En Sıcak Konular

Mars ve Salda Gölü

9 Mart 2021 17:40 tsi
Mars ve Salda Gölü NASA: Mars'taki yaşamın sırrı Türkiye'deki Salda Gölü'nde olabilir

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA), Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance'ı göndermesenin ardından Reuters, Salda Gölü'ne ilişkin açıklamaları yeniden gündeme getirdi. Haberde, uzmanların Salda Gölü'ndeki çalışmalarına devam etmek istedikleri ve burayı ziyaret edebilecekleri belirtildi.

NASA, uzay aracı Perseverance'ı göndermeye hazırlanırken araştırmacıların Burdur'da bulunan Salda Gölü'nin Jezero Krateri ile benzer mineral ve kaya yapısına sahip olduğunu belirtmişlerdi. 

Reuters, NASA'nın Perseverance'ı kızıl gezegene göndermesinin ardından konuyu tekrar gündeme getirerek uzmanların Salda Gölü'ne ilişkin çalışmalarına devam edeceklerini belirtti. 

NASA'da Yardımcı Yönetici Thomas Zurbuchen, ajansa yaptığı açıklamada "Salda, bize Marsla ilgili öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceklerimize dair güçlü bir rehber olacak" ifadelerini kullandı. 

Habere göre, Perseverance ekibinden uzmanlar, Salda'daki mineral ve kaya yapılarını Jezero Krateri'nde elde edecekleri mikrobiyalitlarla karşılaştırmak istiyor. 

Zurbuchen, eğer Perseverance sayesinde Mars yüzeyinden yeni yapılar elde ederlerse bunları Salda Gölü'ndekilerle kıyaslamak istediklerini belirterek, "Yeni bulgular elde ettiğimizde benzerlikleri ve farklılıkları ortaya çıkarmak için Salda'yı ziyaret edebiliriz. O göle sahip olduğumuz için gerçekten memnunuz, çünkü uzun bir süre onunla bağlantımız olacak gibi görünüyor" diye konuştu. 

NASA, 18 Şubat'ta Mars görevinden önce yaptığı açıklamada, Salda Gölü'nde NASA ekibi tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarını paylaşmıştı. Açıklamada, "Türkiye'nin güneybatısındaki bir gölün, Mars'taki bir çarpma krateri ile çok fazla ortak yanı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak iki havza benzer mineraloji ve jeoloji içerir. Aslında, Salda Gölü, bir zamanlar bir göl içerdiği düşünülen Jezero Krateri'nde bulunanlara benzer karbonat mineralleri ve biriktirme özellikleri (deltalar) içeren dünyadaki bilinen tek göldür" denmişti. 

Purdue Üniversitesi'nde gezegen bilimci ve Perseverance bilim ekibinin üyesi olan Briony Horgan ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden meslektaşları, kıyı şeritlerini ve çevresini incelemek için 2019 yazında Salda Gölü'ne gitmişti. Ekip, Jezero'da yaşam arayışına rehberlik etmek için Salda Gölü'ndeki mikrobiyal ve jeolojik süreçleri daha iyi anlamayı amaçlamıştı. Horgan'ın yüksek lisans öğrencisi Bradley Garczynski'nin Salda Gölü'nde çektiği ve Perseverance ekibinin Jezero Krateri'nde bulmayı umduğu bazı özellikleri gösteren fotoğraflar var. 

Araştırmacılar, NASA'nın Mars Keşif Gezgini'nden alınan verileri kullanarak, bilim adamlarının eski bir gölün kıyı şeridi olduğuna inandıkları Jezero Krateri'nin batı kenarlarında bir su havzası mineralleri ve muhtemelen karbonat karışımı tespit etmişti. Horgan ve meslektaşları, bu birikintilerin Salda Gölü'ndekilere benzer olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/202103091043989544-nasa-marstaki-yasamin-sirri-icin-salda-golunde-calismalara-devam-etmek-istiyor/Bu haber 1,613 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,842 µs