En Sıcak Konular

Nesnelerin İnternetini Unutun

24 Temmuz 2021 08:05 tsi
Nesnelerin İnternetini Unutun Nesnelerin İnternetini Unutun: ARM'den "Her Şeyin İnterneti"ni Mümkün Kılacak Mikroçip

Nesnelerin İnternetini Unutun: ARM'den "Her Şeyin İnterneti"ni Mümkün Kılacak Mikroçip

Son dönemin popüler teknoloji konularından biri olan nesnelerin internetini ARM yeni bir seviyeye çıkarmaya hazırlanıyor. Firmanın PlasticARM çipi plastikten üretilecek ve esnek yapıda olacak.

Günümüzde mikroçiplerin oldukça yaygın olduğunu ve hemen her şeyin içinde artık bir mikroçip bulunduğunu düşünüyorsanız, yakın gelecekte bu görüşünüzü bir kez daha gözden geçirmeniz gerekebilir. ARM yeni bir plastik tabanlı mikroçip üzerinde çalışıyor. 

Bu plastik tabanlı mikroçipler daha ucuz ve çok daha esnek olacak. Bu da ileride kağıtlarda, marullarda, cebimizde taşıdığımız banknotlarda ya da aklınıza gelebilecek her yerde kullanılabilecek bir teknolojiye işaret ediyor.

Her ne kadar geçmişte de esnek mikroçipler için girişimler gerçekleştirilmiş olsa da PlasticARM adlı bu çip diğerlerinden çok daha kompleks bir yapıya sahip. ARM'nin Cortex-M ailesindeki en ucuz ve en basit çipleri 32-bit Cortex-M0 CPU içeren mikroçiplerde 456 byte ROM ve 128 byte RAM yer alıyor. Böylece daha önceki plastik tabanlı çiplere kıyasla en az 12 kat daha fazla mantık kapısı bulundurabiliyor.

Bu çip, esnek elektronik ürünler geliştiren PragmatIC ile bir iş birliğinin sonucu olarak ortaya çıktı. Firma tarafından Nature dergisinde yayımlanan makaleye göre bu çipler henüz silikon bazlı versiyonlarla aynı fonksiyonlara sahip değil. Örneğin şu anda yalnızca üretimde çipe yerleştirilen deneme programlarını çalıştırabilen bu çiplerin gelecekte daha fazla seçenek sunacağı belirtiliyor.

Intel, Artık Üretmeyeceği İşlemcileri Açıkladı (Bazıları Henüz 2 Yıl Önce Çıktı)
PlasticARM'ı bu kadar özel kılan bir diğer şey ise metal oksit ince tabakalar halinde yapısı bozulmadan kullanılabilmesi oluyor. Böylece bu çipleri istediğiniz bir yüzeye yapıları bozulmadan basabilmeniz mümkün oluyor. Haliyle kağıt ve plastik gibi yüzeylere çip basmaya olanak sağlanmış oluyor.

ARM'ye göre bu çipler sayesinde gelecekte çok daha farklı alanlarda çip kullanımı mümkün olacak ve nesnelerin interneti yerini her şeyin internetine bırakacak. Yine de plastik tabanlı esnek çiplerin, bugün kullandığımız silikon tabanlı çiplerin yerini almak için daha çok uzun bir yolu var. 
https://www.webtekno.com/nesnelerin-internetini-unutun-arm-den-her-seyin-interneti-ni-mumkun-kilacak-mikrocip-h112697.html


Bu haber 1,257 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,606 µs