En Sıcak Konular

Son 50 Yılın En Önemli Keşfi: Kayıp Mısır Güneş Tapınağı Ortaya Çıktı

16 Kasım 2021 21:14 tsi
Son 50 Yılın En Önemli Keşfi: Kayıp Mısır Güneş Tapınağı Ortaya Çıktı Mısır’da çalışma yapan arkeologlar son 50 yılın en büyük arkeolojik keşfini gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yapılan kazılar sonucunda arkeolog ekibi, Mısır firavunları tarafından inşa ettirilen kayıp dört güneş tanrısından birini ortaya çıkardıklarını beli

Son 50 Yılın En Önemli Keşfi: Kayıp Mısır Güneş Tapınağı Ortaya Çıktı

 

Mısır’da çalışma yapan arkeologlar son 50 yılın en büyük arkeolojik keşfini gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yapılan kazılar sonucunda arkeolog ekibi, Mısır firavunları tarafından inşa ettirilen kayıp dört güneş tanrısından birini ortaya çıkardıklarını belirtti.

Mısır çölünde çalışma yapan arkeologlar, son 50 yılın en büyük keşfini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

 Uluslararası arkeolog ekibi tarafından yapılan çalışmada, kayıp durumunda olan dört güneş tapınağından birinin ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Keşfin beşinci hanedandan firavunlar tarafından piramitleri tamamlamak amacıyla inşa ettiği altı tane güneş tapınağından biri olduğunun düşünüldüğü belirtildi.

Büyük piramitler, firavunlar tarafından son dinlenme yerleri olarak ve ahirette tanrı olmalarını sağlamak için inşa edildi.

 Güneş tapınakları ise tanrılaştırma arzusunu bir adım öteye taşımış ve firavunu hayattayken bir tanrı haline getirmeyi amaçlayarak inşa edilmişti.

Arkeolog ekibi, farklı firavunlar tarafından inşa edildiğine inanılan altı güneş tapınağının sadece ikisinin tespit edildiğini vurguladı.

Araştırma hakkında konuşan Varşova'daki Bilimler Akademisi'nde Mısırbilim yardımcı doçenti olan Dr Massimiliano Nuzzolo, “Her kral dirilişini sağlamak için bir piramit istedi ama bu beşinci hanedan kralları için yeterli değildi” dedi.

Kariyerini altı güneş tapınağını keşfetmeye çalışarak geçiren Nuzzolo, "Daha fazlasını istediler. Kral kendini bir tanrıya dönüştürmek için bir güneş tapınağı inşa etti. Bu da güneş tanrısıydı” diye konuştu.

Dr. Nuzzolo, M.Ö. 25. yüzyılda yaklaşık 30 yıl hüküm süren kral Nyuserre tarafından Abu Goab'da inşa edilen ve halihazırda bilinen güneş tapınaklarından birine odaklandığını söylerken, parçalanmış kalıntıların altında dikkatli bir şekilde kazılması, bölgede daha önce bir binanın bulunduğunu gösteren kerpiçten yapılmış eski bir kaideyi ortaya çıkardı.

Dr. Nuzzolo, "Artık burada kazdığımız şeyin kayıp güneş tapınaklarından biri olduğuna dair birçok kanıtım var" dedi. 

 

Haber: www.ntv.com.tr Bu haber 1,547 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,202 µs