En Sıcak Konular

Kazakistan'da Bin Yıllık Tarihi Kent Sarayşık Turizme Kazandırılıyor

3 Kasım 2021 14:19 tsi
Kazakistan'da Bin Yıllık Tarihi Kent Sarayşık Turizme Kazandırılıyor Kazakistan’da tarihi kent Sarayşık turizme açılıyor. Bin yıllık tarihi olan kent, Kazakistan’ın manevi ve milli kimlik politikası üzerine yeniden canlandırılacak. Sarayşık Devlet Müzesi'nde sergilenen 5 bin eser de kentin tarihine ışık tutuyor.

Kazakistan'da Bin Yıllık Tarihi Kent Sarayşık Turizme Kazandırılıyor

 

Kazakistan’da tarihi kent Sarayşık turizme açılıyor. Bin yıllık tarihi olan kent, Kazakistan’ın manevi ve milli kimlik politikası üzerine yeniden canlandırılacak. Sarayşık Devlet Müzesi'nde sergilenen 5 bin eser de kentin tarihine ışık tutuyor.

Kazakistan'ın batısındaki Atırau eyaleti sınırları içinde yer alan ve zamanında Altın Orda Devleti'nin başkentliğini yapan bin yıllık tarihi kent Sarayşık turizme açılıyor.

Sovyetler Birliği döneminde uzun süre bakımsız kalan tarihi kent, son dönemde Kazakistan'da aktif bir şekilde yürütülen manevi ve milli kimlik politikası üzerine yeniden canlandırılıyor.

Ural Nehri'nin uzantısı olan Jayık Nehri kenarında yer alan Sarayşık, nehrin taşıması nedeniyle bir kısmını kaybetmesine rağmen bin yıllık tarihi dokusunu korumaya devam ediyor.

Sarayşık, zamanında 16 Türk Devleti'nden biri olan Altın Orda'nın başkentliğini yapmış ve daha sonra Kazak Hanlarının (devlet başkanları) tahta çıkma merasimlerinin gerçekleştirildiği siyasi merkez statüsünde bulunuyor. 

Aynı zamanda Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayarak güzergah konumunda yer almasıyla da Tarihi İpek Yolu'nun önemli ticarethanelerinden biri oldu.

Yaklaşık 11. yüzyılda Batu Han tarafından temelinin atıldığı söylenen tarihi Sarayşık kenti, yüzyıllar boyunca bozkırın medeniyet beşiği görevini üstlendi.

Bunun en büyük örneği olarak gösterilen 14. yüzyılda kentte kullanılan su kanalizasyon sistemi kalıntıları ise Sarayşık Devlet Müzesi'nde sergileniyor.

Tek katlı müzede yer alan 5 bin eser, kadim kent tarihine ışık tutuyor.

Sarayşık’ın turizme kazandırılması kapsamında, tarihi kentte yurt içi ve yurt dışından uzmanların katılımıyla 20 proje faaliyete geçirilecek.

Özellikle zamanında Sarayşık'a gelen ünlü yabancı gezginlerin bıraktıkları notlarda adı geçen Orda Pazarı yeniden inşa edilerek, kazı çalışmaları sırasında çıkarılan eserlerin sergileneceği büyük Altın Orda Müzesi ziyarete açılacak.

Zanaatın merkezi olarak da tanınan Sarayşık tarihi kentinde yerli ustaların atölyeleri kurulacak.

At üstünde çeşitli gösterilerin sahnelenmesi ve develerle geziye çıkmak için ayrı alanlar oluşturulacak.

Halihazırda her yıl 20 bin ziyaretçi ağırlayan Sarayşık'ın ziyaretçi sayısının böylece kısa sürede 700 bine kadar çıkarılması planlanıyor. 

 

Haber: www.ntv.com.tr Bu haber 374 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,380 µs