En Sıcak Konular

İçimdeki Tanrı – Okuyucu Yorumlarım

30 Nisan 2021 14:17 tsi
İçimdeki Tanrı – Okuyucu Yorumlarım Yasin Akdoğan Yazdı...

Pek kıymetli onaltıyıldız ailesini ve taliplerini canı gönülden selamlıyorum.

Gönül sultanımız kendisine oldukça yakışır bir biçimde, emek dolu ve engin birikimleriyle “çağları delen” bir eser meydana getirdi. Bunu betimleme olarak söylemiyorum, gerçeğin ifadesidir.

Konu ile ilgili önemli anlarımı kaydettiğim yıllığıma ait bir hatıra kaydımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

Tarih: 27.02.2021.

Yer: Ötüken iz düşümü - Kalperen Ocağı

Bu hapishaneden sıyrılabilme kodlarını öğrendiğimiz yegâne yerdeydim ve anlardan yeni bir an yaşıyordum yine… Epey zaman ocağımızı ziyaret edemediğimden özlemim tavan yapmıştı. Hâl ve hatır bizi gece vaktine ulaştırmıştı. Sultanımızın neşesi yerindeydi. Aniden bana dönerek seslendi: Yasin, biliyor musun “içimdeki Tanrı” kitabını bitirdim. Cevaben: hayırlı olsun, kut’lu olsun diyerek sevincimi ifade etmeye çalıştım. “Senden önce birkaç arkadaşın okudu, sende okumak ister misin?” diye sordu. Yanıtımı tahmin edersiniz.. Hemen ortam kuruldu. Taslak hali bilgisayarda idi. Bilgisayardan okuyabileceğimi düşünmüştüm ancak dur, şöyle yapalım diyerek Fatih Yıldız koldaşımı yanına çağırdı. Fatih sesli okuma için görevlendirildi. Başlamadan benim için son bir söz söyledi: “Sen iyi bir okuyucusun, dikkatli dinle. Yorumlarını bekliyorum” diye ilave etti. Gece saat 00:30’da kitap açıldı. Sabah 08:30’a kadar Fatih ve Sümeyye kardeşimiz nöbetleşe okudular. Hayatımda hiç böyle bir deneyim yaşamadım. 8 saat boyunca sesli kitap, içimdeki tanrı seslendirildi kısa kısa özgün açıklamalarla birlikte. Duygularım, düşüncelerim, bildiklerim alabora oldu! O gün bugün yoğun bir iç düşünme çarkı dönüp duruyor. Etkilendim, oklandım.. Sürekli bir Kur’an ayeti takılıyor aklıma “oku şimdi, kendi kitabını " ikra kitabek” İsra 14.

Kitaba dair ilk yani şimdilik öncül olan kısa yorumlarımı bugüne biriktirdim.

İslam tasavvufunda bir olgu vardır “dertlenmek” adına. Şikâyet ile karıştırılmayan. İşte bu eser dertlenen bir adamın eseri olarak doğduğuna tanıklık ettik. Problemlerin tavan yaptığı bir inanç çağında çıkış yolu arayanlara parlak bir ışık yolu. Bu eser bir tohumdur, tekliftir. Bu eser ayrıca diğerlerinden çok farklı. Deruni bir felsefe işlenmiş. Felsefe her kişinin harcı değildir, er kişi işidir. Malum halk feylesoftalarıyla dolu bir ortamı paylaşıyoruz.. Kiralık felsefe devri bitmiştir.

Tespitim şudur; bu eserde felsefenin tüm ilkelerini buldum. Felsefe sistematik düşünmedir. Felsefe tutarlılıkla ilgilenir.

Hayranlıkla zihinsel çatışma ve çok boyutlu düşüncelerin nasıl irdelendiğine şahit oldum. Örneğin Ateizm, Deizm ve Müslüman düşünce mantıkların kendi içlerinde mantık hataları barındırdıkları gibi birbirlerine hücum ettikleri savların da ne kadar hatalı oldukları. Yanlış ile yanlışlar, doğruluk doğurmuyor haliyle. Mantık ilkelerine (analitik, eleştirel, diyalektik) aykırı olana safsata veya mugalata denir. Kur’an bize boşuna temiz akıl sahipleri kavramını hatırlatmıyor olsa gerek.

Sultanımızın en sevdiğim yanı bize yöntemler öğretmesidir. Tüm buhranların sebebinin de bu olduğunu düşünüyorum. Bilgi her yerde var ancak bilgilerin asıl amacı olan yöntemler yardımıyla sonuca ulaşma neredeyse yok bizim çağımızda.

Sultanımız artan bir sıklıkla “yeni çağ-Türk çağı” uyarısında bulunuyor. Bunu kuru bir bilgi, söz veya birilerinin ideoloji ile niteleyebileceği bir ifade olarak hiçbir zaman algılamadım. Biz nasıl bir çağda bulunuyoruz? Birileri veya yeni öğrendiğimiz kavram ile ifade edecek olursak hapishane gardiyanları, inadına bizi karanlık çağa hapsetmek istiyorlar. Nitekim insanlık, tarih boyunca nice çağlar yaşadı. Çağ deyince şahsen alışık olduğumuz rakamlar ile ifade edilen yıllıkları kastetmiyorum. İnanç çağlarını kastediyorum. Kıymetli bir değer olan inanç. Dosdoğru, doğru, noksan, yanlış saptamalar birikip elimize ulaştı. Bu bakiyeden hareketle din referansları ile de harmanlanmaktadır. Girift bir âlem. Bununla başa çıkma konusuna gelince toplumlarda hep yaygara çıkmış, çıkartılmıştır. Hikmetli bilgileri düşünüp ve dürr-ü gevher (inci, mercan) çıkaranlar ile inanç dogmacılar taraf buldular. Kıyamet sınırına kadar değişmeyen ana döngü..

Özgün insan, özgür insandır. Özgürlük, özgün düşüncedir bana göre. Kanaatimce kaybımız budur. İnsan kendi bedeni üzerinde başkasının kafası ile yaşamamalı. Düşünmekten ve düşünce üretmekten özellikle inanç konusunda korkutulduk, dondurulduk. Savunma, aklı büzüştürüp donuklaştırır. Oysa yaratıcı derin derin düşünebilmek için bizi donatmış ve nice işaretler ile yönlendirmiş. Artık bilinmeli ki teolojinin cevaplarını savunmakla felsefe yapılmaz ancak teoloji yapılmış olunur. Ülkemizde egemen olan monolektik düşünme, bu eser ile tarihe gömülmüştür! Diyalektik çağ çoktan doğdu. Gençler korkusuz ve istekli. Tepki, mukavemet istisnalar harici kıdemli gençlerde. Ümit kadimden beri yine gençlikte, Türk gençliğinde.

Türk’ün eskilerin deyimiyle alametifarikası BİLGE olmasıdır!

Eserin yayın hayatına resmen geçmesiyle birlikte tekrar tekrar hayırlara vesile olmasını ve bizi aydın bir düşünce çağına taşıdığın için teşekkür ederiz SULTANIM!

En derin saygılarımla

Yasin Akdoğan

30.04.2021Bu haber 2,222 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,453 µs