En Sıcak Konular

Bilim İnsanları Venüs'teki Yanardağları Araştırıyor: Hâlâ Aktif olabilirler

28 Kasım 2021 11:51 tsi
Bilim İnsanları Venüs'teki Yanardağları Araştırıyor: Hâlâ Aktif olabilirler Yeni bir çalışma, Venüs'ün volkanik olarak aktif olabileceğini gösteriyor. Bulguların doğru olması halinde volkanların kozmosta gezegensel evrimi ve yaşanabilirliği nasıl etkilediğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Bilim İnsanları Venüs'teki Yanardağları Araştırıyor: Hâlâ Aktif olabilirler

 

Yeni bir çalışma, Venüs'ün volkanik olarak aktif olabileceğini gösteriyor. Bulguların doğru olması halinde volkanların kozmosta gezegensel evrimi ve yaşanabilirliği nasıl etkilediğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Araştırma, Idunn Mons adlı bir Venüs yanardağından gelen garip sinyallere odaklanıyor. Ancak meseleyi kesin olarak çözecek olan, Dünya’nın en yakın komşusuna yapılacak olan gelecekteki görevler…

Venüs’ün bazı ciddi gerçeküstü volkanlarla kaplı olduğu uzun zamandır biliniyordu. Ancak, bugün hâlâ lav sızdırıp sızdırmadıklarını Dünya’dan söylemek mümkün değil, çünkü Venüs’ün kalın ve puslu atmosferi, yerde olup bitenleri gizliyor.

Şimdi, eski yörünge görevlerinden elde edilen arşiv gözlemlerini ve Dünya üzerinde yürütülen deneysel çalışmaların sonuçlarını kullanan, bilim insanları, 1.5 mil yüksekliğinde, 125 mil genişliğindeki Idunn Mons’un son birkaç bin yıl içinde aktif olduğunu ortaya koyuyor. Ve muhtemelen yanardağ bugün hâlâ patlıyor. Bilim insanlarının tahminleri ise önümüzdeki 10 yıl içinde Venüs’e yapılması planlanan yolculukla netlik kazanacak.

Dünya gibi, Venüs de bir zamanlar okyanus gibi sulara sahipti; ancak bugün yoğun, asit yüklü bir atmosfere ve kurşunu eritecek kadar sıcak bir yüzeye sahip. Venüs’ün dönüşümü için önde gelen bir açıklama, geri dönüşü olmayan iklim değişikliğini başlatan epik volkanik patlamalar olduğu yönünde. Bu nedenle Venüs’ün yanardağlarını yakından incelemek, Dünya’nın neden benzer bir patlamalı kıyamet geçirmediğini daha iyi anlamaya yardımcı olacak. 

 

Haber: www.sozcu.com.tr Bu haber 702 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
    En Çok Okunan Haberler


    ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

    Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    6,398 µs