En Sıcak Konular

Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi

16 Temmuz 2021 11:13 tsi
Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi Dünyanın En Eski Yerleşimlerinden Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi

Dünyanın En Eski Yerleşimlerinden Çatalhöyük'te Yeni Bir Mahalle Keşfedildi

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük'te kazı çalışmalarına devam eden arkeologlar, yeni bir mahalleye ait sokakları ortaya çıkardı. Kazı çalışmalarının başındaki isim Doç. Dr. Ali. Türkcan, imkan verildikçe daha fazla yeri çıkarabileceklerini söyledi.

Türkiye sınırları içinde yaşayıp da Çatalhöyük’ü duymayan az insan vardır. Orta Anadolu’da, spesifik olarak Konya’da bulunan Çatalhöyük, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmekte. Günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce yerleşim yeri hâline gelen bölge, Neolitik ve Kalkolitik çağların izlerini taşımakta. 

Arkeolojik kanıtların doğu ve batı yönlerinde iki höyükten oluşan bölgede 2 bin yıl kesintisiz yaşam sürüldüğünü gösterdiği bölge, güçlü sanat ve kültür değerleri ile dikkat çekmekte. 2012 yılında Dünya Miras Listesi’ne UNESCO tarafından resmen dahil edilen Çatalhöyük’ün, neolitik çağda oluşan diğer yerleşimlerden en önemli farkı ise bir köy yerleşimi olmaktan çıkıp kentleşmiş olması. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’ün sakinleri de ilk tarımcı topluluklardan olma özelliğini taşımakta.

Arkeolojik çalışmalarla yalnızca yüzde 6’sının kazıldığı Çatalhöyük’te yeni bir mahalle keşfedildiği açıklandı. Çatalhöyük Neolitik Kenti Kazı Başkanı Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan, yeni kazdıkları alanda sokak olgusunun görüldüğünü ve ikinci bir mahalleyi ortaya çıkardıklarını söyledi. Türkcan, yeni keşif hakkında şu ifadeleri kullandı: “Yeni kazdığımız alanda bir sokak olgusunu görüyoruz ve hatta ikinci bir mahalleyi ortaya çıkarıyoruz. Bize ne kadar imkân verilirse o kadarını çıkarabileceğiz”.

Türkcan, sözlerine şöyle devam etti: “Burası sadece büyüklüğüyle ve nüfusuyla değil özellikle varlıklarıyla ve kültürüyle bir kent kültürünü başlatan bir merkez olduğunu söylememiz mümkün. Bir kere daha kent kültürünün başlangıcı olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bunu sadece arkeologlarla değil bütün sosyal bilimcilerle yeniden tartışmamız gerekiyor ki zaten tartışılmaya başlandı."


https://www.webtekno.com/dunyanin-en-eski-yerlesimlerinden-catalhoyuk-te-yeni-bir-mahalle-kesfedildi-h112394.html


Bu haber 487 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,348 µs