En Sıcak Konular

Mısır’daki ‘Sfenks Caddesinde’ Dev Koç Başı Heykelleri Bulundu

22 Ekim 2021 15:49 tsi
Mısır’daki ‘Sfenks Caddesinde’ Dev Koç Başı Heykelleri Bulundu Luksor’daki Karnak Tapınağı’nın güneyinde, en az birinin tepesinde bir kobra bulunan üç dev koç başı heykeli keşfedildi.

Mısır’daki ‘Sfenks Caddesinde’ Dev Koç Başı Heykelleri Bulundu

 

Luksor’daki Karnak Tapınağı’nın güneyinde, en az birinin tepesinde bir kobra bulunan üç dev koç başı heykeli keşfedildi.

Karnak Tapınağı, kabaca 4.000 ila 2.000 yıl önce inşa edildi ve çoğu, Güneşle ilişkili bir tanrı olan Amun-Ra’ya ve eski Mısır’ın başkenti Thebes’e (şimdiki Luksor şehri) adanmıştı. Tapınak kompleksi 250 dönümün üzerinde bir alanı kaplıyor.

Şimdi ise Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı, MÖ 305 ile MÖ 30 arasında Mısır’ı yöneten Büyük İskender’in generallerinden birinin soyundan gelen bir firavun hanedanı olan Ptolemaioslar tarafından inşa edilen bir geçidin güneyinde, üç dev koç başı heykeli bulunduğunu duyurdu.

(Firavunlar Tapınağı’nda Ritüelde Kullanılan Eserler Keşfedildi)

Antik çağda bu koç başları, biraz sfenks gibi görünen yaratıkların vücutlarına sahip üç büyük heykelin parçasıydı.

Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri Mustafa Waziri, heykellerin, güneye giden ve Karnak Tapınağı ile Luksor Tapınağı arasında 2,7 kilometre boyunca uzanan koç başlı heykellerden oluşan geniş bir caddede yer aldığını söylüyor.

Bu cadde genellikle “sfenkslerin caddesi” olarak adlandırılır ve yaklaşık 700 heykelden oluşuyor. Bağımsız bir bilim insanı olan Elizabeth Blyth, “Karnak: Bir Tapınağın Evrimi” adlı kitabında (Routledge, 2006), “Karnak ve Luksor tapınakları arasındaki rotada tahminen 700 sfenks vardı ve ihtişamı neredeyse hayal edilemez.” diyor.

Günümüze kalan sfenkslerin çoğu Nectanebo I (MÖ 380-362) dönemine tarihlenirken, sanat stilleri caddenin en azından 18. Hanedan (MÖ 1550-1295) kadar erken bir tarihte de var olduğunu gösteriyor.

Waziri yaptığı açıklamada, Mısırbilimcilerin koç başlarını koruma sürecinde olduklarını ve onları yaratıkların vücutlarını temsil eden heykellere geri yerleştireceklerini söylüyor.

Arkeologlar, bir kobra heykelinin kalıntıları olan başka bir bulgu daha ortaya çıkardılar. Waziri, bu kobra heykelinin başlangıçta koç kafalarından birinin tepesinde olduğunu, bu yüzden koruma ekibinin onu tekrar yerine yerleştirmeyi planladığını söylüyor.

Heykellerin yaşı araştırılıyor, ancak bunlardan birinin tasarımı, Metropolitan Museum of Art’ın Mısır hükümdarları listesine göre MÖ 1390 ile MÖ 1352 arasında Mısır’ı yöneten III. Amenhotep’in saltanatına kadar uzanabileceğini gösteriyor.

Bölgedeki kazı, analiz ve konservasyon çalışmaları devam ediyor. 

 

Haber: arkeofili.com Bu haber 903 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,550 µs