En Sıcak Konular

İnsanlık Tarihinin En Kötü Yılından Tek Bir Uygarlık Güçlenerek Çıktı

7 Aralık 2021 18:45 tsi
İnsanlık Tarihinin En Kötü Yılından Tek Bir Uygarlık Güçlenerek Çıktı Pueblo halkının bugünkü Arizona’da yaşayan torunları Hopiler, atalarının çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor.

İnsanlık Tarihinin En Kötü Yılından Tek Bir Uygarlık Güçlenerek Çıktı

 

Pueblo halkının bugünkü Arizona’da yaşayan torunları Hopiler, atalarının çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor.

Uzmanların insanlık tarihinin en kötü yılı diye nitelediği 536 yılında Amerika'da bir Kızılderili uygarlığının gelişmeyi ve güçlenmeyi başardığı ortaya çıktı.

Amerika'da dizi volkanik patlamanın tetiklediği, 536 ve 541 arasında yaşanan kısa süreli "buz devri" kıtaların bir sis perdesiyle kaplanmasına, havaların aniden soğumasına ve pek çok uygarlığın gerilemesine neden olmuştu.

Ancak bugünkü ABD'nin güneybatısında yaşayan Pueblo halkı, krizi gelişkin bir kültür ve tarım medeniyeti olarak atlatmayı başardı. 

ABD'deki Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) ve Kolorado Eyalet Üniversitesi'nden bilim insanları, Pueblo uygarlığının 6. yüzyılın ortalarında tarih sahnesine çok daha güçlü bir medeniyet olarak çıktığını ortaya koydu.

Araştırmacılara göre Pueblo uygarlığı, insanların zor zamanlardan ve doğal afetlerden sağ çıkması için ipuçları sağlayabilir.

Hakemli bilimsel dergi Antiquity'de yayımlanan araştırmada Kolorado Platosu'nda bulunan tahıl ve diğer yiyecek kalıntıları incelendi. Kalıntılar 5., 6. ve 7. yüzyıllara tarihleniyordu.

Bulgulara göre Pueblo halkı aslında ilk başta kenetlenmiş ve uyumlu bir topluluk değildi. Önceleri mısır ve fasulye yetiştiren ya da avlanan ve yiyecek toplayan izole, akraba temelli gruplar halinde yaşıyorlardı.

Ancak volkanik krizin başlamasıyla birlikte bazı grupların hayatta kalamadığını gören gruplar bir araya gelmiş ve krizi en iyi nasıl atlatacaklarına dair teknoloji ve fikir paylaşımında bulunmuştu.

Sonunda kriz geçtiğinde Pueblo halkı her zamankinden daha iyi işleyen, organize bir toplum haline gelmişti.


Araştırmanın yazarları konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Aşırı soğuma, erken çiftçilerin akraba odaklı sosyo-ekonomik stratejilerden giderek daha karmaşık sosyal organizasyon biçimlerine geçmelerini sağlayan fiziksel ve sosyal alanı oluşturduğunu gösteriyor.

Bu geçiş, Pueblo halkının birkaç yüzyıl boyunca insanlık tarihinin önemli toplumlarından biri olarak kalmasını sağladı.

14. yüzyılda yeni topraklar aramak için dağılan Pueblo halkının bugünkü Arizona'da yaşayan torunları Hopiler, atalarının soğuk havalarda kullandığı çiftçilik ve hindi evcilleştirme tekniklerinden hala yararlanıyor. 

 

Haber: www.indyturk.com Bu haber 1,421 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,826 µs