En Sıcak Konular

Tarım Alarm Veriyor!

3 Şubat 2021 13:09 tsi
Tarım Alarm Veriyor! Bir zamanların “kendi kendine yeten tarım ülkesi”

Tarım alarm veriyor!

Bir zamanların “kendi kendine yeten tarım ülkesi” Türkiye, bugün tarımsal ithalatı ve tarımı terk eden çiftçileri, dolayısıyla da yüksek sebze meyve fiyatlarını konuşuyor. 

Üretici emeğinin karşılığını alamamaktan, tüketici ise satın alamamaktan yakınıyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, çiftçilerin borçlarını ödemekte zorlandığını ve Kovid-19’a yönelik destek paketlerinden çiftçilerin yararlanamadığını söyleyerek, tarım sektörü için acil bir “yardım paketi” hazırlanmasını istedi.

Son yıllarda girdi maliyetlerindeki önlenemez artışlar ve elde edilen hasılatın maliyeti bile karşılamaması nedeniyle tarımı terk eden çiftçilere, salgın nedeniyle de bırakmak zorunda kalanlar eklendi. Bunlara bir de bankaların ve tarımsal kredi veren kuruluşların ağına düşen çiftçiler de eklenince, tarımdan kaçış hızlandı.

ÜRETEN DE TÜKETEN DE MEMNUN DEĞİL
Üretimdeki aksama fiyatlara da yansımaya başlayınca vatandaş için “tarım ülkesi” Türkiye’de ucuza sebze meyve tüketmek de hayal oldu. Bütün bu faktörlere rağmen yüksek fiyatların sorumlusu olarak pazarcıların veya marketlerin gösterilmesi hayretle karşılanıyor. Sektör temsilcilerinin ve çiftçilerin “tarım alarm veriyor” uyarılarıysa her nedense dikkate alınmıyor.
 
TARIMDAKİ İTHALAT SORUNLARI BÜYÜTÜYOR
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, mazot ve gübre desteklerinin, fiyat artışları karşısında yetersiz kaldığını ve tarımsal girdilerin fiyatlarındaki artışın genel enflasyonun üzerinde seyrettiğini ifade etti.


Demirtaş, “Sıfır gümrüklü tarım ürünleri ithalatına hız verilmesiyle fiyat indirimi sağlamak ancak geçici bir süre yararlı olurken iç üretimi tahrip ederek sorunu kalıcı olarak büyütüyor. Yerli üretimin rekabet şansını kaybetmesiyle başlangıçta ucuz fiyatlarla piyasaya giren yabancı tarım ürünleri tedarikçileri, fiyatları istedikleri gibi artırıyor. Bu olgu, şu günlerde gübre ve yem fiyatlarından ayçiçek yağı fiyatlarına kadar hemen tüm tarımsal girdi ve ürün fiyatlarını etkiler hale gelmiş bulunuyor” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD)  Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, yazılı açıklamasında, mazot ve gübre desteklerinin, fiyat artışları karşısında yetersiz kaldığını ve tarımsal girdilerin fiyatlarındaki artışın genel enflasyonun üzerinde seyrettiğini ifade etti. Gübre sorununun yanı sıra çiftçilerin Kovid-19’dan da olumsuz etkilendiğini belirten Demirtaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gıda enflasyonunun genel enflasyon düzeyinin üzerine çıkması nedeniyle sıfır gümrüklü tarım ürünleri ithalatına hız verilmesi, üreticinin ithal ürünlerle rekabet edebilme imkanını ortadan kaldırıyor. Bu yolla fiyat indirimi sağlamak ancak geçici bir süre yararlı olurken iç üretimi tahrip ederek sorunu kalıcı olarak büyütüyor. Yerli üretimin rekabet şansını kaybetmesiyle başlangıçta ucuz fiyatlarla piyasaya giren yabancı tarım ürünleri tedarikçileri, fiyatları istedikleri gibi artırıyor. Bu olgu, şu günlerde gübre ve yem fiyatlarından ayçiçek yağı fiyatlarına kadar hemen tüm tarımsal girdi ve ürün fiyatlarını etkiler hale gelmiş bulunuyor.”

“KURAKLIK VE YAĞIŞLAR ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Demirtaş, Türkiye’nin küresel ısınmaya bağlı iklim değişimlerinden de olumsuz yönde etkilendiğine dikkati çekerek buğday, arpa ve diğer hububat ürünlerinin yeterli yağış olmadığı için gelişim gösteremediğini, Ocak sonunda başlayan yağışların ise aşırı olmaları durumunda bitkinin gelişim sürecine zarar verdiğini belirtti.

Olumsuzluklar nedeniyle çiftçilerin borçlarını ödemekte zorlandığına işaret eden Demirtaş, çiftçi borçlarına acil bir çözüm bulunmasını istedi. Kovid-19’a yönelik destek paketlerinden çiftçilerin yararlanamadığını söyleyen Demirtaş, “Çiftçinin sesine kulak verilmeli ve ekonomiye destek paketlerinde bugüne kadar görmezden gelinen tarım sektörü için acil bir ‘yardım paketi’ hazırlanmalıdır” değerlendirmesini yaptı.
https://www.milligazete.com.tr/haber/6342813/tarim-alarm-veriyor


Bu haber 1,651 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  ON ALTI YILDIZ'da Ara Internet'te Ara  

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,927 µs