÇTÜRK (Tarhana Osman)  Gıda Emperyalizmi adlı eserinde bu tehlikeye dikkat çekmişti. Marshall yardımları ile Süt tozların ülkemize göndermeleri okullarda dağıtılması bunu sevinç içinde karşılayan ABD ye teşekkürler eden bir grup olduğunu düşündüğümüzde (süslü gösterilmesi ) …

Covid-19 salgını başlangıçta bir korku bir kaos ile gündeme geldi. Titreyen, bayılan, ,ölen insanlar …vs. görüntüleri toplumlarda karmaşık duygulara sebep oldu. Sonra bu tehlikeye karşı bir sıvı bulundu, ücretsiz tüm insanlığa uygulanmak istendi. Bu bilim adamlarına teşekkürler methiyeler dizildi… Hatta bu sıvıyı bulanlar bizden gibi milliyetçilik duyguları ile de hamle mi yapılmıştı? İşte bilim !!! teşekkürler  diyerek süslü mü gösterilmişti?

 

Emir Yıldızdan bu korku kaos planının aylar önceden deşifre etmişti. Allah razı olsun. Tüm dünya şimdi yeni yeni Erol Hocam’ın dediklerini söylemeye başlamalarına karşı Günaydıııınn!!! https://www.onaltiyildiz.com/  bir adım önde diyoruz…

Önce korku sonra kurtarıcı sıvı şeytanın Yeşil Çocuğa yedirmek için yaptığı hamleleri de göz önünde bulundurursak farklı düşünmemize neden olmuyor mu?

Şekeri hayvanların yememesi Yeşil Çocuğu şüpheye düşürüyor ve suya atıyor su daki 3 harf beliriyor GDO. Bugün bizimde karşımıza genetiği değiştirilmiş yiyecekler bir hayli fazla değil mi?  Bugün tv,sosyal medya ve videolarda gdo lu maddelerin zararları anlatılıyor. Uyarıda bulunan hocalarımız da var çok şükür…Yeşil Çocuğun albenili olanı yememesi bizlere ‘’Akledesiniz diye Allah ayetlerini sizin için açıklamaktadır. (2/Bakara 242)’’ aklını kullanmayı da biz öğütlüyor. Yüce kitabımız Kur’anı Kerim yaklaşık 84 yerde aklımızı kullanmayı öğütlemiş.

Kambaba bu masalda sonuç bölümünde Yeşil Çocuğun aklını kullanarak tuzağa düşmediğini bizlerin de düşmemesi gerektiğini söylüyor. Onların boş durmayacağını yine saldıracaklarını hatta bizden biriymiş gibi saldıracağını söyleyip uyarıda bulunuyor.

‘’Hırsız içeride olunca kapı kilit tutmaz oğul.’’ Dede KORKUT

İçeriye sızmasın diye dikkatli olmamız gerektiğini bizlere öğütlüyor. Ayrıca köy hayatını benimsememiz gerektiğini köyde  doğal olarak yaşamanın dersini de sonu bölümünde görüyoruz. Bol ağaç dikmeyi,doğayı ve yeşili sevip korumayı bizlere ders olarak bir masalla aktarıyor.

Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci sayısına bakılmaksızın köy okullarını açma çabası da güzel gelişmelerden birisidir. Köy okullarının açılması oradaki öğrencileri, köy sakinlerini daha rahat ve mutlu edeceğini düşünüyorum. Köylere geri dönüşlerin olması açısından önemli bir gelişme diyebiliriz.https://www.aa.com.tr/tr/egitim/meb-kurum-acma-kapatma-ve-ad-verme-yonetmeliginde-degisiklik/2587760

Masal ne ile bitiyor? KORKMA

İstiklal Marşı ne ile başlıyor ? KORKMA

 Öğretmen Marşı ne diyor?

Alnımızda bilgilerden bir çelenk
Nura doğru can atan Türk genciyiz
Yeryüzünde yoktur olmaz Türk'e denk

KORKU bilmez soyumuz

Bu masalı da masal gibi bitirelimGökten üç elma düşmüş;biri masalı yazana, biri masalı okuyanlara, diğeri de tüm doğayı seven,ağaç diken insanlara olsun…

Bir masaldan nerelere geldik… Kambabamın dediği gibi ‘’Masallar adam uyutmak için değil adam uyandırmak içindir’’Hakikaten öyleymiş Allah razı olsun…Tengri biz menen. Ne mutlu Türk’üm Diyene!  

                                                                                                                    Zafer YAVUZ

                                                                                                                      20/08/2022

           Bu haber 4,037 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,970 µs