En Sıcak Konular

Mısır’da Kral Nectanebo Tapınağında Yazıtlı Bloklar Bulundu

11 Kasım 2021 10:15 tsi
Mısır’da Kral Nectanebo Tapınağında Yazıtlı Bloklar Bulundu Heliopolis’te yer alan Matariya arkeolojik alanındaki Kral I. Nectanebo tapınağına ait dekore edilmiş bazalt bloklar bulundu.

Mısır’da Kral Nectanebo Tapınağında Yazıtlı Bloklar Bulundu

 

Heliopolis’te yer alan Matariya arkeolojik alanındaki Kral I. Nectanebo tapınağına ait dekore edilmiş bazalt bloklar bulundu. 

Kuzey Kahire’de Heliopolis Antik Kenti’nde, Güneş ve yaratıcı tanrı tapınağının bulunduğu yerde arkeologlar tarafından yazılı bazalt bloklar keşfedildi. Keşif, birkaç hafta önce tapınağın orta bölgesindeki kazı çalışmaları sırasında yapıldı.

Arkeolog Aymen Ashmawy, blokların bir zamanlar yapının kuzey ve batı cephelerini kapladığını ve MÖ 4. yüzyılda hüküm süren 30. Hanedan döneminden I. Nectanebo zamanına tarihlenebileceğini söylüyor.

Ashmawy, “Birkaç tane de tamamlanmamış blok bulduk. I. Nectanebo’nun ölümünden sonra başka bir dekorasyon çalışması yapılmamış gibi görünüyor.” diyor.

Aymen Ashmawy, yazıtlarda 13. ve 14. saltanat yıllarının (MÖ 366/365) yanı sıra, bu kutsal alanın boyutları ve kullanılan malzemelerden söz edildiğini açıklıyor.

Arkeolog Dietrich Raue, ekip üyelerinin III Thutmose (MÖ 1479–1425) yönetimine tarihlenen bir adak masası, II. Ramses heykellerinin parçaları, bir babun heykelinin parçası ve tapınağın ana tören ekseni boyunca, MÖ 10. yüzyıl hükümdarı I Osorkon’un kuvarsit dikilitaşının parçalarını da bulduklarını söylüyor.

Bu buluntular, Heliopolis’teki güneş ve yaratıcı tanrı tapınağına sürekli kraliyet desteği ve yatırımına işaret ediyor ve kazı çalışmaları, bölgedeki 30. Hanedan ve Ptolemaios Dönemi için ek kanıtlar sağlıyor.

Mezar figürinleri üretmek için kullanılan kalker dökümlerin ve kalıpların varlığı, bölgede atölyelerin de bulunduğunu düşündürüyor. Tapınak en nihayetinde Roma döneminde kullanım dışı kaldı.


I. Nectanebo kimdi?

I. Nectanebo, Mısır’ın 30. hanedanının ilk kralıydı (MÖ 380-362 arasında hüküm sürdü). Perslerin Mısır’a egemenliklerini yeniden dayatma girişimine başarıyla karşı çıktı (373).

Nectanebo tahta geçtiğinde, bir Pers istilası an meselesiydi. Bir önceki kral olan Achoris (MÖ 393-380 arasında hüküm sürdü) tarafından toplanan ve büyük ölçüde Yunan paralı askerlerinden oluşan güçlü bir ordu, Nectanebo tarafından Atinalı Chabrias’a emanet edildi.

Ancak Persler, Chabrias’ın geri çağrılmasını sağlamayı başardılar ve 220.000 kişilik bir kuvvetle Mısır’a yürüdüler. Mısırlılar başlangıçta bir terslik yaşadılar, ancak Pers generali Pharnabazus’un kararsızlığıyla güçlerini toplayabildiler, Nil deltasında Mendes yakınlarındaki geciken işgalcileri geride bırakıp onları geri çekilmeye zorladılar. Nectanebo, Pers imparatorluğundaki satrap isyanları nedeniyle yönetiminin geri kalanında daha fazla Pers müdahalesinden kurtuldu.

Nectanebo ayrıca özellikle Philae, Edfu ve Hermopolis Magna’da çok fazla inşaat faaliyeti üstlendi ve saltanatı sırasında özellikle sanat çok gelişti. 

 

Haber: arkeofili.com Bu haber 386 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,918 µs