En Sıcak Konular

Çölün Ortasına 400 Milyar Dolarlık Şehir Kurulacak

13 Eylül 2021 13:52 tsi
Çölün Ortasına 400 Milyar Dolarlık Şehir Kurulacak ABD'de çölün ortasına 5 milyon nüfuslu 'mega kent' inşa etme projesinde sona yaklaşılıyor. Proje yöneticileri, fon sağlanırsa, 2030 yılında şehrin ilk sakinlerini ağırlamayı planlıyor.

Çölün Ortasına 400 Milyar Dolarlık Şehir Kurulacak

ABD'de çölün ortasına 5 milyon nüfuslu 'mega kent' inşa etme projesinde sona yaklaşılıyor. Proje yöneticileri, fon sağlanırsa, 2030 yılında şehrin ilk sakinlerini ağırlamayı planlıyor.

Çölün ortasına 400 milyar dolarlık şehir kurulacak

Tokyo’nun temizliği, New York’un renkliliği ve Stockholm’ün altyapısını örnek alan milyarder Marc Lore tarafından tasarlanan 5 milyon kişilik ‘ABD’nin yeni şehri’ için fon arayışları başladı.

Eski Walmart yöneticisi Marc Lore, sürdürülebilir bir metropol olarak ABD çölünde planladığı Telosa için planlarını açıkladı. 150 bin dönüm arazi üzerine kurulacak olan Telosa şehri, çevre dostu mimari, sürdürülebilir enerji üretimi ve kuraklığa dayanıklı bir su sistemi vaat ediyor.

İlk kez yapılacak olan “15 dakikalık şehir tasarımı” sayesinde insanların iş yerlerine, okullarına ve sosyal hizmetlere 15 dakikada ulaşması hedefleniyor.


HANGİ EYALETE KURULACAĞI BELİRSİZ

Planlamacılar şehrin kurulacağı yeri araştırıyor olsa da, projenin resmi web sitesine göre olası hedefler arasında Nevada, Utah, Idaho, Arizona, Teksas ve Appalachian bölgeleri yer alıyor.

Önceki gün, mimarlık firması Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından desteklenen projenin sunumu yapıldı. Yayımlanan görüntülerde, konutların yeşilliklerle kaplı olduğu, geniş park, bahçe ve dinlenme alanların olduğu görülüyor. Şehirde fosil yakan yakıtla çalışan araçların yasaklanacağı belirtilirken, elektrikli araçlar, scooterlar en yaygın kullanılacak araçlar olacak.

BIG tarafından paylaşılan görüntülerde şehrin simgesi olarak Equitism Kulesi göze çarpıyor. Bina; yükseltilmiş su deposu, aeroponik çiftliklere ve ürettiği enerjiyi tüm alana yayan bir çatı sistemiyle inşa edilmiş.


5 MİLYON NÜFUS HEDEFİ

Bin 500 dönüm alana kurulacak olan Telosa kentinin ilk aşamada yaklaşık 50 bin kişilik bir nüfusa sahip olması bekleniyor. Bu ilk aşamanın maliyeti 25 milyar dolar olarak aktarılırken, kentin 40 yıl içerisinde 150 bin dönüm araziye ve 5 milyon nüfusa ulaşmasıyla birlikte projenin maliyetinin 400 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Proje organizatörleri; özel yatırımcılar, hayırseverler, federal ve eyalet düzeyinde hibeler ve ekonomik kalkınma sübvansiyonları sayesinde proje fonunu tamamlamayı hedefliyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, şehrin 2030 yılı itibariyle ilk sakinlerini ağırlaması bekleniyor. 

 

Haber: www.sozcu.com.tr Bu haber 598 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,549 µs