En Sıcak Konular

Nasipten Bilgi

27 Mart 2022 11:05 tsi
Nasipten Bilgi Volga Ayhan Yazdı: Nasipten Bilgi

Nasipten Bilgi

Faydalı olmasını beklediğim bir yazı. Ufuk açıcı nitelikte olacağına inanıyorum. Aşk sözü akışın nasibi. Çok özel bir nasip. Nasip anda ise nasip ötesini anda yakalamak gerek. Ölüm nasibin aslına giden zamansızlığı tasvir edebilir. Cennet ise nasibin aslı ama Beka dışında illüzyondan çıkmış ve hakikate âşık olan nasibin hakikati bir anlamda cennet. Nasip bir anlamda hakikate âşık olan bilgilerin bilgelerce bilinmesinde el altındadır. Hazine… Kendini bilme. Mesela…

 Nasip sonrası , nasibi bitiren nasip , nasip ötesi kavramları nasibin adını boyutunu değiştirebilir. Her nasibin nasibi nasip ötesi vardır. Nasip diyemediğinde Hakk’ın hazinesinde ki vardasındır. Nasip bilgiden süzülen aşk’ın tanıttığı yolun hakikatini aramak bulmak için yüksek hassasiyetle çalışılmalı. Ateşin düştüğü yer kül olur. Nasip ateşten çıkandır.

 Nasip Hakk’ın ona ait töresindendir. Töre bilgisinin belli derinlikten sonrası halkın ötesinde Hakikat dokunuşuna bakar. Tengri’den gelen kutun batınında ki deruni devlet olabilir.  Liyakat bu törenin kutsal ışığa yansıyanıdır. Bu da dünya ateşinde kendini liyakatle karışmış haliyle gösterir. Yağmur da hakikatin liyakatlisi nasip olunca hakikatten süzülür.

  O nasip ki enerjiler ve dinamik ötesi özel bir sesten doğar. Kayıp ve bilinmeyen boyuttan ve onunla olan nur feleklerinde bir heyecan can gibidir. Onun hakikate sunulmasıyla irtibat kurarak yağar.

Nasip; seslerin birleşmesiyle nizamın tepkimesi bilgisi bir araya geldiğinde açığa çıkar. Topraktan doğaya farklı hallerde merhalelerde seslenişlerde nasiplenişler vardır.

 Titreşme, çekim yağmurun enerji alanında varsa , yağmurun görüntüsünde varsa  irtibatlı olduğu boyut enerji alanını kurgular.

Yağmur dediğimiz de Tengri’nin kutu. Gömlek sesinden çınlamış. Yağmur gök boyutlarının gömlek çıkarması, giymesi gibi düzendendir. Kutun bir halinin yarattığı gömlek.  Yağmur bir düzende başka bilinmez düzen sesini doğurur. İşte o nasip yağmurda. İşte o nasip yağmuru hakikatine madde ve manada seslendiriyor. Seslendirmek istiyor. Su taşının yağmurları da mesela.  TENGRİNİN Türk’ü  Oktan Keleş eserinde bahsetmişti. Kimi zaman gömlek tanınır. Kimi zaman düzenlenir. Kimi zaman gömlekler. Uzayın yağmura biçtiği gömlekte olabilir. Ayda her haliyle oluşan barışan, yağmurun hakikatine yansıyan bilinmez ışık. Nasip yağmur özel yağmur yaradılış sırrından o bilgiyle. Don konusunda bir şey olabilir.

Bilgi döngüseldir. Halk oluşlar arasında istişare gibi hep değişen halleri vardır. Madde’yi araştırırlarsa da görüneceğine inanıyorum.  Nasip o madde de yaradılışta ateş yakıp o anı ateşle dondurup ele geçen bilgiyi gerçeği elde etmek gibi. Ancak bilgi konusu gayb ile bir arada. İşte o kadar hızlı ki bu ateş bir anda onda olmanın bir halini yaşarsın. O ruhla, Yaradan’ın kendi için yarattığı üflediği ruhla irtibat halinde bir kıvılcım olur. O anda ki karar gibi bir değerin yaktığı haller bilgiler onu sana has bilgi halinde sana dokunur.

  Yağmur kainatta söylenememiş, birikmiş bir sözün söylenmesi gibi. Bir bilginin var edilmesi kendini söylemesi gibidir. Nasip burada var olan bilginin düzeninden kendine has olanında seçilmişinde sana bu koşul, var oluş düştü. Bunda düzenlen demenin bir zerresi bilgisi, gerçeğindendir. Nasip diyemediğinde(nasip ötesi Hakikat algısından algı). Bir bakışta Hakk’ın hazinesinde ki sinesinde ki vardasındır. Bilgelere sunulan nasip nasip bilgisinin hazinesinde ki haritada, hazinede yüzmektesindir.

  Volga AyhanBu haber 2,280 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,555 µs