En Sıcak Konular

NASA’dan Dünya’nın Ötesindeki Yaşam İçin Elde Edilen Kanıtları Raporlama Çağrısı

31 Ekim 2021 11:58 tsi
NASA’dan Dünya’nın Ötesindeki Yaşam İçin Elde Edilen Kanıtları Raporlama Çağrısı Uzayda, dünyanın ötesinde bir yaşam hayali pek çok gök bilimcinin araştırmalarına konu oluyor. Şimdiye kadar elde edilen veriler, Dünya’nın dışında bir yaşam olduğuna dair net bir kanıt olarak kabul edilmese de bu, yaşamın Dünya ile sınırlı olduğu anlamın

NASA’dan Dünya’nın Ötesindeki Yaşam İçin Elde Edilen Kanıtları Raporlama Çağrısı

 

Uzayda, dünyanın ötesinde bir yaşam hayali pek çok gök bilimcinin araştırmalarına konu oluyor. Şimdiye kadar elde edilen veriler, Dünya’nın dışında bir yaşam olduğuna dair net bir kanıt olarak kabul edilmese de bu, yaşamın Dünya ile sınırlı olduğu anlamına gelmiyor. NASA’da görevli bir grup bilim insanı, Nature dergisinde yayınladıkları makaleyle alternatif yaşam ortamları ile ilgili yapılan çalışmaların bir araya getirilmesi gerektiğine dair bir çağrıda bulundu.

NASA'da görevli bir grup bilim insanının yayınladığı makaleye göre, insanlık tarafından keşfedilecek yeni uzay yaşam alanı, kesin sınırlarla çizili değil. Evrenin herhangi bir noktasında var olan yaşam, ya hep ya da hiç olmak zorunda değil. Bir gün Dünya’da yaşamın bitmesi mümkün olduğu gibi, Dünya ötesinde de şu an yaşam olmayan ama gelecekte var olabilecek yerler olabilir. Ya da bugün Dünya'nın ötesinde bir yer de yaşam var olabilir. Ancak Dünya dışı yaşamın tespiti uzun sürecek, gelişecek bir bilimsel araştırma ve keşif sürecidir.

Araştırmacılar, bizim neslimizin gerçekçi olarak Dünya’nın ötesindeki yaşamın kanıtlarını keşfeden nesil olabileceğini düşünüyor. Bu yüzden de olası duruma hazırlık yapılması konusunda bazı sorumlulukların alınması gerektiğini belirtiyor. Şu ana kadarki yapılan çalışmalar, uzayda yaşamı kanıtlamasa da yaşamın keşfi için kritik bir öneme sahip. Bilim insanları, bugüne kadar elde edilen verilerin bir araya getirilmesi konusunda çağrıda bulundu.


“Yaşam tespiti ölçeği hazırlanmalı”

uzayNature dergisinde yayınlanan makalede bilim insanları, "Tarih, daha sonra yalnızca ikili terimlerle düşünüldüğünde yanlış veya belirsiz olduğu kanıtlanan birçok yaşam tespiti iddiasını içeriyor" dedi. Araştırmacılar, yaşam arayışını daha ilerici bir çaba olarak şekillendirerek şimdiye kadarki gözlemlerin analiziyle bilimsel arayış sürecinin başlatılabileceği öne sürdü. Yayınladıkları çalışmada izlenilebilecek yöntemi, "Uzay bilimlerinde yaşam algılama hedefleri giderek daha fazla öne çıkarken, bilginin nasıl iletileceği konusunda bir topluluk diyaloğu oluşturmak gerekiyor. Yaşam tespiti hakkında iletişim kurmak için en iyi uygulamalarla son derece zorlu bir çabanın ilk aşamaları oluşturulabilir." şeklinde açıkladı.

Yetkililer çok karmaşık olan bu keşif sürecindeki verilerin değerlendirilip, haritalandırılmasıyla bir “yaşam tespiti” ölçeği oluşturulmasını önerdi. Belki de bu ölçek sayesinde parçalar birleştirilerek, dünya ötesi bir yerin keşfini sağlayacak. Kesin bir sonuca ulaşılmasa bile bugünkü veriler gelecekte keşfedilecek yeni bulguların temelini oluşturabilir. Tam da bu sebeple veri analizinin sonuçları ne olursa olsun bu çalışmanın başlaması, yeni bir yaşam ortamının keşfi için oldukça önemli. 

 

Haber: www.webtekno.com Bu haber 563 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,173 µs