En Sıcak Konular

Narışkin: Batı, Elektromanyetik Dalgalarla İnsan Beynini Kontrol Etmeye Çalıştı

27 Eylül 2021 10:26 tsi
Narışkin: Batı, Elektromanyetik Dalgalarla İnsan Beynini Kontrol Etmeye Çalıştı Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, Batılı ülkelerin SSCB döneminde elektromanyetik dalgalarla insan beynini kontrol etme konusunda çalışmalar yaptığını söyledi.

Narışkin: Batı, Elektromanyetik Dalgalarla İnsan Beynini Kontrol Etmeye Çalıştı

 

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, Batılı ülkelerin SSCB döneminde elektromanyetik dalgalarla insan beynini kontrol etme konusunda çalışmalar yaptığını söyledi. 

Russia Today (RT) televizyonuna demeç veren Narışkin, Küba'daki ABD'li diplomatların 'akustik saldırılara' maruz kaldığına dair haberler hakkında konuştu.

Narışkin, "Sovyet bilimsel ve teknik istihbaratında bu alanda çalışmaya başladım. Bundan dolayı bu bilimsel araştırma alanıyla ilgilendim ve o zaman bile Batı'nın elektromanyetik dalgalarla insan zihnini kontrol etmek ve davranışlarını etkilemek de dahil insan beynini nasıl etkileyebileceğini aktif olarak araştırdığını biliyorum" ifadelerini kullandı.

2016 ve 2017'de Küba'daki, 2018'de ise Çin'deki ABD'li diplomatlarda 'Havana sendromu' belirtileri görüldüğü belirtilmişti. Bu konuda ABD basınında Moskova'ya sıkça suçlama yöneltilirken Rusya Dışişleri Bakanlığı iddiaların tamamen saçma ve tuhaf olduğunu vurgulamıştı.

'ABD istihbaratının koronavirüsün menşeiyle ilgili raporu profesyonellikten uzak'

Narışkin, ABD istihbaratının koronavirüsün menşeiyle ilgili raporunun profesyonellikten uzak olduğunu, zira raporda politize edilmiş değerlendirmeler yer aldığını söyledi.

"Kısa bir süre önce, ABD istihbarat topluluğu koronavirüsün menşeiyle ilgili çok muğlak, politize edilmiş değerlendirmeler içeren bir rapor yayınladı. Elbette bu, istihbarat için normal değil ve profesyonellikten tamamen uzak" diyen Narışkin, bunun ABD istihbarat topluluğunun faaliyetlerini politize etmeye yönelik çabaların yol açtığı krizin bir sonucu olduğunun altını çizdi.

Rus istihbaratının da koronavirüsün menşei konusunu takip ettiğini ancak virüsün laboratuvarda üretildiğini gösteren hiçbir kanıt elde etmediklerini belirten Narışkin, "Bu nedenle biz, bence bilim dünyasının büyük bölümünün bağlı kaldığı, virüsün doğada oluştuğuna ilişkin görüşe bağlıyız" ifadelerini kullandı.

ABD istihbarat servislerinin koronavirüsün menşei hakkındaki bulgularını özetleyen belgenin gizliliği kaldırılmış bir versiyonu, 27 Ağustos'ta ABD istihbaratı tarafından yayınlanmıştı. Belgede, ABD istihbarat servislerinin virüsün menşei konusunda ortak bir sonuca varmadığı ve görüşlerinin hala farklı olduğu belirtilmişti.

Belgede, ABD istihbarat topluluğunun, Çin hükümet yetkililerinin hastalık ortaya çıkmadan önce yeni virüs hakkında bilgi sahibi olmadığı ve ABD istihbaratının Çin'in yardımı olmadan koronavirüsün menşeine ilişkin nihai bir açıklamayı büyük olasılıkla yapamayacağı kaydedilmişti. 

 

Haber: tr.sputniknews.com Bu haber 703 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,392 µs