En Sıcak Konular

Zaman Nedir?

2 Temmuz 2021 10:33 tsi
Zaman Nedir? Okuyucu tefekkürleri

ZAMAN NEDİR ?

Elbette tam olarak bildiğim bir şey yok. Sadece başımdan geçen ilginç bir olay sonucu Kambabanın “Olan Olmuştur, Olacak Olan Olmuşun İçinde ...” sözü aklıma geldi. Nasıl olabilir diye düşünmeye başladım. Ve daha önceki sohbetlerinde “evrensel zaman” diye bir şeyden bahsetmişti. Ama nasıl bir şey olduğu hakkında hiçbir bilgim veya fikrim yoktu. Başımdan geçen olay konuyu daha derinlemesine tefekkür etmemi sağladı. Bir şeyler ortaya çıktı. Yazıya sadece kendi kendime konuşmalar şeklinde anlamanızı, varsa bir merakınız belki bir ip ucu olabilir diye bakmanızı istiyorum.


Her ne kadar katılmasam da big bang örneğinden yola çıkacağım. Çünkü diğer teoriyi anlatmamda çok uzun sürecek. Ki asıl konu yaratılış değil. Sadece zaman konusuna odaklanmak istiyorum. Big bang dan sonra yayılma, yani evrenin olması dediğimiz olay, diğer anlamda frekanslarında  mor ötesinden kızıl ötesine doğru çoğalmasıdır. Yani patlama denilen şey mor ötesinden başlar, evren genişledikçe kızılötesi frekanslar oluşmaya ve etkilemeye başlar.Renkli olan alan görünür ışık denilen alanı oluşturur. Zaman kavramını spektrum örneğine göre modelleyeceğim.  Big bang teorisi zamanında başlangıcı sayılıyor. Yukarı da yazdığım mor ötesinden kızılötesine çoğalmaya dikkat edin. Çoğalmanın belli anında aynen görünür ışıktaki dar bir alan KÜTLE dediğimiz VAR olmanın kendi içinde farklı bir oluşumunu sağlar. İşte bu dar alan o var olanın yani kütlenin kendine ait zamanının oluşturur. Dikkat edin günümüzde ve gelecekte bile evrenin mor ötesinden kızılötesine akışı sürecektir. Bunun anlamı görünür ışık alanı aslında sürekli değişken olacak demektir. İşte bu değişkenlik o spektrumdaki kütle için zaman denilen olaydır. Şöyle örnek vereyim. Pencereden bakıyorsunuz. Önünüzden hiç durmadan tek yönde giden araçları izliyorsunuz. Pencere sizin spektrum alanınız, tek yön giden araçlar da zamandır. Ancak giden araçlar derken siz kendinizi soyutlamayın. Siz aynı zamanda araçsınız. Spektrum alanı sürekli sabit, ama o alandan geçen bütün varlık zamanda hareket etmiş oluyor.  

O halde soralım! Zamanda ileri geri gidiş veya zamansızlık mümkün mü? Zamanda ileri geri gidiş mümkündür. Zamansızlık ise iki açıdan mümkündür. Kütlenin spektrumda akış hızını tam olarak yakaladığınızda zamanın entropik yıkıcılığını durdurursunuz. Diğer anlamda kızılötesine çoğalmayı engellersiniz. Bir anlamda zamanın durdurmuş olursunuz. Eğer daha hızlı gidip bir yerde durursanız geçmişe, akışı durdurup bir yerde tekrar akışa uyarsanız ileri gitmiş olursunuz. Asıl zamansızlık ise, kütle olmaktan çıkışla gerçekleşir. Veya kendinizi evrenin akışından tamamen soyutlamakla olur. Zaten ileri - geri gidişte de kısa bir süre evrensen soyutlanırsınız. Tam bu soyutlanma hali Süleyman kıssasında vezirin  “göz açıp kapamadan getiririm” denilen olayı ifade eder. Çünkü evrenden soyutlanınca evrene ait bir özellik olan ışık size etki edemez ve dolayısı ile göremezsiniz.  

Sadece tahmin olarak şunu da yazabilirim. Evrenin ilk oluşum anlarında zaman şu ankine göre çok daha dar bir alanda olacağı için zaman akışı çok daha hızlı olacaktır. Ancak kızıla kayma uzadıkça spektrumda ki alanda genişleyecektir. Bunun da anlamı zamanın genişlemesi olacaktır. Bunu nasıl hissederiz veya ölçeriz bilmiyorum.  

  

Yılmaz BağıranBu haber 2,245 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,352 µs