En Sıcak Konular

3000 Yıllık sır Çözüldü. Türkler 1071'den Yüzyıllar Önce Anadolu'daymış

5 Ekim 2021 09:30 tsi
3000 Yıllık sır Çözüldü. Türkler 1071'den Yüzyıllar Önce Anadolu'daymış Eskişehir’in Yazılıkaya köyünde, atalarımıza ait yüzlerce tarihî mirastan biri olan 24 metre yüksekliğinde, 20 metre enindeki 3 bin 200 yıllık ‘kaya anıt’ Türklerin Anadolu’ya en az 3 bin yıl önce geldiklerinin kanıtı olarak belirtiliyor…

3000 Yıllık sır Çözüldü. Türkler 1071'den Yüzyıllar Önce Anadolu'daymış

 

Eskişehir’in Yazılıkaya köyünde, atalarımıza ait yüzlerce tarihî mirastan biri olan 24 metre yüksekliğinde, 20 metre enindeki 3 bin 200 yıllık ‘kaya anıt’ Türklerin Anadolu’ya en az 3 bin yıl önce geldiklerinin kanıtı olarak belirtiliyor…

AYTAŞ Türk Dünyası Kültür Merkezi 2008 yılında bir toplantı düzenlendi.

Eskişehir’in Yazılıkaya köyünde, atalarımıza ait yüzlerce tarihî mirastan sadece biri olan 24 metre yüksekliğinde, 20 metre enindeki 3 bin 200 yıllık ‘kaya anıt’ üzerindeki yazılar, tarih araştırmacısı Kazım Mirşan tarafından aynı gün Türkçe olarak okundu.


“ANADOLU’DA MALAZGİRT’TEN EN AZ 3 BİN YIL ÖNCE VARDIK”

Orta Anadolu’da atalarımıza ait yüzlerce tarihi mirasımız olan anıttan sadece birisi olan, YAZILIKAYA’nın hâlâ Yunanca “MİDAS” adıyla anılması, anıtı yapan ve üstüne de Türkçe yazan atalarımıza yapılan en büyük haksızlık olduğu belirtildi. Toplantıda Türklerin Anadolu’ya Malazgirt Savaşı’yla değil, en az 3 bin yıl önce geldikleri tarihi gerçeklerle ortaya konuldu.

Kafkas halk oyunları gösterisi ile başlayan toplantıda ilk konuşmayı Tüfekçioğlu yaptı. Göktürk Alfabesi olarak tanınan Türk Runik Alfabesi’nin, Orta Asya’da gelişimini tamamlayıp, sonuçta Talas" Açıktaş’ta ilk Türk yazısı halini aldığını hatırlattı.

“Türkler, göçlerle sahip oldukları medeniyeti ve yazılarını da her gittikleri yere taşımışlardır. Bu göçlerdeki en önemli bir kol da, Etrüskler denilen koldur. Etrüskler, M.Ö. 1600’lerden itibaren İtalya’nın Toskara bölgesinde büyük bir medeniyet meydana getirmişlerdir. Etrüks yazısı olarak bilinen Türk yazıtları bugünkü Avrupa yazısının temelini oluşturmaktadır. Etrüksler’in bir kolu da Anadolu’ya İsa’dan binlerce yıl önce gelen Anadolu Etrüksleri’dir, yani Türklerdir. Bu yüksek medeniyeti sahip halkın yerleştiği topraklar, bugünkü Limni Adası’ndan başlayan Eskişehir, Ankara, Afyon ve Uşak’ı kapsayan Orta Anadolu topraklarıdır. Yani buralardır. Anadolu başından beri Türk vatanıdır. Biz bu topraklara 1071’de Malazgirt’ten sonra gelmedik. Ondan önce de burada vardık, en büyük delillerinden bir tanesi de işte burada” dedi.


Türkolog Kazım Mirşan

“Anadolu Etrüsklerindeki bütün kelimeler Öz Türkçe’dir”

Türkiye, başından beri Türk vatanıdır. Biz bu topraklara 1071’de Malazgirt’ten sonra gelmedik. Ondan önce de burada vardık.En büyük delillerinden bir tanesi de işte bu  anıttır.

Yazılıkaya anıtı üzerindeki yazıları çözerek Anadolu Türk Tarihinde yeni bir sayfa açan Prof. Dr. Kazım Mirşan bir konuşma yaptı. Anıt üzerindeki yazıları Türkçe olarak okuduktan sonra, “Anadolu Etrüsklerindeki bütün kelimeler öz Türkçe’dir. Bunlar o kadar öz Türkçedir ki, hemen hemen tamamı bugün de bu coğrafyada konuşulmaktadır” dedi. Yazılıkaya üzerine kazınmış kelimelerin Türkçe olduğunu örneklerle açıkladı. Mirşan, YAZILIKAYA’nın hâlâ Yunanca “MİDAS” adıyla anılmasının, anıtı yapan ve üstüne de Türkçe yazan atalarımıza yapılan en büyük haksızlık olduğunu belirtti.

Bu toplantı binlerce yıllık geçmiş nesillerle gelecek nesilleri ilgilendirmektedir

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Namık Kemal Zeybek ise yaptığı konuşmada; “Avrupalı bilim adamları bir türlü bu yazıtların üzerini okuyamıyorlar. Şimdiye kadar okunamadı. Neden okunamadı? Çünkü kendilerine mal etmeye çalışıyorlar fakat bir türlü başaramıyorlar. Onun için okuyamıyorlar. Ne yazık ki, bizde de cesaretle, Avrupa bilmediği halde biz bilebiliriz diyen bilim adamı da bugüne kadar çıkmadığı için bu Türk yazıları okunamamıştır. Şimdi Kazım Mirşan bu yazıları okudu. Kazım Mirşan edebiyat yapmıyor, varsayım ortaya koymuyor. Kazım Mirşan okuyor.

Atatürk’ün ruhunun bizim aramızda ve sevinç içinde olduğuna inandığımı söylemek istiyorum. Atatürk bu gerçeği, Kazım Mirşan beyden de, başkalarından da önce söylemişti. Ama o bekledi ki oğulları, kendisinin kurduğu ve temeline bilimi, Türk kültürünü koyduğu bu Cumhuriyet’te yetişen nesiller, bunları bilim yoluyla okusunlar. Hayır olmadı. Ne yazık ki, biz bu anlayışı Atatürk’den sonra terk ettik. Ama şimdi Atatürk’ün büyük vasiyetini yerine getiren Kazım Mirşan, Atatürk’ün ruhunu da şad etti. dedi."


Söz konusu tarihi sosyal medyada Sakalar İskitler(Gizlenen Eski Anadolu Halkı) hesabından paylaşıldı.

 

Haber: www.yenicaggazetesi.com.tr Bu haber 2,169 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,474 µs