En Sıcak Konular

Nasa Finansmanlı Araştırmada Dünya Çerçevesindeki Göktaşında 12 Trilyon Dolarlık Maden Keşfedildi

7 Ekim 2021 19:25 tsi
Nasa Finansmanlı Araştırmada Dünya Çerçevesindeki Göktaşında 12 Trilyon Dolarlık Maden Keşfedildi NASA'nın 2022 hedefinde de 10 bin katrilyon değerinde maden içerdiği tahmin edilen 16 Psyche adlı bir asteroit var

Nasa Finansmanlı Araştırmada Dünya Çerçevesindeki Göktaşında 12 Trilyon Dolarlık Maden Keşfedildi

 

NASA'nın 2022 hedefinde de 10 bin katrilyon değerinde maden içerdiği tahmin edilen 16 Psyche adlı bir asteroit var

Bilim insanları, Dünya’nın yakın çevresinde hareket eden, 1986 DA ve 2016 ED85 isimli iki asteroidi madenlerinin değeri açısından analiz etti.

1986 DA adlı asteoridin yaklaşık 11,65 trilyon dolar (yaklaşık 100 trilyon TL) değerinde değerli metaller içerdiği tespit edildi.

2016 ED85 adı verilen göktaşının da madenler açısından zengin olduğu düşünülüyor. Ancak araştırmacılar bu göktaşıyla ilgili sınırlı veriler nedeniyle kesin bir tahmin yapmaktan kaçınıyor.

Analize göre 2016 ED85, 1,7 kilometre; 1986 DA ise 3 kilometre genişliğinde.

Metaller açısından epey zengin olduğu belirtilen iki göktaşının, Dünya’daki metal rezervlerinin tamamından daha fazla demir, nikel ve kobalt içerdiği düşünülüyor.

Ayrıca iki asteroit Amor asteroit grubunun da yer aldığı "Yakın Dünya Asteroitleri" sınıfında konumlanıyor.

The Planetary Science Journal isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan analize göre bu zengin göktaşları, "gelecekte asteroid madenciliği için olası hedefler olabilir".

Uzay madenciliği bilim camiasında ilgi görüyor çünkü uzmanlar, bu uğraşın Ay veya Mars tabanlı bir koloni için gerekli madenleri uygun maliyetle sağlayabileceğine inanıyor. Zira kozmik madenler kullanılabilirse, diğer gezegenlerde kurulacak üsler için gerekli yapı malzemelerinin Dünya'dan gönderilmesi gerekmeyecek.

Bunun yanı sıra NASA da 2022'de 16 Psyche isimli bir asteroitte madencilik yapacak bir uzay aracı fırlatmayı planlıyor. Bu göktaşının 10 bin katrilyon dolar değerinde mineral içerdiği öne sürülüyor.

NASA’nın finanse ettiği yeni analizde değerlendirilen iki küçük göktaşı da "Mini Psycheler" diye nitelendi. Zira bilim insanları bu göktaşlarının 16 Psyche’ye benzeyen daha büyük bir asteroitten koptuğunu düşünüyor.

Hatta bunların evrenin erken dönemlerinde gelişen ve bir nedenden parçalanan gezegenlerin çekirdeği olması da mümkün.

Bu nedenle "Mini Psychelerin" incelenmesi, NASA’nın 2022 görevine rehberlik edecek. Söz konusu gök cisimlerinin Dünya’ya yakınlığı göz önüne alındığında bilim insanlarının bunları incelemesi de daha kolay olacak.

Arizona Üniversitesi’nde görev alan, araştırmanın başyazarı Vishnu Reddy, "Bu Mini Psycheleri Dünya'ya bu kadar yakın keşfetmemiz ödül gibi" diye konuştu:

Analizimiz, her iki yakın göktaşının da demir ve nikel gibi metalleri yüzde 85 oranında içeren yüzeylere sahip olduğunu gösteriyor. Bu yüzeylerin sadece yüzde 15’i silikat malzemeden, yani normal kayadan oluşuyor. 

 

Haber: www.indyturk.com Bu haber 776 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,933 µs