En Sıcak Konular

Tuhaf Radyo Sinyallerinin Kaynağı Dev Yıldız Bilim İnsanlarını Şaşırttı

3 Eylül 2021 15:10 tsi
Tuhaf Radyo Sinyallerinin Kaynağı Dev Yıldız Bilim İnsanlarını Şaşırttı Bilim insanları, eskiden bir çift uzak yıldızdan kaynaklandığı düşünülen, tekrarlayan gizemli radyo dalgalarının kaynağını keşfetmiş olabilir.

Tuhaf Radyo Sinyallerinin Kaynağı Dev Yıldız Bilim İnsanlarını Şaşırttı

Bilim insanları, eskiden bir çift uzak yıldızdan kaynaklandığı düşünülen, tekrarlayan gizemli radyo dalgalarının kaynağını keşfetmiş olabilir. 

Muazzam miktarda enerji açığa çıkaran bir dizi hızlı radyo patlamasının (FRB) kaynağının son derece güçlü, kozmik bir manyetik yıldız olduğu düşünülüyor ama bu gökcismi astronomların mevcut modellerine uymuyor. 

Amsterdam Üniversitesi'nden astrofizikçi Inés Pastor-Marazuela, Space'e, "Mevcut bilgimizle böyle bir magnetarın (nadir görülen bir nötron yıldızı çeşidi) nasıl var olabildiğini anlamak çok zor" dedi.

Fakat şu ana kadar gözlemlerimize uyan başka model yok.

Her 16 günde bir enerji yayan bu özel patlamalar ilk kez 2018'de keşfedildi. Bunlar, gökyüzündeki en parlak parlamalardan bazılarını teşkil ediyor ama insan gözüyle görülemiyor ve saniyenin yalnızca binde biri kadar sürüyor. 

Söz konusu ışık, "daha mavi" kısa dalga boylarından "daha kırmızı" ve daha uzun dalga boylarına geçiyor. Öte yandan patlamaların yalnızca mavi dalga boylarında parlaması veya mavi dalga boylarının kırmızı olanlardan çok daha uzun sürmesi bekleniyordu. Periyodik yineleme de birbirinin etrafında dönen bir çift yıldızla açıklanabilirdi. 

Yaptığı açıklamada Pastor-Marazuela, "Hızlı Radyo Patlaması kaynağının eşinden gelen güçlü yıldız rüzgarlarının çoğunlukla mavi, kısa dalga boylu radyo ışığının sistemden kaçmasına müsaade edeceği düşünülüyordu. Fakat daha kırmızı, uzun dalga boylu radyo ışığının daha çok, hatta tamamen engellenmesi gerekiyordu" dedi. 

Fakat bilim insanları iki günlük mavi radyo patlamalarını üç günlük kırmızı patlamaların takip ettiğini gördü. Bu da onları, kaynağın yavaş dönen bir magnetar olduğunu düşünmeye itti. Hollanda Radyo Astronomisi Enstitüsü'nden (ASTRON) Dr. Yogesh Maan, "Hızlı Radyo Patlaması'nın bu kadar uzun dalga boylarında parladığını keşfetmek heyecan vericiydi. Muazzam miktarda veriyi inceledikten sonra, tespit ne kadar ikna edici olsa da, önce inanmakta zorlandım" ifadelerini kullandı. 

Bu bulgu bilim insanlarının evrendeki anlaşılması güç, baryonik maddeyi bulmasına yardım edebilir. Söz konusu madde baryon diye bilinen parçacıklardan meydana geliyor ve yıldızları, galaksileri ve gezegenleri oluşturuyor. Gökbilimciler, tuhaf bir biçimde, evrende var olduğu tahmin edilen baryonik maddenin sadece yarısını açıklayabiliyor.

Bilim insanları kırmızı ve mavi sinyallerin Dünya'ya ulaştığı zamanları inceleyerek dalgaların yolculukları süresince ne kadar baryonik maddeden geçtiğini modelleyebilir. Bu bulgu, FRB'lerin "çıplak" olduğunu, yani patlamaları engelleyebilecek herhangi bir malzemeleden (elektron bulutu gibi) azade olduğuna işaret ediyor. 

Çok miktarda eksik malzeme olsa da düşük sıcaklığı ve evrende seyrek yer değiştirmesi tespit edilmesini zorlaştırıyor. 

Araştırmacılar Avustralya'daki radyo teleskoplarından önce bu tekniği kullanıyordu ve evrende araştırılacak yüzlerce radyo patlaması var.

"Hızlı Radyo Patlamasında 120 MHz'e kadar kromatik periyodik aktivite" başlıklı araştırma Nature dergisinde yayımlandı. 

 

Haber Linki: www.indyturk.com Bu haber 1,153 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,950 µs