En Sıcak Konular

Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu

17 Temmuz 2021 10:21 tsi
Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu Suudi Arabistan’da Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu


Suudi Arabistan’da Babil Kralı Nabonidus Petroglifi Bulundu

Suudi Arabistan’ın kuzeyinde, Babil Kralı Nabonidus’un MÖ 540 yılına kadar uzanan kaya yazıtlarından oluşan bir arkeolojik keşif yapıldı.


Bazalt kayalardan birinin üzerinde, elinde bir asa tutan Babil kralı tasvir ediliyor. C: SPA
Suudi Arabistan’ın Miras Komisyonu, Al Hail’in kuzeybatı bölgesindeki Al-Hait valiliğinde yeni bir arkeolojik keşif yaptığını duyurdu.

Keşif, Babil Kralı Nabonidus’a ait olan ve MÖ 6. yüzyılın ortalarına kadar uzanan bir petrogliften oluşuyor ve Arap Yarımadası’nın tarihsel rolüne ve antik Yakın Doğu uygarlıklarının çoğuyla olan sivil iletişimine dair ek kanıtlar sunuyor.

Arkeolojik keşif, Babil Kralı’nı, etrafında bazı dini sembollerin yer aldığı bir asa tutarken temsil eden bazalt bir kayaya oyulmasından oluşuyor. Ayrıca neredeyse 26 satırlık bir çivi yazısı var ve bu onu Krallık’ta şimdiye kadar bulunan en uzun yazı haline getiriyor.

Miras Komisyonu, yeni keşfin Komisyon’daki uzmanlar tarafından incelemeye ve analize tabi olduğuna dikkat çekerek, keşifle ilgili daha fazla ayrıntının, çalışmalar ve analizler tamamlandıktan ve bunları Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yakın zamanda belgelenen önceki sonuçlarla ilişkilendirdikten sonra yapılacağını da sözlerine ekledi.

Bu arkeolojik keşif, Taima ve Hail’deki çeşitli yerlerde Babil Kralı Nabonidus’tan bahseden ve Arap Yarımadası ile Mezopotamya uygarlıkları arasındaki geniş kapsamlı sivil ve kültürel iletişimin varlığını kanıtlayan oymalar ve taş dikilitaşlara bir yenisini ekliyor.

Nabonidus, MÖ 556 yılından, Babil’in MÖ 539’da Büyük Cyrus yönetimindeki Akhamenid İmparatorluğu’na yenilişine kadar hüküm süren Yeni Babil İmparatorluğu’nun son kralıydı.

Nabonidus, muhtemelen Nabonidus’un oğlu Belshazzar tarafından yönetilen bir komploda Labashi-Marduk’un tahttan indirilip öldürülmesinden sonra kral ilan edildi. Saltanatı boyunca, yazıtlar ve sonraki kaynaklar, Nabonidus’un ay tanrısı Sîn’in statüsünü yükseltmek ve Babil’in geleneksel ulusal tanrısı Marduk’un statüsünü azaltmak için çalıştığını ileri sürer.

Ay tanrısı Sin’i tercih eden Nabonidus, oğlu Belshazzar’ı eş-kral yaptı ve saltanatının çoğunu Arabistan’da geçirdi. MÖ 539’da Babil’e döndüğünde, Cyrus’un generali Gobryas tarafından yakalandı ve sürgüne gönderildi.


https://arkeofili.com/suudi-arabistanda-babil-krali-nabonidus-petroglifi-bulundu/


Bu haber 734 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,576 µs