En Sıcak Konular

Nükleer Radyasyonla Çalışan Kablosuz İnternet Geliştirildi

17 Kasım 2021 11:38 tsi
Nükleer Radyasyonla Çalışan Kablosuz İnternet Geliştirildi Uzmanlar yeniliğin geleneksel kablosuz internetin yeterli olmadığı durumlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Nükleer Radyasyonla Çalışan Kablosuz İnternet Geliştirildi

 

Uzmanlar yeniliğin geleneksel kablosuz internetin yeterli olmadığı durumlarda kullanılabileceğini belirtiyor.

Birleşik Krallık'taki Lancaster Üniversitesi'nden ve Slovenya'daki Jožef Stefan Enstitüsü'nden araştırmacıların yer aldığı bir ekip verileri nükleer radyasyon kullanarak ileten yeni bir kablosuz internet türü geliştirdi. 

Bilim insanları bu sayede Bluetooth ve Wi-Fi gibi mevcut kablosuz iletişimde kullanılan elektromanyetik dalgalara bir alternatif sundu. Uzmanlar üzerine verilerin eklenebileceği bir darbeli kaynak (ya da pulse'lı kaynak, tutarsız yan unsurları ortadan kaldırmak amacıyla kullanılıyor) oluşturmak için nükleer kaynak ve kolimatörden (X veya gama ışını demetlerinin, kaynaktan hedefe doğru -etrafa dağılmaksızın- birbirlerine paralel seyretmelerini sağlayan araç) elde edilen radyasyonu kullandı. 

Ciddi güvenlik riskleri nedeniyle araştırmacılar nötronların uzun süre iletişim aracı olarak göz ardı edilmelerinin şaşırtıcı olmadığını belirtiyor. Nötronlar genellikle ikincil gama radyasyonu üretiyor ve ışınların tutarlılığı saçılma nedeniyle hızla bozulma riski taşıyor. 

Araştırma ekibi risklere rağmen harf ve rastgele sayılar dahil olmak üzere ASCII (American Standard Code for Information Interchange, Bilgi Değişimi İçin Amerikan Standart Kodlama Sistemi) kodlu sinyalleri göndermeyi ve almayı başardı.  

Üniversitenin yaptığı basın açıklamasına göre mühendisler verileri Kaliforniyum-252 adlı radyoaktif izotoptan elde edilen "hızlı nötronları" (kinetik enerjisi yaklaşık 1 kilo elektron voltun üzerinde olan nötronlar) kullanarak aktardı. Sözcükler ve rastgele oluşturulmuş bilgiler nötron alanına kodlandı ve başarılı bir şekilde bilgisayara iletildi. 

Çalışma, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research adlı bilimsel yayında yayımlandı. Araştırmacılar bu yeniliğin gerçek hayatta birçok farklı alanda kullanılabileceğini düşünüyor. 

Araştırmanın başyazarı Prof. Malcolm Joyce basın açıklamasında şunları dile getirdi:

Geleneksel elektromanyetik iletimin mümkün olmadığı veya doğası gereği sınırlı olduğu uygulamalar için kablosuz iletişim ortamı olarak hızlı nötron radyasyonunun potansiyelini gösteriyoruz.

Joyce, hızlı nötronların elektromanyetik radyasyonun kullanılamadığı ve kabloların çalıştırılamadığı ortamlarda, "güvenlik açısından kritik senaryolarda" güvenilir veri iletimini sağlayabileceğini ekledi. Söz konusu senaryolara örnek olarak gemi ve denizaltı bölmeleri ve nükleer rektör kalkanları gösteriliyor. 

Araştırmacılar bu çalışmanın nötron kaynaklarının varsayımsal olarak akıllı sistemlere entegre edilebileceğini gösterdiğini ifade ediyor. 

Öte yandan çalışma hızlı nöronların teşkil ettiği riskli durumları doğrudan ele almıyor. 

Araştırmada potansiyellere dikkat çekilse de uygulamanın yakın zamanda hayata geçirilmesi beklenmiyor.  

 

Haber: www.indyturk.com Bu haber 1,063 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,611 µs