En Sıcak Konular

Bilim Dünyasından Çığır Açan Çalışma: Beyin İmplantı İle Görmesini Sağladılar

25 Ekim 2021 20:03 tsi
Bilim Dünyasından Çığır Açan Çalışma: Beyin İmplantı İle Görmesini Sağladılar Bilim insanları yeni bir araştırmada beyin implantı gerçekleştirerek 58 yaşındaki kör bir kadının basit şekilleri görmesini sağladılar.

Bilim Dünyasından Çığır Açan Çalışma: Beyin İmplantı İle Görmesini Sağladılar

 

Bilim insanları yeni bir araştırmada beyin implantı gerçekleştirerek 58 yaşındaki kör bir kadının basit şekilleri görmesini sağladılar.

Çalışmayı İspanya’daki Miguel Hernández Üniversitesi, Hollanda Nörobilim Enstitüsü ve Utah Üniversitesi’ndeki John A. Moran Göz Merkezi’nden bilim insanları gerçekleştirdi.

The Journal of Clinical Investigation’da yayınlanan bir makaleye göre, beyin implantındaki elektrotlar beyni uyararak kör bir kadının fosfen adı verilen beyaz ışık noktaları şeklinde yapay görme deneyimi yaşamasını sağladılar. Bu noktalar daha sonra kadının deneyimlediği görüntüleri yarattı.


OLUMSUZ BİR ETKİSİ HENÜZ GÖRÜLMEDİ

Eduardo Fernández konuyla ilgili makalede şu satırlara yer verdi: “Bu sonuçlar çok heyecan verici çünkü hem güvenlik hem de etkinlik gösteriyorlar ve birçok bilim insanının uzun süredir devam eden bir rüyasını gerçekleştirmeye yardımcı olabilirler.”

Raporlar, bu deneyin sonuçlarının cesaret verici olduğunu gösteriyor. Şu anda gönüllünün beyni üzerinde herhangi bir olumsuz etki görülmedi. Ancak Fernández, çözülmesi gereken birkaç cevaplanmamış soru ve sorun olduğunu kaydetti.

Grup daha fazla deney yapmayı planlıyor. Çalışmanın ortak yazarları, genel hedefin kör insanlara daha fazla hareketlilik kazandırmak olduğunu belirttiler. Raporlara göre, bilim insanları bir dahaki sefere daha karmaşık sistemler kullanmayı planlıyorlar.

Başarılı olursa, beyin implantları kör kişilerin diğer insanları, kapıları, arabaları ve daha fazlasını tanımlamasına izin verebilir. 

 

Haber: www.sozcu.com.tr Bu haber 1,080 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,877 µs