En Sıcak Konular

Kambaba-19 Gündem

23 Ekim 2021 11:24 tsi
Kambaba-19 Gündem Herkese Günaydın, Kambabamız, son günlerde yükselişe geçen döviz ve siyasi atmosferi değerlendirdi. Yeni Kambaba videomuzu sizinle paylaşıyoruz.

Kambaba-19 Gündem

 https://www.youtube.com/watch?v=LZsbcNbWbN0

 Herkese Günaydın, Kambabamız, son günlerde yükselişe geçen döviz ve siyasi atmosferi değerlendirdi. Yeni Kambaba videomuzu sizinle paylaşıyoruz.

l

 

 Konuşmanın Deşifresi: (Konuşma birebir deşifre edilmeye çalışılmıştır, ancak referans noktası konuşmanın kendidir.)  

Gökhan Demircan: Kamabam bu dövizin artması ve Merkez Bankası'nın son politikasına nasıl değerlendiriyorsunuz?

Oktan Keleş: Tabi Faizler düşsün Ancak şu andaki konjonktürel durum Türkiye'nin içinde bulunmuş olduğu ekonomik pozisyon ortada. Faizi Merkez Bankası düşürünce dövizin çıkacağı belli ihracatçıların önünün açılması, rahatlaması adına yapıldığı çeşitli stratejiler uygulandığı söylense de Herkes şokta ve şaşırıyor. Dolayısıyla şöyle bir pozisyon var faizler düşsün faiz iyi bir şey değil ancak bir realite var. Biraz önce söylediğim gibi Türkiye’nin içinde bulunmuş olduğu konjonktürel ve ekonomik sıkıntı ve bunun bu millete yansımaları ihracatçının kazancı artarken bir kesimin hiç bir şekilde aldığı para değişmiyor. Emekçi tarafının yani emekçinin üzerinden ihracatçı zengin yapılıyor onun parasında bir artış olmuyor. Artık halka yansıyor Türk lirasının değeri hiç olmadığı kadar aşağı düştü. Hatta Türk parasını Koruma Kanunu vardır aslında bu Türk lirasına yapılan bir hakarettir. Ekonomi çok kötü işte bunu çeşitli sebeplere dayandırabilirsiniz teknik konuşabilirsiniz işte pandemiydi şuydu buydu vs. birçok şey ancak bu gerçeği değiştirmiyor Şu anda herkes iktidar Partisinin ileri gelenleri dahil şaşırıyor. Yazarları, çizerleri televizyonda kadrolu konuşmacıları. Ben Merkez Bankasıydı şuydu buydu falan sorusunu değerlendirmek istemiyorum yani bu teknik bir konu haline dökülür, laf mugalatası yapılır birçok şey söylenebilir ve uzmanlar dahi şaşırmış vaziyette. Türkiye'de yaşayan biri olarak Elbette ki bizler de gündemi bir görüyoruz milletin durumu çok kötü. İşçinin, emekçinin, çiftçinin, hayvancılıkla uğraşanın, ithalatçının, esnafın her şey ortada. Bu bir gerçek artık realite Dolayısıyla bu ülke Bizim ülkemiz. Ne oluyor? Neden böyle bir karar alındı? Herkes biliyordu ki Merkez Bankası faizi düşürürse döviz çıkacak ve ciddi anlamda döviz daha da yukarı çıkacağı belli. Hatırlarsanız ben televizyonlarda yıllardan beri söylediğim bir söylem var parlamenter sisteme geçiş yapılacak bu Evet mi Hayır meselesinde televizyonlarda biliyorsunuz muhalif durdum yapmayın dedik. Başkanlık sistemine geçilmesinin çok doğru olmadığı, bu sistemin parametrelerin oturmadığı, kültürünün henüz oluşması için büyük bir zaman zarfı gerektiğini, Türk siyasetinin böyle bir zamana maalesef diye harcayacak vakti olmadığını de defaatle söyledik. ileri ki yıllarda Türk tipi deniyor ama yani literatür kelime olarak aslında ironik bir kelime Türk tipi bir sistem değil doğrusuyla yanlışıyla bu ülke bizim dolayısıyla da bu sistemin tutmayacağını, tekrar parlamenter sisteme dönüleceğini söyledik. Bununla ilgili devamlı yapmış olduğumuz programlar, videolar, tarihleriyle ortada yine aynı şeyi söylüyorum Türkiye parlamenter sisteme dönecek belli bu ancak şuradan şu çıkmasın yani bugün Parlamenter sistemi dinlendirenlerden de biz razı değiliz. Bir Davutoğlu'ndan, bir Babacan'dan Türk milletinin hiç bir beklentisi olmaması gerektiğini düşünüyorum ve diğerlerinden de çünkü zihniyet önemli. Bunlar denenmiş insanlardı ülkeyi bu hale getirenler arasında müsebbiplerdir bunlar.

Şimdi başka bir şey söylemek istiyorum neden bu kadar şaşırıldı? Yani Dolar 3 lirayken 5 lira olacakmış, 6 lira olacakmış, 8 lira olacakmış diyen bir bakan vardı Berat Albayrak ve şu an da nerede bilmiyoruz. Ülkeyi maalesef ki ilk bu duruma getirenlerden bir tanesidir diye düşünüyorum çünkü yönetici olma vasfıyla ve diğerleri takip etti yanlış politikalar şudur budur falan. Tekrar tekrar vurgulayayım böyle bir hamleden sonra dövizin daha da yukarı çıkacağı biliniyor. Dünya ile Türkiye arasındaki meselelerde ortada işte birçok mesele Amerika'nın hadsizce söylediği bir şey var dün açıklama yapmış dış işleri bakanı “Karadeniz bizim milli politikamızdır, egemenlik politikamızdır” gibi saçma sapan Piçce bir kusura bakmayın ama kelime. Karadeniz bizim Burnumuzun dibinde ve bizim denizimiz Karadeniz’e kıyı olan ülkelerle ortak denizimiz ve okyanusun öbür ucundaki adamın bu egemenlik ve milli politikası Nasıl oluyor bu derler adama ve ben diyorum.

Mesele şu arkadaşlar şimdi saatlerce anlatmanın anlamı yok bu hamleyi sordun Gökhan

Gökhan Demircan: Evet

Oktan Keleş: Yüzlerce de soru geliyor dediğim gibi ekonomik olarak şöyledir böyledir falandır filandır bu ülke deneme tahtası değil, deneme yanılma programları çok uygulandı. Meselenin özü şu ilk defa söyleyeceğim kendi düşüncem kabul edin derinlerde -Evet ilk defa söyleyeceğim ve Türk milleti bu söylediklerimi bir düşünsün- derinlerde iktidar partisi bir takım anlaşmalar yaptı yurt içinde yanlış anlaşılmasın. Çünkü bilerek mi yapıyor yoksa farkında mı değil deniyor ya kendi yazarları ve çizerleri de bunu söylüyor ki iktidar partisinden de dostlarımız var yani gelirler, giderler arada sırada konuşuruz ederiz bizim derdimiz ülke, şu bu falan değil. Benim görüşüm Derinlerde Bir anlaşma yapıldı ve AK Parti iktidarı devredecek nasıl? Erken seçimle ki onu da bir kaç yıldan beri dillendiriyorum videoların tarihleri ortada, iddialı konuşuyorum. 2023'te önce bir seçim olacak Türkiye'de ve bu süreç içerisinde devletin dünya konjonktürü ve şu andaki olumsuz birçok dünyada gelişen olayların içerisindeki yeri muhtevası itibariyle yumuşak bir geçiş yapmak için AK Parti bu yanlışlıkları yapacak. Tabi bu yanlışlıkları yapacak derken bunun içerisinde belli kazanımları da olduğunu düşünüyorum. Belli çevrelerin ve halk nezdindeki popülaritesi imajı git gide düşecek, oy oranları düşecek ve yüzde 20’lerin altına da öyle ya da bu yanlışlıklarla çekilecek ve bir baskın seçim, erken seçim ne derseniz deyin. Bununla ilgili görüşlerim daha önceki Kambala videolarında vardı. Sayın Bahçeli her ne kadar ben seçim yapmam, seçip 2023'te diyorsa daha önce de söylemişti kendileri demişti ki: “baskın seçimdir her erken seçim” Ondan önceki yaptığı seçimleri, yaptırdığı seçimleri, müsebbibi olduğu seçimleri örnek göstermiştim. Siyasettir bu böyle denir, bugün böyle denir yarın farklı hatta yarın değil bugün dahi farklı stratejiler uygulanabilir doğaldır bu. Doğallığı halkın maalesef ki siyaset bilgisinin, politika bilgisinin, kalitesinin olmamasından kaynaklı. Yani sanki ortada Büyük bir dava oluyor ve dava dava dava deniyor ama politikacıların aslında -istisnaları tenzih ederim, tarihsel istisnaları- çok davası yoktur diye araştırırsanız dünya yakın siyasi tarihinde de göreceksinizdir. Yani bir menfaat vardır bu da normaldir.

Dönelim konumuza erken veya baskın seçim yapılarak yüzde 20'nin altında bunun altını çiziyorum neden yüzde 20'nin altında diyorum çünkü başta da söyledim parlamenter sisteme geçiş çok ciddi şekilde dinlendiriyor ve şu anda anketlerde oran vermek istemiyorum ama bir hayli fazla.

Dolayısıyla da böyle bir sistem AK Parti'nin iktidar veya koalisyon ortağı olmaması adına da bu rakam önemli yüzde yirminin altı önemli. Derinlerde anlaşma yapıldığını ve yakınların yani milletvekillerinin bunu bildiğini sanmıyorum onlar da onun için şaşırıyor ne oluyor ya diye. Çünkü yapılan birçok politika söylem kendileri tarafından da eleştiriliyor. Deniyor ki ya bu bilerek mi yapılıyor. Hatta bunu başkaları şöyle dillendiriyor: ülkeyi batırmaya mı çalışıyorlar, kör göze parmak vesaire, anlamakta zorluk çekiyoruz stratejisi ne  veya her defasında yanıldık Allah bizi affetsin falan meseleleri mi yine gündeme gelecek falan falan falan. Hayır, bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Derinlerde Bir anlaşma yapıldığı Ak Partinin üst düzey bir çember var ki diğerleri bilmiyor, bürokratlar bile bunu bilmiyor diye düşünüyorum. Hatta şimdi o partinin elitlerinden de bilenlerin olduğunu düşünmüyorum. Sanki bir seçime hazırlanacak havasıyla yani iktidarı devam ettirecek havasıyla, samimiyetiyle o hava ile konuşularak onları da …………ediliyor, ediyorlar ve bu arada iktidar partisinin birçok bileşeninin bu konudan haberi olduğunu düşünmüyorum. Zaten öyle de değildir ama bir karar alınmış ve bu yanlışlıkların yapıldığı bilerek işte oylar düşe düşe düşe bir devir teslim Anlaşması ki bu anlaşmanın içeriği neler olabilir, neden olabilir konuşmak istemiyorum, söylemiyorum. Bununla ilgili bir düşüncelerimi söylemek istemiyorum bilgiden bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın ben böyle düşünüyorum. Çünkü bu kadar yanlış yani milletin çok açık aleyhine olan ve ilk seçimde hüsranla karşılanacak, sinir uçlarına dokunan bu yanlışların, yanlışlıkların devamiyeti hani bir kere yaparsın yanılırsın iki kere yaparsın yanılırsın olması ve ekonomik alanda da yani bu açık ve net. Kılıçdaroğlu’nun Merkez Bankası'nı ziyareti, ziyaretinden sonra konuşmalar vardı hatırlayın geçen hafta acaba Merkez Bankası faizi indirir mi, indirirse şöyle olur, indirmezse Kılıçdaroğlu uyardı derler diye de konuşuluyordu. Yani bunların hepsi aslında bir salatanın sosu gibi düşünün çok önemli değil ve yine Kılıçdaroğlu'nun 18 Ekim çağrısı bürokratları memurları ve illegal yasadışı uygulamalardan dikkatini çekerek uyarması, Gündem olması. Yani bir ve TÜSİAD'ın tekrar açıklamaları ve çeşitli merkezlerin iktidara yakın etki alanlarının dikkat edin yani halktan, milletten bahsetmiyorum zaten milletin durumu ortada ki bir AK Parti Genel Başkan Yardımcısı dedi ki tebdili kıyafetle geziyoruz halkın içerisinde tebdili kıyafetle gezmenin anlamı nedir o da sorgulandı biliyorsunuz. Çünkü halk hakikaten gelsinler anlatsınlar işte bakın burada çiftçiler var köylüler var ve tarımla uğraşıyorlar her taraf ekiliyor, biçiliyor vesaire ama aslında ekiliyor biçiliyor diyoruz ama ekilmiyor biçilmiyor ekilen tarafları var bunun konuşmalarını onlar yapsınlar. Bütün bunlara baktığımız zaman göz önünde bulundurursak bu yanlışlıkların kesinlikle bilinçli yapıldığını düşünüyorum. Erken seçim var bu erken seçim olduğu zamanda tabi anlatacak bu söylemi mi dolduracak birçok şey anlatılabilir puzzle’ın parçalarını anlatabiliriz ancak gerek yok. Kısacası söylemek istediğim şey şu: AK Parti bilerek yanlışlıklar yaparak, altta bir kargaşa olmadan, iktidarı üstten derinlerle anlaşılarak devredeceğini düşünüyorum. Tabi seçimle yani hukuksal olarak, legal olarak yani normal olarak tekrar altını vurgulayalım hukuksal olarak ve bu arada da halkın nezdinde oy oranları düşmüş bir Ak Parti, yüzde yirminin altına düşmüş olan bir iktidar partisi. Eğer ki parlamenter sistem dayatmaları gündeme geldiği zaman da kişilere bağlı partiler takdir edersiniz ki Türk siyasi hayatında çok örnekleri vardır çabuk dağılır gider ve bu konjonktürde tereyağından kıl çekerek bir devirdaim anlaşması yapıldı diye düşünüyorum. Başka bir şey düşünmek istemiyorum ya başka şeyler düşünürsek bu kadar yanlışlık kafamıza takılır. Tabi her şeye rağmen şunu da söyleyelim devletimiz bizimdir, milletimiz bizimdir, Birlik beraberliğimiz önemlidir bu benim kendi yorumum Ama bu yorumu yapacak kimsenin olmadığını da yani düşünüyorum. Yani böyle şey mi olur falan diye ama göreceğiz ben yine iddiamı sürdürüyorum seçim olacak erken seçim olacak hatta daha artı başka yanlışlıkları da bekleyin ve her yanlışlık kendi seçmeninde de belli bir düşüşe meal verecek ki ibre o tarafta. Kimse kimseyi kandırmasın Bir şöyle tebdili kıyafeti boşverin vatandaş gibi gezilsin bakılsın biliniyor bunlar zaten bunu söylememe gerek yok. Artık yani bu televizyondaki işte yandaş denilen tarafın, işte bilmem ne denen gazetecinin, konuşmacının şucunun bucunun laflarıyla olacak iş değil. Halk bunları artık yemiyor. Markete, bakkala, pazara, çarşıya şuna buna çocuğun okulu için alışverişe her türlü idamesini sağlamak için sokağa adım attığından itibaren hatta eve girdiğinde elektriği, suyu, doğalgazı vesairesi evin içi ve dışı dâhil olmakla beraber bütün gerçekleriyle yaşıyor. Bu yanlışlıkların devam edilmesi bu sürerse bu kelimelerimi hatırlayın iktidar partisi eriyerek baskın bir seçimle iktidarı devredecek bu arada da birçok kargaşanın, birçok kaosun, baş ağrısının önüne geçilmiş olacağını düşünüyorum. Bu benim bir düşüncem. Tekrar altını çizelim faizlerin indirilmesi, hepsini indirin canım yani eğer bir dindar söylem ise daha önceki görüşlerim ortada bu ülkede hiçbir bir dini hassasiyet göz önüne alınmamıştır İşte her şey ortadadır dinin kebair günah dediği her şey yasaldır. Bunların hepsi söylemden ibaret.  Bu yapılan şeyler de son müdahale anladın mı Gökhan? Yani aksini düşünmek istemiyoruz çünkü düşünmeden de edemiyorsun eğer aksini düşünürsek deriz ki ülkemizi mi batırmaya çalışıyorlar? Yani döviz çıkmış dokuz küsürlere ki daha da yükseleceği Şimdi spekülasyon yapmak istemiyorum ki bunu Kalperenler bilir evvelsi seneden ben bu rakamları vermiştim kendileri bilirler bunu. Sürpriz değil maalesef ki sürpriz değil keşke olmasa ama konjonktur ve aldığım hissiyat o yönde. İktidar değişiyor değişirken de iktidarın içerisinde de çalkantılar olmaması, bürokratların iktidara güvenerek iş yapanların şimdi o konuyu da açmayayım ama ticari işlerden bahsetmiyorum çok çeşitli işlerden. ticari işler yapanların dengelerinin de bozulmaması alta sirayet edip bir kaos çıkmaması adına sanki iktidarı bırakmayacakmış gibi 2071 falan vizyonu falan meseleleriyle devam ederek ama bu yanlışlıklar da bariz yapılarak halkın nezdinde oy oranları düşürülerek tekrar altını çiziyorum yüzde yirminin altı ve ertesi gün seçimi bekleyin. Ben bunu böyle düşünüyorum aksini düşünenler binlerce var görüyoruz işte basında, medyada, sosyal medyada falan filan aksini düşünmek istemiyorum bilinçli yapılan değil ama her şey ortada her şeyde acaba mı diyerek net bir bilgim olmadan konuşmak istemiyorum. Tekrar altını çiziyim bunların hepsi benim düşüncem, olmayadabilir fakat bugüne kadar söylediklerimiz maalesef ki tahakkuk etti. Umarım ki daha kötü şeyler olmaz, ya kötü şeylerden kastım zaten diyecekler ki daha ne kötüsü kalmış falan her şeye rağmen Türk devleti bizim için yücedir, Türk milleti, Türk bayrağı yücedir. Siyasi atmosfer, yakın siyasi tarihten de bilindiği gibi bizim jenerasyonumuz, ağabeylerimiz, daha büyüklerimiz bunları daha iyi analiz ederler. Devlet-i ebed müddet devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, bu bir hukuk devletinde olması gereken siyasiseçimlerdir yani doğaldır. Önemli olan seçimlerin işte birilerinin anlattığı gibi kanlı mı olacak, şöyle mi olacak, iktidar verilecek mi verilmeyecek mi, birileri şunu yapıyor bunu yapıyor… Bu ülke boş değil! Bu vatan toprakları yüce Türk Milleti'nin dedelerinin teminatı ile kanlarıyla şu anda ayakta durmakta şehitlerimizin topraktaki ki o bereketiyle ki Onlar toprakta derken mecazen söylüyorum ruhları şad olsun ve bizler de bu toprakların evlatları olarak, bu toprakların ürünleri olarak, Türk Devleti'nin, Türk Milleti'nin, Türk bayrağınının her zaman yanındayız. Yani ne devletimizi, ne milletimizi, ne vatanımızı kimseye yedirtmeyiz bunu emin olun sakin olarak söylüyorum sinirlenmek istemiyorum. Bazı dış mihraklar ve iç mihraklar devamlı Türkiye'de korku pompalayarak şöyle olacak böyle olacak falanlarla biliyorsunuz onları açmıyorum. Hayır, devlet işini bilir tekrar altını çiziyorum Bunlar benim düşüncem. Derinlerde AK Parti'nin yani iktidar partisinin bazı  üst düzey yöneticilerin bir anlaşma yaptığını düşünüyorum. Bu yanlışlıklarla millet nezdindeki imajı düşerek tereyağından kıl çekilmiş olarak iktidar devredilecek sessiz sedasız ve herkesin yav iyi oldu falan diyecek hatta bak böyle yapmasalardı bu kadar hata da böyle olur falan dedirterek.

Dünyada şu anda gerçekten ülkemizin etrafını kuşatmaya çalışan alçaklar var işte başta Amerika emperyalistlerini görüyorsunuz Dedeağaç’a yığınak falan yapıyorlar. O Yunanistan uyduruğu da belki şımarıyor falan ama onlar da biliyor aslında bu kadar basit olmadığını, Atina'nın gideceğini, Batı Trakya'nın gideceğini hangi bir şey de. Biz kara Vatanımıza, mavi Vatanımıza ve gök Vatanımıza her zaman sahibiz. Teşekkürlerimi sunuyorum anlaşılmıştır diye düşünüyorum tekrar tekrar altını çizmenin anlamı yok Ama bunlar benim düşüncelerim. Yoksa Merkez Bankası şunu yapmış, bilmem ne bunu yapmış Bütün hepsini topladığımız zaman yanlışlıkların hiç bir stratejiye hizmet etmediğini Çünkü iktidara hizmet etmez millet nezdinde imajın düşüyor, oyun düşüyor. Bu yapılanlarla Evet efendim işte ihracatçılar şunlar bunlar ekonominin teknik stratejik kavramlarıyla izah etmeye kalkarsan da olmaz seçim var belli, bunlar benim düşüncem.

Teşekkür ediyorum Gökhan bu kadar

 Not: Videoyu yayına hazırlayan  Fatih Erdoğan'a, konuşmayı deşifre eden Fatih Yıldız'a  teşekkür ederiz.Bu haber 11,100 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,023 µs