En Sıcak Konular

İnsan Vücuduyla Cihazları Şarj Ediyorlar

16 Temmuz 2021 08:55 tsi
İnsan Vücuduyla Cihazları Şarj Ediyorlar Bilim insanlarından sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar

Bilim insanlarından sıra dışı icat: İnsan vücuduyla cihazları şarj ediyorlar

California Üniversitesi'nden araştırmacılar, uykudan önce takılan ve çoğu cihazı şarj etmek için yeterli güç üretecek, giyilebilir şeritler yaptılar. Yeni icat; insanları, uyurken pilleri şarj edebilecek birer güç kaynağına dönüştürüyor.


California San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sadece on saatlik bir uykuda bile bir saati, 24 saat çalıştırmaya yetecek kadar güç üretildiğini iddia ediyor.

Şu anda piyasada bulunan ve güç üreten giyilebilir cihazların çoğu, kullanıcıların yoğun egzersiz yapmasını, güneş ışığı veya büyük sıcaklık değişiklikleri gibi dış kaynaklara bağımlı bir şekilde çalışıyor. Ancak araştırmacılar, kullanıcı tamamen hareketsiz oturduğunda bile güç üreten yepyeni bir enerji formu icat ettiler.

Bilim insanlarının icat ettiği esnek şeritler, parmakları yapışkan bir sıva gibi sarıyor ve kullanıcı aşağı bastırdığında veya terlemeye başladığında az miktarda elektrik üretiyor.

Araştırmanın yazarlarından doktora öğrencisi Lu Yin şunları söyledi: “Diğer terle çalışan giyilebilir cihazların aksine, bu icatta egzersiz gerekmiyor. Bu çalışma, giyilebilir cihazları sıradan insanlar için daha pratik, kullanışlı ve erişilebilir hale getirmek adına atılan bir adım.”

Parmak uçlarında oluşan terin aslında vücudun diğer bölgelerine göre çok daha yoğun olduğunu belirten Yin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Vücudun diğer kısımlarında daha terli hissetmemizin nedeni, bu bölgelerin iyi havalandırılmaması. Oysa parmak uçları her zaman havaya maruz kalır, bu nedenle ter dışarı çıkarken buharlaşır. Yani, buharlaşmasına izin vermek yerine, bu teri toplamak için cihazımızı kullanıyoruz ve önemli miktarda enerji üretebiliyoruz.”

Cihaz, parmak terini emen karbon köpüğünden yapılmış elektrik iletkenleri veya elektrotlarla donatılmış. Elektrotlardaki enzimler daha sonra elektrik üretmek için ter molekülleri ve oksijen arasında kimyasal bir reaksiyonu tetikliyor. Elektrotların altındaki küçük bir çip de basıldığında güç üretiyor.

Yin cihazı şu şekilde tanımladı: “Cihazın boyutu yaklaşık bir santimetre kare. Malzemesi de esnek, bu yüzden çok sert olması veya garip hissetme konusunda endişelenmenize gerek yok. Uzun süre rahat bir şekilde giyebilirsiniz.”

Yin, amaçlarının pratik bir cihaz yapmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunun az miktarda enerji üretebilen başka bir harika şey olmadığını göstermek istiyoruz. Enerjiyi sensörler ve ekranlar gibi elektroniklere güç sağlamak için kullanabiliriz.”

Araştırmanın yazarlarından Profesör Joseph Wang ise buluşla ilgili şunları söyledi: “Bu teknoloji, kullanıcıdan nerede olursa olsun veya ne yapıyor olursa olsun, hiçbir çaba harcamadan, doğal olarak akan parmak ucundaki teri kullanarak net bir enerji kazanımı sağlar.”https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/bilim-insanlarindan-sira-disi-icat-insan-vucuduyla-cihazlari-sarj-ediyorlar-6538544/


Bu haber 638 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,623 µs