En Sıcak Konular

Radyo Dalgalarıyla Duyguları Tespit Etme

8 Şubat 2021 07:41 tsi
Radyo Dalgalarıyla Duyguları Tespit Etme Radyo Dalgalarıyla Duyguları Tespit Etmenin Bir Yolu Bulundu

Radyo Dalgalarıyla Duyguları Tespit Etmenin Bir Yolu Bulundu

Londra Queen Mary Üniversitesi'nden bilim insanları, kablosuz sinyallere dayalı yeni bir yapay zeka (AI) yaklaşımı ile insanların nasıl hissettiğini, yani duygularını tespit edebilmenin yeni bir yolunu buldu.

İnsan duygularının ve tepkilerinin kablosuz sinyaller aracılığıyla tespit edilebilmesine dair pek çok farklı çalışma bulunuyor. Bilim insanları, radyo dalgaları gibi sinyalleri kullanarak kişilerin kalp atış hızlarını, nefes alış verişlerini ölçümleyerek çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyor ve kişilerin o an ne hissettiklerini tespit etmeye çalışıyor.


Ancak bu çalışmalarda elde edilen verilerin işlenmesi için şimdiye kadar klasik makine öğrenimi kullanılıyordu. Londra Queens Mary Üniversitesi'nde yürütülen yeni çalışmada ise bilim insanları radyo dalgalarından elde edilen verilerin işlenmesinde derin öğrenmeden faydalanıyor. 

Katılımcılara dört farklı duyguyu harekete geçiren videolar izletildi:


Araştırmayı yürüten bilim insanları, çalışmada katılımcı gruba öfke, üzüntü, neşe ve zevk hissi uyandıran dört farklı video izlettiler. Katılımcılar videoları izlerken bilim insanları zararsız radyo dalgaları yaydılar ve bu sinyallerde bireyle temas sonrası yaşanan değişimleri ölçümleyerek kalp atış hızı ve nefes alış veriş gibi verilere ulaştılar.

Sonrasında bu verileri işlemek için geliştirdikleri derin öğrenme algoritmasına başvuran araştırmacılar, duyguların klasik makine öğrenimi yöntemleri ile ölçümlenen sonuçlardan çok daha doğru tespit edildiğini ortaya koydular.

Derin öğrenme ile duyguları konudan bağımsız şekilde tespit edebilmek mümkün:


Queen Mary'de bir doktora öğrencisi olan ve araştırmayı yürüten ekipte yer alan Achintha Avin Ihalage, çalışmaları ile ilgili "Derin öğrenme, bir insan beyninin farklı bilgi katmanlarına bakarak ve bunlar arasında bağlantılar kurarak çalışmasına benzer bir şekilde verileri değerlendirmemize olanak tanır. Yayınlanmış literatürün çoğu makine öğrenimini özneye bağlı bir şekilde ölçer, belirli bir kişiden gelen bir sinyali kaydeder ve bunu daha sonraki bir aşamada duygularını tahmin etmek için kullanır. Derin öğrenmeyle, duyguları konudan bağımsız ve doğru bir şekilde ölçebileceğimizi gösterdik; burada farklı bireylerden gelen sinyallerin tamamına bakabilir ve bunu bizim dışımızdaki insanların duygularını tahmin etmek için kullanabiliriz.' ifadelerini kullandı.

Araştırmayı yürüten ekibin sıradaki hedefleri arasında kalabalık insan gruplarının bir arada olduğu, örneğin ofis gibi alanlarda da benzer kablosuz sinyalleri kullanarak duyguların tespit edilebilmesini sağlamak. Bu türden bir çalışma ile kişilerin rutin işler gerçekleştirirken içinde bulundukları duygu durum değişiklikleri ile performansları arasındaki bağlantıya dair detaylı çalışmaların yapılabileceği düşünülüyor.


https://www.webtekno.com/radyo-dalgalari-ile-duygular-tespit-ediliyor-h106002.html


Bu haber 1,787 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  8,611 µs