En Sıcak Konular

Bilim İnsanları, Maddenin Garip Ama Yeni Bir Halini Yarattıklarını Söyledi

25 Ekim 2021 20:06 tsi
Bilim İnsanları, Maddenin Garip Ama Yeni Bir Halini Yarattıklarını Söyledi Chicago Üniversitesi'ndeki bilim insanları, laboratuvarda süperiyonik buz adı verilen garip yeni bir madde durumunu başarıyla yarattıklarını ve bu maddenin güneş sistemimizdeki gezegenlerin içinde zaten var olabileceğini söyledi.

Bilim İnsanları, Maddenin Garip Ama Yeni Bir Halini Yarattıklarını Söyledi

 

Chicago Üniversitesi'ndeki bilim insanları, laboratuvarda süperiyonik buz adı verilen garip yeni bir madde durumunu başarıyla yarattıklarını ve bu maddenin güneş sistemimizdeki gezegenlerin içinde zaten var olabileceğini söyledi.

Bilim insanları laboratuvar ortamında süperiyonik buzadı verilen bir madde durumu elde ettiklerini duyurdu.

Chicago Üniversitesi araştırmacısı Vitali Prakapenk, "Bu bir sürprizdi. Herkes bu aşamanın, ortaya çıkmayacağını, başarılı olmayacağını düşündü. Fakat birkaç güçlü araç sayesinde, maddenin yeni bir evresini oluşturan bu yeni buzun özelliklerini çok doğru bir şekilde haritalayabildik” dedi.

Bilim insanları süperiyonik buzun, Neptün ve Uranüs’ün derinliklerindeki gibi aşırı sıcaklık ve basınçla oluştuğunu düşünüyor. Daha önce yapılan çalışmalarda da bu maddenin kısa bir süreliğine elde edilmesi başarılmıştı. Ancak Chicago Üniversitesi’nden bilim insanları süperiyonik buzu güvenilir bir şekilde oluşturmayı ve uzun süreli incelemeyi başardı.

Prakapenka ve arkadaşları çalışmalarını, Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda ışık hızın yakın bir hızla X ışınları üreten bir hızlandırıcı Advanced Photon Source ile yaptı. Çalışmada yoğun basıncı taklit etmek için elektronlar, iki elmas (dünyadaki en sert madde) arasına sıkıştırıldı. Daha sonra maddeyi ısıtmak için elmaslara lazerle ışın gönderildi, bu hızlandırıcı 20 gigapaskallık çok güçlü bir basınç yarattı. Basıncın azaltılmasıyla tamamen yeni bir yapı olan “süperiyonik buz" ortaya çıktı.

Prakapenka, “Bir küpün köşelerinde, oksijen atomlarının hidrojenle birbirine bağlı olduğu bir kafes hayal edin. Bu süperiyonik buz dönüştüğünde, kafes genişler ve oksijen atomlarının konumu sabit kalırken hidrojen atomlarının hareket etmesine izin verilir. Süperiyonik buz, okyanusta yüzen hidrojen atomlarını tutan bir katı oksijen kafesi gibi hareket eder.” dedi.

Süperiyonik buzun kimyasal ve fiziksel özelliklerinin tamamı henüz keşfedilmedi. 

 

Haber: www.posta.com.tr Bu haber 1,115 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,026 µs