En Sıcak Konular

400 Milyon Yıllık Fosil, Dünya'daki İlk Bitkilerin Köklerinin Nasıl Oluştuğunu Ortaya Çıkardı

31 Ağustos 2021 18:52 tsi
400 Milyon Yıllık Fosil, Dünya'daki İlk Bitkilerin Köklerinin Nasıl Oluştuğunu Ortaya Çıkardı Eski bitkinin kökleri, modern bitkilerdeki kök büyümesinden "tamamen farklı bir şekilde" gelişti.

400 Milyon Yıllık Fosil, Dünya'daki İlk Bitkilerin Köklerinin Nasıl Oluştuğunu Ortaya Çıkardı

Eski bitkinin kökleri, modern bitkilerdeki kök büyümesinden "tamamen farklı bir şekilde" gelişti.

İskoçya'daki jeolojik bir oluşumda bulunan 400 milyon yıllık bir bitki fosili üzerinde yapılan yeni bir çalışma, bilinen en eski kök biçiminin gelişimine ışık tuttu. 


Geçen hafta eLife dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ilk bitki köklerinin evrimi gezegenimizi ve atmosferimizi çarpıcı şekilde etkileyerek dönüştürücü özellikte ekolojik ve iklimsel değişikliğe neden oldu.


Çalışmada, Oxford Üniversitesi'nden bir ekibin de aralarında bulunduğu bilim insanları, yalnızca fosil kanıtlarına dayanarak 400 milyon yıl önceki Devoniyen Dönem'den Asteroxylon mackiei bitkisini üç boyutlu olarak yeniden inşa etti.


Araştırmacılar, İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesindeki Rhynie köyü yakınlarında bir tür çakmaktaşı içinde korunan fosilin, bölgedeki yapısal açıdan en karmaşık eski bitkiyi temsil ettiğini; kökler ve köklerin çıktığı diğer filiz türlerini geliştirdiğini belirtti. 


Bitkinin yeniden inşası, bitkinin gövde planında birbirinden tamamen farklı üç çeşit (yapraklı budak filizleri, kök taşıyan filizler ve köklenme filizleri) filizlenme biçimi olduğunu ortaya koydu.


Bilim insanları üç boyutlu yeniden inşada bu gizemli fosilin hem anatomik hem de gelişimsel özelliklerini inceledi ve bu bitkilerde köklerin modern bitkilerdekinden tamamen farklı bir şekilde geliştiğini keşfetti. 


Gregor Mendel Enstitüsü'nden çalışmanın başyazarı Liam Dolan, yapılan açıklamada, "Bunlar, modern köklere benzeyen bilinen en eski yapılar ve şimdi nasıl oluştuklarını biliyoruz. Budak benzeri bir filizin bir ucu budak kimliğini koruyan, ikincisiyse kök kimliği geliştiren bir çatal oluşturmasıyla ortaya çıktı" dedi. 


Dr. Dolan "Canlı bitkilerde kök bu şekilde gelişmez, bu da söz konusu kök oluşum mekanizmasının artık yok olduğunu gösteriyor" diye ekledi. 


Araştırmacılar A mackiei'nin yapısını ve evrimini anlamanın, bitkilerin kıtaların kuru yüzeylerini kolonize etmesinin ve karaya yayılmaya başlamasının hemen ardından meydana gelen, Dünya tarihinin önemli bir zamanındaki olaylara dair içgörü sağlayabileceğini söyledi.


Edinburgh Üniversitesi'nden çalışmanın ortak yazarı Alexander J. Hetherington, yapılan açıklamada, "Onların evrimi, radyasyonu ve tüm kıtalara yayılması Dünya sistemi üzerinde çarpıcı bir etkiye sahipti. Bitki kökleri atmosferdeki karbondioksit seviyelerini düşürdü, toprakta denge kurdu ve kıtaların yüzeylerindeki su dolaşımında devrim yarattı" dedi. 


Dr. Hetherington "Dijital 3D teknikleri kullanarak, A mackiei'nin karmaşık gövde planını görselleştirmek ilk kez mümkün oldu ve bu da bu esrarengiz bitkilerin nasıl geliştiğini keşfetmemizi sağlıyor. Daha önce gizli kalan detayları nihayet görmek harika bir şeydi" diye ekledi. 

 

Haber Linki: www.indyturk.com Bu haber 592 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,479 µs