En Sıcak Konular

Nasa, Ekipmanlarını Ay'da Yapmak İçin Hazırlanıyor

16 Ağustos 2021 14:30 tsi
Nasa, Ekipmanlarını Ay'da Yapmak İçin Hazırlanıyor Uzay ajansı, Ay'daki araştırmalar için çok sayıda ekipman taşımak yerine Ay'da bu ekipmanları üretecek yöntem üzerine çalışıyor. Son olarak bir Northrop Grumman Cygnus kargo uzay aracı bu hafta Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştığında, Dünya'dan ç

Nasa, Ekipmanlarını Ay'da Yapmak İçin Hazırlanıyor

Uzay ajansı, Ay'daki araştırmalar için çok sayıda ekipman taşımak yerine Ay'da bu ekipmanları üretecek yöntem üzerine çalışıyor. Son olarak bir Northrop Grumman Cygnus kargo uzay aracı bu hafta Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştığında, Dünya'dan çok özel bir ekipman parçası taşıdı: Katı malzeme yapmak için ay tozu kullanan bir 3D yazıcı. 

NASA, Ay’ın tozlu toprağını baskı için hammadde olarak kullanmayı umarak, yaklaşan Artemis Ay görevlerinde kullanmak üzere Redwire şirketinin baskı sistemini test ediyor. Uzay ajansının amacı; Dünya’dan çok sayıda ağır ekipman çekmek yerine, gerekli olanı yapmak için Ay’da hazır bulunan malzemeleri kullanmak.

Uzay ajansı, bir süredir ay regolitini kullanarak 3D baskı yapmayı düşünüyor; ancak test için ISS’nin mikro yerçekimi ortamına bir 3D yazıcı göndermek, teknolojiyi kullanıma hazır hale getirmek için yeni bir adım. Araştırmacılar, baskının yerçekimi olmadan çalışıp çalışmadığını ve basılı malzemenin gücünün ne olacağını araştırıyor.

Yazıcı Ay simülasyonu kullanarak çalışıyor; yani Ay regolitine kimyasal olarak benzer malzemeden insan yapımı bir bileşik kullanılıyor.

Redwire, 3D baskı yaklaşımının küçük armatürler ve donanımlar için kullanılmasının yanı sıra; sonunda iniş pistleri, temeller, yollar ve hatta astronotların içinde yaşaması için Ay habitatları gibi daha büyük ve daha karmaşık parçaları basmak için kullanılabileceğini de söylüyor.

NASA, 3D baskı teknolojisini diğer gezegenlerde de kullanılabilecek şekilde geliştirmeye çalıştığını belirtiyor.

 

Haber Linki: www.sozcu.com.tr Bu haber 522 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,080 µs