En Sıcak Konular

Saymalıtaş Dünyaya Tanıtılacak

20 Ağustos 2021 13:45 tsi
Saymalıtaş Dünyaya Tanıtılacak Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, kadim Türk tarihinin önemli unsurlarından Saymalıtaş kaya resimlerini yerinde inceledi.

Saymalıtaş Dünyaya Tanıtılacak

 

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, kadim Türk tarihinin önemli unsurlarından Saymalıtaş kaya resimlerini yerinde inceledi. 

Sadece Türkler için değil insanlık tarihi için de büyük önem arz eden Saymalıtaş’ta 9-10 Ağustos 2021 tarihlerinde incelemelerde bulunan Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, bu araştırmaların KTMÜ’nün başlıca misyonlarından biri olduğunu vurguladı.


"Türk tarihini yeniden okumak"


Prof. Dr. Ceylan, “Tanrı Dağları’nın 3500 metre yüksekliğindeki, Türk tarihini yeniden okumak olarak adlandırdığımız, tarihin sadece yazıyla değil yazıdan önceki dönemine ait bulguların da merkezi, kalpgâhı olan Saymalıtaş’tayız” dedi.


"Bütün şehitlerimizin ruhunu şad ediyoruz"


Alpaslan Ceylan, Saymalıtaş'ta yaptığı açıklamada şunları söyledi:


“Biliyoruz ki şu anda Bilge Kağan’ın ruhu bizimle, biliyoruz ki Mete Han bizimle, Sultan Alparslan bizimle, Fatih bizimle, Türk devletinin, milletinin gelmiş geçmiş bütün ulu liderleri bizimle. Biz burada Türk milletinin var olması için çaba sarf eden, bu uğurda şehadete eren bütün şehitlerimizin ruhunu şad ediyoruz.


Burada yapacağımız çalışmalar Türk tarihinin seyrine elbette ki önemli katkılar sağlayacaktır. Bu katkıları hep birlikte ilerleyen dönemde göreceğiz. Biliyoruz ki ‘Gök çökmedikçe, yer yarılmadıkça, Türk Milleti’nin ilini, töresini kimse bozamaz.’ Bozmaması için de Türk milletinin değerli bilim insanları başta olmak üzere herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. İşte biz, Türk milletinin bilim insanları olarak, burada, Saymalıtaş’tayız. Türk Dünyası’nın binlerce bilim insanına burada çalışacak malzeme vardır.”


Saymalıtaş dünyaya tanıtılacak

 

Kadim tarihe açılan kapı


Türk dünyasının bilim insanlarını kadim tarihe açılan bu kapıdan geçmeye davet eden Rektör Ceylan, “Kılıç Kökten’in dediği gibi ‘İlim yurtta durmaktadır. Ayağına gidip ona dokunmak, onu görmek gerekir.’ Biz geldik, gördük, dokunduk. Umut ediyorum ki bizden sonraki kuşaklar da gelecek, görecek ve dokunacaklar. Türk tarihçisi elbette ki Türk yurdunun her karesinde bulunmak zorunda. Gitmediğin, ulaşmadığın toprak senin değildir. Biz bunu yerine getirmek için buradayız. Umut ediyoruz ki yeni bir kapı açıyoruz. Bu kapıdan girecek gençlere, genç bilim insanlarına ne mutlu ne kutlu! Allah herkesin yâr ve yardımcısı olsun”dedi.


KTMÜ’de Saymalıtaş’ın dünyaya tanıtılması için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve K.C. Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanlığı ile iş birliği içinde pek çok çalışma yapılması planlanıyor.

Saymalıtaş dünyaya tanıtılacak

 

Saymalıtaş’ın önemi


Kırgız Türkçesinde ‘desenli taş’ anlamına gelen Saymalıtaş, Kırgızistan’ın Celâl-Abad şehrinde bulunan bir petroglif alanı. Tanrı Dağları’nın 3500 metre yüksekliğindeki Saymalıtaş’ta 10.000 taş olduğu, bunların üstünde de yaklaşık 100.000 çizim bulunduğu bilinmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde üstünde bu kadar çok resmin bulunduğu taşlara rastlanmamıştır. Kayaların üstünde yılan, geyik, dağ keçisi, at gibi hayvan figürlerine sıklıkla rastlanır.


Saymalıtaş petroglifleri tarihin önemli arkeolojik kaynaklarından, eski çağ Türk tarihini aydınlatacak yegâne kalıntılardan.

 

Haber Linki: www.trthaber.com Bu haber 2,001 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,657 µs