En Sıcak Konular

Irak’ta Assurlara Ait Şarap Presi Ve Nadir Kabartmalar Bulundu

26 Ekim 2021 15:02 tsi
Irak’ta Assurlara Ait Şarap Presi Ve Nadir Kabartmalar Bulundu Irak’taki arkeologlar, 2.700 yıl önce Asur krallarının yönetiminden kalma büyük ölçekli bir şarap imalathanesi ve anıtsal kraliyet kabartmaları keşfettiler.

Irak’ta Assurlara Ait Şarap Presi Ve Nadir Kabartmalar Bulundu

 

Irak’taki arkeologlar, 2.700 yıl önce Asur krallarının yönetiminden kalma büyük ölçekli bir şarap imalathanesi ve anıtsal kraliyet kabartmaları keşfettiler.

Kralların tanrılara dua ettiğini gösteren taş kabartmalar, Irak’ın kuzeyindeki Faida’da, yaklaşık dokuz kilometre uzunluğundaki bir sulama kanalının duvarlarına oyulmuş.

Beş metre genişliğinde ve iki metre boyunda 12 panelden oluşan oymalar, tanrıları, kralları ve kutsal hayvanları tasvir ediyor. Bu oymalar, II. Sargon (MÖ 721-705) ve oğlu Sanherib’in hüküm sürdüğü dönemlere tarihleniyor.

Arkeolog Daniele Morandi Bonacossi, “Irak’ta kaya kabartmaları olan başka yerler de var, ancak hiçbiri bu kadar büyük ve anıtsal değil.” diyor.

Bonacossi, “Sahneler, Asur tanrılarının önünde dua eden Asur kralını temsil ediyor” diyor ve bir aslanın tepesinde tasvir edilen aşk ve savaş tanrıçası İştar da dahil olmak üzere yedi ana tanrının hepsinin görüldüğüne dikkat çekiyor.

Sulama kanalı, tepelerden çiftçilerin tarlalarına su taşımak için kireç taşından oyulmuş ve oymalar, yapımını emreden kralı insanlara hatırlatmak için yapılmış.

Morandi Bonacossi, “Bu sadece dini bir dua sahnesi değildi, aynı zamanda politikti, bir tür propaganda sahnesiydi.” diyor.

“Kral bu şekilde, bölgede yaşayan insanlara bu devasa sulama sistemlerini kendisinin yaptırdığını göstermek istedi, bu yüzden… insanlar bunu hatırlamalı ve sadık kalmalı.”

Yine Duhok yakınlarındaki Khinis’te ekip, MÖ 8. yüzyılın sonlarında veya 7. yüzyılın başlarında Sanherib döneminde ticari şarap yapımında kullanılan beyaz kayaya oyulmuş dev taş havzalar ortaya çıkardı.

Yakın Doğu arkeolojisi profesörü Morandi Bonacossi, “Bu bir tür endüstriyel şarap fabrikasıydı.” diyor ve bunun Irak’taki bu tür ilk keşif olduğunu ekliyor.

“Üzümleri sıkmak ve suyunu çıkarmak için kullanılan ve daha sonra şaraba dönüştürülen 14 birim bulduk.”

Asur döneminden kalan en ünlü oymalardan bazıları, Bağdat’taki Irak Müzesi’nde, Paris’teki Louvre’da ve Londra’daki British Museum’da görülen anıtsal kabartmaların örnekleriyle birlikte efsanevi kanatlı boğalardı.

Irak, dünyanın en eski şehirlerinden bazılarının doğum yeriydi. Asurluların yanı sıra bir zamanlar Sümerlere ve Babillere de ev sahipliği yapmıştı ve insanlığın ilk yazı örneklerinden bazıları burada görüldü.

Irak’taki arkeologlar ayrıca üzümleri preslemek ve daha sonra şaraba dönüştürülecek olan suyunu çıkarmak için kullanılan taştan oyulmuş çukurlar keşfettiler.

Ama aynı zamanda Irak, eski eser kaçakçılarının da uğrak yeri. Yağmacılar, 2003 ABD liderliğindeki işgal sonrası da dahil olmak üzere, ülkenin eski geçmişini yok etti. Ardından, 2014 ve 2017 yılları arasında IŞİD, buldozerler, kazmalar ve patlayıcılarla düzinelerce İslam öncesi hazineyi yıktı. Ayrıca operasyonlarını finanse etmek için kaçakçılığı kullandılar. Ancak, bazı ülkeler çalınan eşyaları yavaş yavaş iade ediyor.

Bu yılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri Irak’a, çoğu yaklaşık 4.000 yıl önce Sümer dönemine ait olan yaklaşık 17.000 eseri iade etti. Geçen ay, Gılgamış destanını anlatan 3.500 yıllık bir tablet, otuz yıl önce çalınıp ABD’ye yasa dışı olarak ithal edildikten sonra Irak’a iade edildi. 

 

Haber: arkeofili.com Bu haber 384 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,753 µs