En Sıcak Konular

Dünya Yakınlarındaki asteroidin Ay'dan Koptuğu keşfedildi

13 Kasım 2021 12:55 tsi
Dünya Yakınlarındaki asteroidin Ay'dan Koptuğu keşfedildi Bilim insanları, Kamo'oalewa olarak bilinen Dünya'ya yakın bir asteroidin, Ay'ın yolunu kaybetmiş bir parçası olabileceğini belirtti.

Dünya Yakınlarındaki asteroidin Ay'dan Koptuğu keşfedildi

 

Bilim insanları, Kamo'oalewa olarak bilinen Dünya'ya yakın bir asteroidin, Ay'ın yolunu kaybetmiş bir parçası olabileceğini belirtti.

Kamo'oalewa, yarı uydu adı verilen gizemli ve az anlaşılan cisimlerden biri. Güneş'in etrafında dönen fakat Dünya'ya yakın konumdaki bir asteroit.

Bu tarz cisimlerin tamamında olduğu gibi Kamo'oalewa'yı da gözlemlemek zor. Dünya'ya nispeten yakın olmasına rağmen (gezegene 14,4 milyon kilometre kadar yaklaşıyor) bir hayli de sönük. İnsanların gökyüzünde görebileceği en sönük yıldızdan yaklaşık 4 milyon kat daha karanlık.

Gerçekten de Kamo'oalewa sadece her nisanda birkaç haftalığına görülebiliyor. Ve boyutunun küçüklüğü de bilim insanlarının ancak Dünya'daki en büyük teleskoplardan biriyle izini sürebileceği anlamına geliyor.

Öte yandan Kamo'oalewa Dünya'nın yakınından geçerken, bilim insanları cisimden geri yansıyan ışıktaki örüntüleri incelemeyi başardı. Bulduklarıysa Kamo'oalewa'nın çok tanıdık bir kökene sahip olabileceğine işaret ediyor.

Asteroitten geri gelen ışık spektrumu, NASA'nın Apollo görevleriyle Ay'dan getirilen kayalarla eşleşti. Bu bakımdan cisim Ay'dan geliyor olabilir.

Bilim insanları, Kamo'oalewa'nın Ay'dan nasıl kopmuş olabileceğini bilmiyor. Bunun kısmen nedeni, Kamo'oalewa'nın Ay kökenli bir asteroit olarak tek olması. Dolayısıyla bilim insanlarının elinde bunu karşılaştıracakları başka hiçbir şey yok.

Cismin kökenine dair bir başka ipucuysa asteroidin uzayda hareket etme şekli. Cismin Güneş etrafındaki yörüngesi Dünya'nınkine çok benziyor fakat hafif bir eğimi var. 

 

Haber: www.indyturk.com Bu haber 741 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,423 µs