En Sıcak Konular

İngiltere Sahilinde 2,7 Metrelik Kırkayak Fosili Bulundu

22 Aralık 2021 22:49 tsi
İngiltere Sahilinde 2,7 Metrelik Kırkayak Fosili Bulundu 50 kg ağırlığında ve 2,7 metre uzunluğunda olan Arthropleura, 326 milyon yıl önce dünyada geziyordu ve kendisi bir avcı olabilir.

İngiltere Sahilinde 2,7 Metrelik Kırkayak Fosili Bulundu

 

50 kg ağırlığında ve 2,7 metre uzunluğunda olan Arthropleura, 326 milyon yıl önce dünyada geziyordu ve kendisi bir avcı olabilir.

Uzmanlar, 326 milyon yıllık bir fosilin bulunmasının ardından, bir zamanlar kuzey İngiltere’de avlanan bir araba boyunda ve 50 kg ağırlığındaki dev kırkayakların ortaya çıktığını açıkladı.

Dev bir kırkayağa ait bu büyük fosil, Howick’teki Northumberland sahilinde sarp bir kayalık parçasının kıyıya düşmesinden sonra tesadüf eseri bulundu.

Arthropleura olarak bilinen yaratık, bu kadar büyüyebilmek için besin açısından zengin bir bitki diyeti bulmuş olmalı ve hatta diğer omurgasızlar veya küçük amfibiler ile beslenen bir yırtıcı bile olabilir.

Fosil, modern kırkayaklara büyük ölçüde benzeyen çok sayıda eklemli dış iskelet parçalarından oluşuyor. Bugüne kadar keşfedilen türünün sadece üçüncü örneği ve aynı zamanda en eski ve en büyüğü.

Uzmanlar, fosilin, yaratığın kumla korunan bir nehir yatağının yakınında düşen dış iskeletinin bir bölümünü temsil ettiğine inanıyor.

Bu parça yaklaşık 75 cm uzunluğunda ve önde gelen bilim insanları, tüm vücudunun yaklaşık 2,7 metre uzunluğunda ve 50 kg ağırlığında olabileceğine inanıyor.

Yaratığın kalıntıları, dinozorların döneminden 100 milyon yıl öncesine, yani Karbonifer dönemine ait. O zamanlar, Britanya ekvatorun yakınındaydı ve sıcak havaların tadını çıkarıyordu.

Ocak 2018’de sahilde yürüyen eski bir doktora öğrencisi, onu kayalıktan düşen büyük bir kumtaşı bloğunda gördü.

Cambridge Üniversitesi Yer Bilimleri bölümünden, fosil üzerine yazılan makalenin baş yazarı Dr Neil Davies, “Bu tamamen bir tesadüf keşfiydi. Kayanın düşme şekli, çatlayarak açılmasını ve eski doktora öğrencilerimizden birinin yürürken gördüğü fosili mükemmel bir şekilde ortaya çıkarmıştı.” diyor.

Fosil, Natural England ve toprak sahipleri Howick Estate’in izniyle çıkarıldı ve analiz için Cambridge’e götürüldü. O kadar büyüktü ki dört kişinin taşıması gerekiyordu.

Davies, “Ne yediklerini kesin olarak bilemesek de, o zamanlar yapraklardan oluşan birikintilerde bol miktarda besleyici kabuklu yemişler ve tohumlar vardı ve bunlar diğer omurgasızları ve hatta amfibiler gibi küçük omurgalıları besleyen yırtıcı hayvanlar bile olabilirler.” diyor.

Canlılar, muhtemelen iklimi onlar için çok kuru hale getiren küresel ısınma veya yiyecek için onları saf dışı bırakan sürüngenlerin yükselişi nedeniyle soyu tükenmeden önce yaklaşık 45 milyon yıl boyunca ekvator bölgesinde yaşadı.

Fosil, yeni yılda Cambridge’deki Sedgwick Müzesi’nde halka açık sergilenecek.


The Guardian. 21 Aralık 2021.

Makale: Davies, N. S., Garwood, R., McMahon, W. J., Schneider, J. W., & Shillito, A. P. (2021). The largest arthropod in Earth history: insights from newly discovered Arthropleura remains (Serpukhovian Stainmore Formation, Northumberland, England). Journal of the Geological Society. 

 

Haber:  arkeofili.com Bu haber 721 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,391 µs