En Sıcak Konular

Yıkamaya Getirilen Halı Servet Değerinde Çıktı

24 Ekim 2021 13:07 tsi
Yıkamaya Getirilen Halı Servet Değerinde Çıktı Halıcılık ile uğraşan Bülent Çakırhan'a yıkamaya getirilen halı servet değerinde çıktı. Halı ustalarından Zareh Penyamin'in dokuduğu halı, İstanbul Yenikapı'daki '4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri'nde sergileniyor.

Yıkamaya Getirilen Halı Servet Değerinde Çıktı

 

Halıcılık ile uğraşan Bülent Çakırhan'a yıkamaya getirilen halı servet değerinde çıktı. Halı ustalarından Zareh Penyamin'in dokuduğu halı, İstanbul Yenikapı'daki '4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri'nde sergileniyor.

Kumkapı halılarının öncü ustaları  Agop Kapucuyan ve Zareh Penyamin gibi önemli halı ustalarının yaptığı nadide örneklerden dünyada yalnızca 60 tane bulunuyor.

Bu halılardan biri ise 30 yıldır halıcılık yapan Bülent Çakırhan'ın ayağına geldi. Müşterisinin yurtdışından 35 sene önce aldığı halı yıkatılmak için Çakırhan'a getirildi.

Halının, köşesinde ustasının imzası var

Halıyı görünce şok olduğunu belirten Çakırhan, hemen satın almak için teklifte bulunduğunu belirtti. Halıyı satın aldıktan sonra ilk işi elle yıkamak oldu. Yıkadıktan sonra halının değeri daha çok arttı. Çünkü üzerindeki figür ve desenler  belirginleşti.

Üzerinde 4 ayet bulunan halı Zareh Penyamin tarafından dokundu.  Agop Kapucuyan'ın çırağı olan Penyamin, halının sol alt köşesine ustasına teşekkür mahiyetinde "Agop" ismini işledi. 

21-24 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı'da düzenlenen '4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günleri'nde sergilenen halı yaklaşık 110 yaşında.

Bir diğer eşi Topkapı Sarayı'nda bulunan halının piyasa değeri ise yaklaşık 150 bin dolar. 

"Bu halıları genelde müzelerde görebiliriz"

Halıyı kendisine müşterisinin getirdiğini belirten Çakırhan, "Genelde eski halıların yıkama ve tadilat işlerini yapıyoruz. Bu halıyı da bize müşterimiz gönderdi. Halı geldiğinde 2 taneydi ben gördüğümde şok oldum çünkü bu halıları genelde müzelerde görebiliriz. Hemen halının sahibini aradım hikayesini öğrendim. Sahibi de halının değerinin bilincindeydi. Halıyı yıkadık ve satmayı düşünür müsünüz diye teklifte bulunduk ve kabul etti halıyı satın aldık" dedi.

"Bu halının fiyatı 150 bin dolar ila 200 bin dolar arasında"

Çakırhan, Zareh Penyamin'in ustasından daha iyi işler çıkardığını anlattı:

"Bu halı Kumkapı ipek halısı. Kumkapı ipek halısı genelde 1800 ila 1940 yılları arasında yapılır. Genelde Ermeni ustalar bu halıları işliyor. Sultan Abdülmecid, halıya çok meraklı bir padişah. Abdülmecid Feshane'de Ermeni ustalara tezgahlar kurdurtuyor ve burada saray için halılar yaptırıyor. Dünyada en iyi halı sanatıyla ünlü olan kişilerden biri Zareh Penyamin olarak biliniyor. Penyamin, Agop Kapucuyan'ın çırağı ancak ustasından daha iyi işler çıkartmış dünyaca halıları biliniyor. Penyamin yıllarca saray için halılar dokuyor.

Osmanlı'dan sonra Penyamin artık kendisi için halı dokuyor ve piyasaya sürüyor. Toplam dokuduğu 60 halı olduğu söyleniyor. Her halıda farklı desenler figürler kullanıyor. Bu halı çok kıymetli ve çok nadir. Hayatım boyunca bir daha göremeyeceğim bir halı. Avrupa'da mezatlarda bu halının fiyatı 150 bin dolar ila 200 bin dolar arasında değişiyor. Bu halı da o fiyatları görür gibi geliyor."

 

Haber: www.trthaber.com Bu haber 1,907 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  11,604 µs