En Sıcak Konular

Mısır Firavunu I. Amenhotep'in Tabutu Dijital Olarak Açıldı: 3 Bin 500 Yıllık Sırlar Açığa Çıktı

29 Aralık 2021 21:03 tsi
Mısır Firavunu I. Amenhotep'in Tabutu Dijital Olarak Açıldı: 3 Bin 500 Yıllık Sırlar Açığa Çıktı Mısırlı bilim insanları, 3 bin 500 yıl önce hayatını kaybeden Firavun I. Amenhotep’in mumyalanmış kalıntılarını dijital olarak açtı. Böylelikle firavunun yaşamı ve ölümüyle ilgili heyecan verici sırlar ilk kez ortaya çıkarken, sargılar arasında 30'u aşkın

Mısır Firavunu I. Amenhotep'in Tabutu Dijital Olarak Açıldı: 3 Bin 500 Yıllık Sırlar Açığa Çıktı

 

Mısırlı bilim insanları, 3 bin 500 yıl önce hayatını kaybeden Firavun I. Amenhotep’in mumyalanmış kalıntılarını dijital olarak açtı. Böylelikle firavunun yaşamı ve ölümüyle ilgili heyecan verici sırlar ilk kez ortaya çıkarken, sargılar arasında 30'u aşkın muska ve benzersiz bir altın kuşak bulundu. Uzmanlar, çalışmanın antik Mısır tarihine ilişkin bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

 

İNCELENMEYEN TEK ANTİK MISIR HANEDANLIĞI MUMYASI

1881 yılında keşfedilen Mısır Firavunu I. Amenhotep’in çiçekler ve görkemli bir ahşap yüz maskesi ile süslenmiş mumyası o kadar hassastı ki, arkeologlar kalıntıları açığa çıkarmaya asla cesaret edemedi. Bu da onu 19. ve 20. yüzyıllarda bulunan ve henüz açılmamış tek Mısır kraliyet  mumyası haline getirdi.


Yüz yılı aşkın bir sürenin ardından, arkeologlar yeni teknolojiler sayesinde hiçbir fiziksel müdahale olmadan dijital bir şekilde mumyayı açmayı başardı.


TOMOGRAFİ KULLANILDI

Mısırlı bilim insanları 3 bin 500 yıllık mumyanın sargılarını  açmak ve içeriğini incelemek için üç boyutlu bilgisayarlı tomografi (BT) taramasını kullandı.


Kahire Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde radyoloji uzmanı olan Prof. Dr. Sahar Saleem konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Mumyayı dijital olarak açarak ve sanal katmanlarını (yüz maskesini, bandajları ve mumyanın kendisini) 'soyarak' bu iyi korunmuş firavunu benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelme olanağı bulduk" dedi. 


ÖLDÜĞÜNDE 35 YAŞINDA VE 1,69 BOYUNDAYDI

Frontiers in Medicine dergisinde yayımlanan çalışmanın bulguları, I. Amenhotep’in öldüğünde yaklaşık 35 yaşında ve 169 santimetre boyunda olduğunu buldu. Ayrıca firavunun sünnetli olduğu ve sağlıklı dişleri  olduğu ortaya konuldu. Uzmanlar, ayrıca sargıların içinde yaklaşık 30 muskayı ve benzersiz bir altın kuşağı ortaya çıktı.


YÜZÜ İLE İLGİLİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Diğer taraftan Saleem; firavunun dar bir çenesi, küçük bir burnu, kıvırcık saçları ve hafif çıkıntılı üst dişleri olduğunu söyledi. Çalışmanını, ölüm nedenini açıklayacak herhangi bir yara veya şekil bozukluğunu göstermediğini aktardı.


MISIR'I 21 YIL BOYUNCA YÖNETTİ

I. Amenhotep, Mısır'ı milattan önce  1525 ile 1504 yılları arasında yaklaşık 21 yıl boyunca yönetti. 18. Hanedanlığın ikinci firavunuydu ve birçok tapınak inşa ettiği büyük ölçüde barışçıl bir saltanatı vardı.


MEZAR SOYGUNCULARI MUMYAYA ZARAR VERDİ

Araştırmacılar, mumyanın hiyeroglif metinlere göre, rahipler tarafından 21. Hanedanlık döneminde onarılmaya çalışıldığını ve , muhtemelen antik mezar soyguncularının yol açtığı çeşitli hasarlardan muzdarip olduğunu keşfetti.

Saleem, mumyayı incelemeden önce, metinlerde bahsedilen bu rahiplerin ve mumyacıların, muska gibi bazı eşyaları sonraki firavunlar için yeniden kullanmak için firavunun mumyasını açmış olabileceklerini düşündüklerini fakat yanıldıklarını söyledi. 

Saleem, "En azından 21. hanedanın rahiplerinin mezar soyguncularının verdiği yaraları sevgiyle onardığın  ve,I. Amenhotep’in mumyasını eski ihtişamına kavuşturduğunu, muhteşem mücevherleri ve muskaları koruduğunu gördük” dedi. 

 

Fotoğraflar ve Haber: www.ntv.com.tr Bu haber 1,984 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,965 µs