En Sıcak Konular

Uzayda Plüton Kavgası

31 Aralık 2021 18:58 tsi
Uzayda Plüton Kavgası Bir grup araştırmacı, Plüton'u 'cüce gezegen' statüsüne düşürme kararıyla haksız yere karalandığını ve güneş sistemimizin 150'den fazla gezegene sahip olduğunu düşünmemiz gerektiğini söylüyor.

Uzayda Plüton Kavgası

 

Bir grup araştırmacı, Plüton'u 'cüce gezegen' statüsüne düşürme kararıyla haksız yere karalandığını ve güneş sistemimizin 150'den fazla gezegene sahip olduğunu düşünmemiz gerektiğini söylüyor.

Bir bilim insanı ekibi, güneş sistemindeki ve uzak yıldızların çevresinde bulunan düzinelerce benzer cisimle birlikte Plüton'un tekrar bir gezegen olarak sınıflandırılmasını istiyor.

Çağrı, Uluslararası Astronomi Birliği'nin Plüton'un yalnızca bir "cüce gezegen" olduğuna karar veren 2006 tarihli tartışmalı kararına karşı çıkıyor.

Plüton, 1930'daki keşfinden bu yana dokuzuncu gezegen olarak kabul edilmişti, ancak astronomik nesneleri isimlendiren IAU, 2006'da bir gezegenin küresel olması, güneşin etrafında dönmesi ve kütleçekimsel olarak diğer nesnelerin yörüngesini "temizlemesi" gerektiğine karar verdi.

Plüton bu gereksinimlerin ikisini karşılar - yuvarlaktır ve güneşin etrafında döner. Ancak yörüngesini “plutinos” adı verilen nesnelerle paylaştığı için yeni tanım kapsamında yer almıyordu.

Sonuç olarak, IAU, güneş sisteminin yalnızca sekiz büyük gezegeni - Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün - olduğunu çözdü ve Plüton listeden düştü.

Ancak Aralık ayında Icarus dergisindeki bir araştırma ekibi tarafından açıklanan bir araştırma, şimdi IAU'nun tanımının astrolojiye (bilime değil, bir tür folklora) dayandığını ve bunun hem bilimsel araştırmalara hem de güneş sisteminin popüler anlayışına zarar verdiğini iddia ediyor.

Bu tartışmanın nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor... 

 

Haber: www.timeturk.com Bu haber 1,674 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,305 µs