En Sıcak Konular

Dünyanın En Eski Mücevheri Bulundu: 150 Bin Yıllık

25 Eylül 2021 12:29 tsi
Dünyanın En Eski Mücevheri Bulundu: 150 Bin Yıllık Bilim insanları, Fas'taki bir mağarada yaptıkları kazıyla, 142 bin ile 150 bin yıl öncesine tarihlendirilen dünyanın en eski mücevherini ortaya çıkardı. 33 adet boncuktan olan mücevherin ayrıca, insanlığın "sözsüz iletişimi"ne dair bilinen en eski kanıt o

Dünyanın En Eski Mücevheri Bulundu: 150 Bin Yıllık

 

Bilim insanları, Fas'taki bir mağarada yaptıkları kazıyla, 142 bin ile 150 bin yıl öncesine tarihlendirilen dünyanın en eski mücevherini ortaya çıkardı. 33 adet boncuktan olan mücevherin ayrıca, insanlığın "sözsüz iletişimi"ne dair bilinen en eski kanıt olduğu açıklandı. Uzmanlar, yeni keşfin insanların bilişsel gelişimine dair bilinmeyenleri ortaya çıkardığını söyledi.

Fas'ın Atlantik kıyısındaki bir şehir olan Essaouira'ya yaklaşık 15 km uzaklıktaki Bizmoune Mağarası'nın girişinde 2014 ve 2018 yılları arasında 33 adet deniz kabuğu boncuğu keşfedildi.

142 BİN YIL İLE 150 BİN YIL ÖNCESİNE TARİHLENDİRİLDİ

Arizona Üniversitesi'nden antropologlar, Science Advances adlı dergide yayımladıkları yeni çalışmada boncukları 142 bin ile 150 bin  yıl öncesine tarihlendirdi.

SÖZSÜZ İNSAN İLETİŞİMİNE DAİR EN ESKİ KANIT

Baş yazar Steven L. Kuhn, bulunan boncukların bir kolyeye ait olduğu ve tarihin en eski mücevherini oluşturduğunu söyledi. Kuhn ayrıca, boncukların sözsüz insan iletişiminin bilinen en eski kanıtı olduğunu ve insanların bilişsel becerilerinin kökenine dair ipuçları içerdiğini aktardı.

Araştırmacılara göre bu durum, insanların mücevher ve diğer süs eşyaları aracılığıyla kendileri hakkında bir şeyler söyleme davranışının sanıldığından çok daha erken başladığını gösteriyor.

Kuhn, "Muhtemelen insanların kimliklerini kıyafetleriyle ifade etme biçimlerinin bir parçasıydılar. Ailelerinden daha büyük insan gruplarıyla iletişim kurmakla ilgilendiğini gösteriyorlar” diye konuştu.

Bununla birlikte, boncukların deniz salyangozu kabuklarından yapıldığı ve her birinin  yaklaşık bir santimetre uzunluğunda olduğu belirtildi. Çalışmanın yazarları, boncukların ortasındaki deliklerin yanı sıra aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan diğer işaretleri onların  iplere veya giysilere asıldığını gösterdiğini aktardı.

ATERİAN KÜLTÜRÜ İLE İLİŞKİLİ

Diğer taraftan, boncuklar, kuzey ve güney Afrika'daki yerleşim yerlerinde daha önce bulunan diğer pek çok antik eşyaya benziyor, ancak önceki örnekler 130 bin yıldan daha eski değil.

Bilim insanları, yeni bulunan  antik boncukların, insanları diğer hayvanların yanı sıra ceylan, antilop, yaban domuzu ve gergedan avlayan kendine özgü saplı mızrak uçları ile bilinen bir Orta Taş Devri kültürü olan Aterian ile ilişkili olduğunu söyledi.

Öte yandan boncuklar, insan bilişi ve iletişiminin evrimini inceleyen antropologlar için potansiyel ipuçları olarak hizmet ediyor. Araştırmacılar uzun zamandır dilin ne zaman ortaya çıktığıyla ilgileniyorlar. Ancak, insanların bir şeyler yazmaya başladığı birkaç bin yıl öncesine kadar dille ilgili hiçbir maddi kayıt yoktu.

İKİ OLASI NEDEN ARAŞTIRILIYOR

Kuhn, “Boncukların esasen fosilleşmiş bir temel iletişim biçimi olduğunu düşünüyoruz. Boncuklar aynı zamanda kalıcı biçimleriyle de dikkat çekiyor. Bu dönemde birçok insan vücutlarını veya yüzlerini hardal veya kömürle boyardı” dedi. 

Bununla birlikte, antropologlar bonculukların yapılışının nedenlerine dair birkaç olası açıklamayı araştırdıklarını sözlerine ekledi:

“Daha fazla insan Kuzey Afrika'yı işgal etmeye başladıkça, kendilerini tanımlamanın yollarına ihtiyaç duymuş olabilirler. Bölgedeki insanların iklimin soğuk ve kuru olduğu bir dönemde iletişim yöntemini kullanmaya başlamış olmaları da mümkün. İkincisi, insanlar sınırlı kaynakları korumak için klanlar veya başka tür topluluklar geliştirmiş olabilir. Boncukları etnik kökenlerini veya belirli bir bölgeye ait olduklarını göstermek için kullanmış olabilirler.”

 

Haber: www.ntv.com.tr Bu haber 408 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,251 µs