En Sıcak Konular

Finlandiya'da Kam Sopası

11 Temmuz 2021 10:44 tsi
Finlandiya'da Kam Sopası Finlandiya’da 4.400 Yıllık Olası Bir Kam Sopası Keşfedildi

Finlandiya’da 4.400 Yıllık Olası Bir Şaman Sopası Keşfedildi

Finlandiya’nın güneybatısındaki bir gölde, yaklaşık 4.400 yıl önceye tarihlenen, yılan şeklinde oyulmuş ahşap bir sopa keşfedildi. Sopa, bir şaman tarafından mistik amaçlar doğrultusunda kullanılmış olabilir.

Arkeolog Satu Koivisto, “Bir sulak alan arkeoloğu olarak yaptığım çalışmalarda şimdiye dek olağan dışı pek çok şey gördüm fakat bu figürinin keşfi, dilimin tutulmasına ve tüylerimin ürpermesine sebep oluyor.” diyor. Koivisto, Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacılık yapıyor; bu üniversite, sopanın bulunduğu Järvensuo adlı alandaki araştırmaları yürütüyor.

Koivisto ile Helsinki Üniversitesi’nden aynı zamanda çalışmanın ortak yazarlığını yapan Arkeolog Antti Lahelma, Antiquity adlı dergide 29 Haziran’da yayımlanan makalede, “53 santimetre uzunluğunda ve 2.5 santimetre kalınlığındaki figür, tek bir tahta parçasından oyulmuş.” diyor. “Ayrıca oldukça natüralist: Sürünerek ilerleyen ya da yüzerek uzaklaşan bir yarı sucul yılana (Natrix natrix) ya da bayağı engereğe (Vipera berus) benziyor.”

Çalışmaya dahil olmayan bir arkeolog, eserin bir engereği tasvir ediyor olabileceğini söylüyor. Finlandiya’daki Åbo Akademi Üniversitesi’nde İskandinav folkloru alanında doktora sonrası araştırmacı olan Sonja Hukantaival, “Kafasının şekli, kısa vücudu ve ayırt edilebilir kuyruğu bakımından eserin bir engereği betimliyor olduğunu söylemenin daha doğru olduğunu düşünüyorum.” diyor. “Bu çok ilginç çünkü engerek, halkın tarihsel bakımdan çok daha sonraki dininde ve büyücülüğünde önemli bir role sahipti.”

Bu yılan şekilli eser, 4.400 yıl önceye tarihlenmekle birlikte bir şaman tarafından sopa ya da figürin olarak kullanılmış olabilir. 

Araştırmacılara göre oyma, dekoratif bir heykelcik olarak ya da bir şaman tarafından asa olarak kullanılmış olabilir.

“İlk hipotez olarak eseri dini bir bağlama yerleştirmek mantıklı görünüyor.” diyor araştırmacılar. “Hristiyanlık öncesi inançları konu alan tarihi kayıtlara göre hem Fin-Ugar hem de Lapon (Sámi) kozmolojisinde yılanlara sembolik anlamlar yüklenmiş ve şamanların yılana dönüşebileceğine inanılmıştır.” Laponlar Kuzey İskandinavya ve Rusya’da yaşarken Fin-Ugar dilleri, İskandinavya ve Doğu Avrupa’da konuşuluyor.

“Tüm bunlarla birlikte eser, Finlandiya halkının yazılı kayıt tutmaya başlamasından çok daha önceye tarihleniyor ve araştırmacılar, bu insanların 4.400 yıl önce de aynı inançlara sahip olup olmadığı konusunda kesin bir kanıya varamıyor.” diyor Koivisto.

Ekip Järvensuo adlı alanda balıkçılık ile ilişkilendirilen birçok eser de buldu; bu eserler, antik balıkçıların bu alana sık sık uğradığını gösteriyor.

Büyüleyici Bir Keşif

Araştırmaya katılmamış olan uzmanlar, keşfin büyüleyici olduğunu belirtiyorlar.

Finlandiya Oulu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Vesa-Pekka Herva, “Bu müthiş keşif; Neolitik Çağ insanlarının, bugün bizim çoğunlukla bihaber olduğumuz yer altı dünyasına büyük bir ilgi duyduklarını gösteriyor.” diyor.

Birkaç bilim insanı, bu eserin bir sunu olabileceğini düşünüyor. Helsinki Üniversitesi Kültürler Bölümü’nden Profesör Kristiina Mannermaa, “Göl kenarındaki bir sulak alanda bulunmuş olması, bu değerli eserin bir sunu olduğu ve yanlışlıkla kaybedilmediği fikrini destekliyor.” diyor.


Eser, Güneybatı Finlandiya’da yer alan bir gölün yanındaki Järvensuo adlı alanda keşfedildi. Alanda aynı zamanda balıkçılık ile ilişkilendirilen birçok farklı eser de bulundu. C: Satu Koivisto, courtesy Antiquity Publications Ltd
Mannermaa, Finlandiya’nın asidik toprağının ahşap eserleri genelde bu kadar uzun bir süre boyunca korumadığını belirtiyor. “Bu, Finlandiyalı arkeologlar için, bu tür sulak alanların drenaj veya turba çıkarma işlemi (turbanın çıkarılıp gübre olarak satıldığı bir süreç) nedeniyle yok olmasından önce araştırılmasına dair kayda değer bir işaret.”

Lapland Üniversitesi’nden Doktora Sonrası Araştırmacı Francis Joy, “Keşif, modern dönem Lapon halkı için önem teşkil ediyor olabilir.” diyor. “Eğer eser, Laponların antik atalarıyla ilişkili olsaydı ülkeye iade edilme ile ilgili konular gündeme gelecekti ve Laponların Güney Finlandiya’daki tarih öncesi varlıkları doğrulanacaktı.” Laponlar zaman zaman ayrımcılığa maruz kalmışlar ve yıllar boyunca hakları için mücadele vermişlerdi.

Joy, eserin bulunduğu yerin yakınlarında herhangi sunak olup olmadığını anlamak için daha fazla arkeolojik çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Alandaki araştırmalar ile eserin analizi henüz devam ediyor. Şimdi araştırmacılar eserin ne tür bir ağaçtan yapıldığını tespit etmeye çalışıyor.


https://arkeofili.com/finlandiyada-4-400-yillik-olasi-bir-saman-sopasi-kesfedildi/


Bu haber 946 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,566 µs